Domowe maseczki odmładzające
Zmarszczki mogą być sporym powodem do niepokoju, gdyż są one mało efektowne i potrafią wpędzić w kompleksy niejedną osobę. Zanim wybierzesz się do gabinetu zabiegowego, warto wypróbować naturalne sposoby na wygładzenie skóry. Już w czasach starożytnych kobiety dbały o swoją skórę, stosując na przykład okłady z glinki. Do maseczek odmładzających zalicza się też te wykonane na bazie siemienia lnianego czy awokado. Jak wykonać domową maseczkę odmładzającą? Jakich efektów można się spodziewać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści:
Czemu skóra się starzeje?
Patrząc na proces starzenia się skóry z medycznego punktu widzenia, jest to naturalne zjawisko zachodzące u każdego człowieka. Wiąże się ono ze stopniową utratą funkcji komórek oraz tkanek, co sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna i traci jędrność. Wtedy też pojawiają się pierwsze zmarszczki, które nie wyglądają korzystnie. To za sprawą zmniejszenia się włókien kolagenowych w tkance łącznej, której niedostateczna ilość powoduje pojawienie się rys na twarzy.
Innym powodem starzenia się skóry jest jej nieprawidłowa pielęgnacja. Należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry poprzez stosowanie kremów, ale również nawadnianiu jej od wewnątrz. Jej starzenie przyspiesza też brak ochrony przed promieniowaniem UV, dotyczy to nie tylko lata. Stosowanie kremów z filtrem zaleca się przez cały rok, natomiast w wakacje nie zapomnij o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Ciągłe marszczenie oczu powoduje pojawienie się wkoło zmarszczek mimicznych, nazywanych inaczej kurzymi łapkami.
Maseczka z awokado
Awokado ma szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych, jest też idealnym remedium na zmarszczki. Owoc ten to bogate źródło kwasów omega-3, które pomagają w pozbyciu się szczególnie pierwszych bruzd pojawiających się na skórze. Ponadto kwasy tłuszczowe pobudzają procesy regeneracyjne, polegające na tworzeniu się nowych komórek.
Maseczkę z awokado można przygotować szybko i nie jest to wcale trudne. Wystarczy, że obierzesz i rozgnieciesz pół owocu, najlepiej w małej miseczce. Dodaj jedną łyżeczkę jogurtu naturalnego i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadź równomiernie po całej twarzy i szyi, pozostaw ją na kwadrans. Po upływie czasu spłucz dokładnie kosmetyk z twarzy i wysusz ją, skóra po zabiegu stanie się nawilżona i bardziej jędrna.
Siemię lniane na zmarszczki
W niwelowaniu zmarszczek i zapobieganiu powstania nowych warto też wypróbować siemię lniane. Ma ono właściwości wygładzające skórę oraz poprawiające jej koloryt, a to dzięki kwasom omega, które nie są obojętne dla kondycji cery. Ponadto składniki te zmiękczają naskórek i niwelują działanie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry.
Siemię lniane możesz dostać zarówno w sklepie zielarskim, jak i w aptece, nie jest to produkt drogi, a bardzo wydajny. Maseczkę przygotujesz, łącząc ze sobą w małym garnku szklankę wody i dwie łyżki ziaren lnu. Następnie gotuj całość przez 10 minut na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie substancja zacznie przypominać kleik, co będzie znakiem, że jest już gotowa. Odcedź ziarna od płynu i poczekaj, aż przestygnie. Wtedy za pomocą kulistych ruchów nałóż papkę na całą twarz i szyję, omijając okolice oczu i ust. Kiedy maseczka z siemienia lnianego wchłonie się, spłucz ją letnią wodą, wytrzyj twarz i wklep w nią krem nawilżający.
Moc czerwonej glinki
Glinka to preparat, który do usuwania zmarszczek używały już kobiety w starożytności. Jest kilka rodzajów glinek, ale do skóry dojrzałej oraz na której pojawiły się pierwsze zmarszczki, sprawdzi się czerwona glinka. Zawiera ona między innymi miedź, która przyspiesza produkcję kolagenu i ujędrnia skórę. Warto też wspomnieć o krzemie: bierze on udział w syntezie kolagenu i elastyny, a ponadto wygładza zmarszczki. To zasługa także selenu, którego niedobory w organizmie przyczyniają się do wcześniejszego powstawania zmarszczek i ma działanie antyoksydacyjne.
Jak zrobić maseczkę z czerwonej glinki? Wystarczy połączyć ją z odrobiną wody lub kwasu hialuronowego (proporcje 1: 1) i wymieszać. Tak uzyskaną mieszankę nałóż na całą twarz oraz szyję i pozostaw na 20 minut. Po upływie czasu spłucz obficie wodą i wysusz twarz ręcznikiem, na koniec możesz też użyć kremu nawilżającego.
Zobacz też: