Gładka i powabna skóra pięt w kilka minut. Zmiękczające maski potrafią zdziałać cuda
Przesuszone i pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, przez który musimy rezygnować z noszenia odsłaniającego stopę obuwia. Jeśli nie zadbamy o skórę naszych stóp w odpowiednim momencie, możemy doprowadzić do powstania bolesnych ran, a nawet problemów z chodzeniem. Jakie są najczęstsze przyczyny pękających pięt? Czy istnieją domowe sposoby na zmiękczenie suchej i twardej skóry na piętach?
Spis treści:
Pękające pięty - przyczyny powstawania
Wydaje się, że skóra na naszych piętach jest mocna, gruba i niewiele rzeczy jest jej w stanie zaszkodzić. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Skóra pięt ma tendencję do nadmiernego rogowacenia, a dodatkowo pozbawiona jest gruczołów łojowych. To właśnie one odpowiedzialne są za wydzielanie ochronnego sebum, które jest jednym z elementów tworzących barierę hydrolipidową. Dzięki niej skóra zachowuje elastyczność, odpowiedni poziom nawilżenia oraz jest odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jej brak na stopach powoduje, że są one bardziej podatne na wysychanie, utratę wody i powstawanie podrażnień. Te dwa główne czynniki połączone często z niewłaściwą lub niewystarczającą pielęgnacją sprawiają, że pękające pięty są dość powszechnym i częstym problemem.
Czynnikami sprzyjającymi problemom z piętami są również:
- skłonności genetyczne,
- wiek,
- choroby takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, niedoczynność tarczycy,
- nadmierna masa ciała,
- noszenie niewłaściwego obuwia,
- spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej,
- niepoprawnie przeprowadzane zabiegi kosmetyczne,
- uboga w witaminy dieta,
- brak odpowiedniego nawilżania skóry stóp.
Problem z piętami dotyka też kobiety w ciąży, u których dochodzi do zwiększenia masy ciała oraz wahań poziomu hormonów, które mają wpływ również na wygląd i poziom nawilżenia skóry.
Czytaj również: Dodatek do kąpieli, składnik maseczki czy peelingu. "Białe złoto" kupisz w aptece za grosze
Jak poradzić sobie z pękającymi piętami?
Zobacz również:
Dlatego też tak ważne jest regularne dbanie o pięty przez cały rok i szybkie reagowanie od razu kiedy pojawią się pierwsze, niewielkie zmiany. Wtedy wystarczą domowe sposoby oraz wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, aby nie dopuścić do pogorszenia się sytuacji. Jeśli jednak na naszych stopach już pojawiły się pęknięcia, zgrubienia i przebarwienia należy jak najszybciej udać się do podologa, który w zależności od rodzaju i zaawansowania zmian, wdroży leczenie obejmujące profesjonalne zabiegi oraz stosowanie odpowiednich preparatów.
Jak zapobiegać pękającym piętom?
Pękające pięty to bolesny i uciążliwy problem. Wystarczy jednak systematycznie i w odpowiedni sposób dbać o stopy, abyśmy nie musieli się z nim mierzyć. Jak więc zapobiegać powstawaniu szorstkich i przesuszonych pięt?
- Peeling stóp - regularnie złuszczaj skórę na piętach, która ma tendencję do nadmiernego rogowacenia. Zrezygnuj jednak z używania ostrych tarek i pumeksów, a postaw na gruboziarniste peelingi.
- Krem do stóp - krem do stóp do podstawa pielęgnacji. Używaj go codziennie, po każdej kąpieli lub prysznicu. Wybieraj te, które zawierają w swoim składzie mocznik, glicerynę, kwas mlekowy, pantenol, masło shea lub naturalne oleje roślinne.
- Maski do stóp - jeśli czujesz, że twoje stopy są wyjątkowo przesuszone i potrzebują dodatkowej regeneracji, skorzystaj z masek do stóp. Ich formuła jest cięższa i wchłaniają się dłużej niż standardowy krem, ale mają też od nich bogatszy skład, dzięki czemu działają dogłębniej i bardziej intensywnie.
- Zadbaj o odpowiednią dietę - pękające pięty mogą być też sygnałem, że twoja dieta nie jest odpowiednia zbilansowana. Postaraj się, aby na twoim talerzu znalazły się produkty bogate w witaminę A i E. kwasy tłuszczowe omega-3 oraz żelazo.
- Dbaj o prawidłową wagę - duża masa ciała sprawia, że wywierany jest większy nacisk na pięty i podeszwy stóp.
- Wybieraj odpowiednie obuwie - wybór właściwych butów jest szczególnie ważny jeśli większość dnia spędzasz na nogach, np. ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Unikaj obuwia z cienką podeszwą, która ma słabą zdolność do amortyzacji podczas chodzenia oraz wykonanego z syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Jeśli nie chcesz zrezygnować z noszenia swoich ulubionych butów, kup w sklepie medycznym dobrej jakości wkładki ortopedyczne.
Domowe sposoby na pękające pięty
Nawet jeżeli zauważysz już na swoich piętach niewielkie zmiany nie musi to oznaczać drastycznego pogorszenia się ich stanu. Wystarczy, że odpowiednio szybko zareagujesz i wprowadzisz dodatkowe elementy do swojej pielęgnacji stóp.
W walce z suchymi i pękającymi piętami, prócz produktów drogeryjnych i aptecznych, doskonale sprawdzą się domowe sposoby.
- Kąpiel dla stóp z siemieniem lnianym: w niewielkim garnku zagotuj wodę z 2-3 łyżkami siemienia lnianego. Gotuj do momentu aż powstanie charakterystyczna dla siemienia lnianego konsystencja przypominająca kisiel. Przecedź ją, aby pozbyć się ziarenek siemienia, przelej do miski i mocz w niej nogi ok. 20 minut. Siemię lniane doskonale nawilża, wygładza i regeneruje skórę.
- Kąpiel dla stóp z mlekiem i miodem: w niewielkim garnku podgrzej mleko tak, aby było ciepłe, ale nie gorące. Dodaj do niego dwie łyżki miodu, a następnie przelej do miski i mocz nogi przez 15-20 minut. Połączenie mleka i miodu natłuści skórę, odżywi ją i będzie działać antybakteryjnie.
- Kąpiel dla stóp z dodatkiem ziołowych naparów: przygotuj ziołowy napar np. z lipy, nagietka, rumianku lub babki lancetowatej. Mocz nogi w ciepłym naparze przez ok. 20 minut.
- Peeling z oliwy i cukru: do wykonania domowego peelingu możesz użyć oliwy, oleju arganowego, ze słodkich migdałów lub z awokado. Taki samodzielnie przygotowany kosmetyk nie tylko skutecznie usunie martwy naskórek, ale doskonale natłuści i zregeneruje skórę.
- Peeling sodą oczyszczoną: przygotuj peeling z 3 łyżek sody i niewielkiej ilości wody do uzyskania gęstej papki. Masuj nią stopy przez kilka minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Soda ma działanie zmiękczające i wygładzające skórę.