Dodatek do kąpieli, składnik maseczki czy peelingu. "Białe złoto" kupisz w aptece za grosze
Sól bocheńska to jedna z najpopularniejszych soli leczniczych. Od dawna używana jest zarówno jako element zabiegów prozdrowotnych, jaki i tych poprawiających urodę. Jej niezwykłe właściwości z powodzeniem możemy wykorzystać podczas domowych kuracji. Przed ich rozpoczęciem warto jednak sprawdzić, jakie są przeciwwskazania do jej stosowania.
Spis treści:
Co to jest sól bocheńska
Sól bocheńska swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym jest wydobywana, czyli Bochni. Tereny tej położonej w południowej Polsce miejscowości, znajdującej się na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, są bogate w złoża solankowe, których proces wydobywania rozpoczął się już w 1215 roku. Zwana również "białym złotem", sól bocheńska zaliczana jest do soli jodowo-bromowych i zawiera w składzie wiele składników mineralnych takich jak:
- jodki (do 0,03 proc.),
- bromki (do 0,05 proc.),
- sód (do 35 proc.),
- chlorki (do 55 proc.),
- wapń (do 1,5 proc.),
- magnes (do 0,8 proc.),
- żelazo (do 0,001 proc.),
- woda (do 18 proc.).
Właściwości soli bocheńskiej
Lecznicze właściwości soli bocheńskiej wynikające z jej bogatego składu wykazują wszechstronny i dobroczynny wpływ na nasz organizm. Zabiegi z jej wykorzystaniem stosowane są jako uzupełnienie leczenia szpitalnego lub sanatoryjnego, ale sól bocheńska jest też powszechnie wykorzystywana w gabinetach kosmetycznych i salonach odnowy biologicznej. Jej niezwykłe właściwości możemy również z powodzeniem wykorzystać podczas zabiegów przeprowadzonych samodzielnie w naszym domu.
Do najważniejszych właściwości soli bocheńskiej zalicza się działanie:
- antyseptyczne,
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe (w przypadku bólu o niewielkim nasileniu),
- rozluźniające,
- poprawiające stan skóry,
- ułatwiające usuwanie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych.
Na co pomaga sól bocheńska
Sól bocheńska wykorzystywana jest przede wszystkim jako środek wspomagający leczeniu schorzeń o podłożu reumatycznym. Korzystają z niej pacjenci, którzy cierpią na:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zmiany reumatyczne,
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów,
- stany zapalne ścięgien i mięśni,
- zapalenie stawów,
- zapalenie korzonków,
- pourazowe schorzenia narządu ruchu.
Sól bocheńska wykazuje również dobroczynny wpływ na skórę w przypadku takich chorób jak:
- łuszczyca,
- rybia łuska,
- atopowe zapalenie skóry,
- alergie skórne,
- wypryski skórne.
Ponadto zaleca się ją w przypadku takich dolegliwości jak m.in.:
- choroby układu naczyniowego,
- choroby ginekologiczne,
- choroby przemiany materii,
- choroby układu oddechowego.
Sól bocheńska - przeciwwskazania do stosowania
Korzyści ze stosowania soli jodowo-bromowej są niezaprzeczalne. Znana od wielu lat, w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność wraz ze wzrostem zainteresowania medycyną i kosmetykami naturalnymi.
Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania soli bocheńskiej. Wśród nich znajdziemy:
- niewydolność krążenia,
- choroby naczyń wieńcowych,
- wady serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- choroby nowotworowe,
- nadciśnienie tętnicze,
- gruźlica,
- ostre stany zapalne dróg oddechowych,
- nadczynność tarczycy,
- ostre stany zapalne skóry,
- ciąża,
- psychopatie.
Kąpiel solankowa
Zobacz również:
Najpopularniejszym sposobem jej użycia jest oczywiście kąpiel solankowa. Do jej przygotowania będziemy potrzebowali od 100 do 300 gramów soli na każde 10 litrów wody. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z solą bocheńską, warto zacząć od niższych stężeń i stopniowo je zwiększać, aby przyzwyczaić organizm do takich kąpieli.
Oprócz odpowiedniego stężenia ważna jest również temperatura wody, która powinna wynosić 35-36 stopni Celsjusza, dzięki czemu nastąpi rozpulchnienie naskórka i wchłanianie składników mineralnych. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, a po jej zakończeniu należy dokładnie opłukać ciało z resztek soli. Stosowanie kąpieli solankowych zmniejsza bóle reumatyczne i wspomaga leczenie chorób skóry. Zaleca się je również osobom cierpiącym na przewlekłe zmęczenie oraz tym, które potrzebują ogólnego wzmocnienia i poprawy kondycji fizycznej organizmu. Ich efekty są zauważalne po kilku miesiącach regularnego stosowania.
Co daje moczenie nóg w soli bocheńskiej?
Jeśli nie posiadamy wanny, w której możemy przygotować kąpiel z dodatkiem soli bocheńskiej, warto wykorzystać solankowy roztwór do moczenia nóg. Proporcje soli i temperatura wody pozostaje bez zmian, natomiast czas trwania kąpieli w przypadku samych nóg możemy przedłużyć do 20 minut. Ten wydawałoby się prosty zabieg ma długą listę korzyści. Przede wszystkim działa kojąco na zmęczone, opuchnięte i obolałe nogi. Poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, zmiękcza skórę oraz ma działanie relaksujące i wspierające odporność. Oprócz soli bocheńskiej wzbogaconej dodatkiem ziół mających działanie aromaterapeutyczne jak np. lawenda czy rozmaryn, która służy do przygotowywania kąpieli, w ofercie firm kosmetycznych znajdziemy również inne produkty zawierające ją w swoim składzie. Na rynku dostępne są m.in. żele pod prysznic, peelingi, kremy do rąk i stóp. Część z tych kosmetyków możemy jednak przygotować samodzielnie w domu.
Inne zastosowania soli bocheńskiej
Aby wykonać peeling z dodatkiem soli bocheńskiej, wystarczy zmieszać ją z olejkiem, który akurat mamy pod ręką. Może być to olej kokosowy, z awokado, ze słodkich migdałów lub po prostu oliwa z oliwek, której używamy w kuchni. Przygotowaną mieszanką masujemy wilgotną skórę całego ciała lub jedynie wybrane partie, a następnie dokładnie spłukujemy ciepłą wodą. Drobinki soli usuną martwy naskórek i sprawią, że nasza skóra stanie się gładka, a olej lub oliwa nawilży ją oraz nada miękkości i delikatności.
W podobny sposób możemy przygotować maseczkę do twarzy. Niewielką ilość soli bocheńskiej łączymy np. z białą glinką. Nakładamy na twarz i pozostawiamy na maksymalnie 15 minut. Po tym czasie zmywamy ją ciepłą wodą i nakładamy naszą codzienna pielęgnację. Taka maseczka poprawi kondycję skóry twarzy, nawilży ją, nada elastyczności oraz głęboko oczyści.