Wsyp do wody i mocz w niej stopy. Tak gładkie jeszcze nie były
Sól to nieodłączny składnik zarówno wytrawnych, jak i słodkich dań. Z powodzeniem wykorzystamy go także do domowych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza tych obejmujących stopy. Jej liczne właściwości docenią zwłaszcza osoby zmagające się z często opuchlizną, która zazwyczaj pojawia się po długim i męczącym dniu. Sprawdź, jak przygotować relaksującą kąpiel dla stóp i który rodzaj soli przyniesie najlepsze efekty.
Spis treści:
Kąpiele w soli - korzyści
Moczenie stóp w soli przede wszystkim przynosi ulgę oraz pomaga zregenerować naskórek. Często stosuje się taką kąpiel w celu dokładnego zdezynfekowania tej części ciała. Ma to również wymiar praktyczny, zwłaszcza przed planowanymi zabiegami pielęgnacyjnymi. O wiele przyjemniejsze i bardziej efektywne są te przeprowadzane na stopach wolnych od bakterii i grzybów.
Ciepła woda z solą przygotowuje stopy do pedicure. Ułatwia usuwanie zrogowaciałego naskórka na piętach oraz dużych palcach, a także przyspiesza odsuwanie skórek wokół paznokci. By efekt kąpieli utrzymał się jak najdłużej, dobrze jest po wszystkim zastosować odżywczy krem nawilżający.
W jakiej wodzie moczyć stopy?
Czy niezbędne jest moczenie stóp w gorącej wodzie, jeśli chcemy szybko zobaczyć pierwsze efekty? Choć wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, warto pamiętać o tym, że temperatura wody ma bezpośredni wpływ na zdrowie. Lekarze często odradzają zbyt gorące kąpiele. Ma to związek z ich niekorzystnym wpływem na funkcjonowanie układu krwionośnego.
Przygotowując się do moczenia stóp, lepiej wybrać ciepłą wodę, która nie tylko zapewni nam potrzebny komfort, ale także nie zaszkodzi organizmowi. Użycie zbyt gorącej wody może wpłynąć na pogorszenie się stanu skóry, przez co stanie się przesuszona i podrażniona. Jej osłabienie spowoduje częstsze łapanie licznych infekcji bakteryjnych, które niszczą warstwę hydrolipidową naskórka.
Solanka do stóp - jak przygotować?
Do wykonania tej metody w zaciszu domowym potrzebujemy jedynie napełnić miednicę ciepłą wodą, a następnie dodać odmierzoną miarkę soli i dokładnie wymieszać. Kiedy sól całkiem się rozpuści, otrzymamy roztwór, w którym zanurzamy stopy na kilkanaście minut. Teraz pozostaje jedynie odprężyć się i cieszyć błogim spokojem.
Działanie poszczególnych rodzajów soli
Jaką sól wybrać do pielęgnacji stóp? Czy zwykła sól kuchenna wystarczy? Ten popularny artykuł spożywczy, bez którego nie obejdzie się prawie żadna kuchnia, ma właściwości zmiękczające i antyseptyczne. Jeśli zależy nam właśnie na takim efekcie, możemy z powodzeniem jej użyć. Chcąc zaobserwować korzystny wpływ na zdrowie, lepiej sięgnąć po inne rodzaje soli, w tym m.in.:
- bocheńską - działającą odżywiająco i rozluźniająco;
- borowinową - o działaniu przeciwzapalnym oraz zmniejszającym obrzęki stawów;
- ciechocińską - wspomagającą regenerację po złamaniach i zwichnięciach;
- gorzką - niwelującą skutki stresu i wspomagającą pracę układu krwionośnego;
- himalajską - stosowaną w chorobach stawów i reumatyzmie;
- iwonicką - zmniejszającą krwiaki, obrzęki i dolegliwości bólowe;
- kłodawską - polecaną w chorobach skórnych oraz podczas przemęczenia;
- z Morza Martwego - łagodzącą alergię, egzemę oraz łuszczycę.
Sprawdź również: