Miejsce, gdzie skóra starzeje się sześć razy szybciej. Mało kto pamięta, aby o nie zadbać

Piękne, lśniące i gęste włosy są marzeniem wielu z nas. Aby uzyskać ten efekt dbamy o nasze pasma za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków i profesjonalnych zabiegów wykonywanych w salonach fryzjerskich. Niestety często zapominamy, że zdrowe włosy to przede wszystkim zdrowa skóra głowy. Jak więc prawidłowo o nią dbać? Jakie codzienne nawyki pomogą nam zapobiec problemom ze skóra głowy?

Ta część ciała starzeje się najszybciej. Mało kto pamięta, aby o nią prawidłowo zadbać
Ta część ciała starzeje się najszybciej. Mało kto pamięta, aby o nią prawidłowo zadbaćCanvaProINTERIA.PL

Zadbaj o skórę głowy

W takiej sytuacji warto więc przyjrzeć się, w jaki sposób dbamy o naszą skórę głowy. Może się bowiem okazać, że jedyna pielęgnacja, jaką jej zapewniamy to po prostu mycie, a to stanowczo za mało. Nasz skalp, podobnie jak skóra twarzy, potrzebuje starannej i dobrze dobranej pielęgnacji, która nie musi być czasochłonna. Co więcej, część problemów ze skórą głowy można wyeliminować, wprowadzając do swojej rutyny kilka prostych nawyków.

Sprawdź przyczyny schorzeń skóry głowy i wylecz je
Sprawdź przyczyny schorzeń skóry głowy i wylecz je123RF/PICSEL

Najczęstsze problemy ze skórą głowy

Wydawać by się mogło, że skóra głowy trudno ulega podrażnieniu. Chronią ją przecież włosy oraz liczne gruczoły łojowe, które zapobiegają jej przesuszeniu. Okazuje się jednak, że skóra głowy jest nie mniej wrażliwa na błędy pielęgnacyjne i podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych jak skóra naszej twarzy.

Do najczęstszych problemów, które dotykają skórę głowy, należą:

Oczywiście wymienione wyżej problemy ze skórą głowy mogą być przyczyną nie tylko niewłaściwej pielęgnacji lub codziennych złych nawyków, ale i poważniejszych problemów, a nawet chorób. Jeśli więc mimo właściwie dobranych kosmetyków, odpowiedniej diety, suplementacji skóra głowy jest podrażniona, nadmiernie się przetłuszcza, łuszczy lub nie możemy sobie poradzić z nawracającym łupieżem, warto wówczas zasięgnąć porady dermatologa lub trychologa.

Jak szkodzimy naszej skórze głowy

Wiele problemów z włosami ma swój początek w nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Podrażniony skalp, którego równowaga hydrolipidowa jest zaburzona to nie tylko problem estetyczny przejawiający się łuszczącą się skórą lub nadmiernym przetłuszczaniem. To również poczucie dyskomfortu, które może uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie.

Co więc negatywnie wpływa na stan skóry głowy?

  1. Źle dobrany szampon, który nie odpowiada potrzebom naszej skóry głowy lub zawiera drażniące, zbyt silnie działające składniki, podrażniające skalp. W efekcie skóra reaguje przesuszeniem, łuszczeniem i swędzeniem.
  2. Niedokładne mycie skalpu. Pamiętajmy, że głowę zawsze myjemy dwukrotnie. Włosy najlepiej podzielić na partie, szczególnie kiedy są one gęste, aby łatwiej było nam zaaplikować szampon, którego głównym zadaniem jest właśnie usunięcie nagromadzonego sebum, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków ze skóry głowy. Podczas mycia dobrze jest wykonać delikatny masaż skalpu, który nie tylko pomoże w usunięciu brudu, ale i poprawia ukrwienie skóry głowy.
  3. Niedokładne spłukanie szamponu - resztki kosmetyku, które pozostaną na skórze głowy, mogą działać na nią drażniąco.
  4. Używanie zbyt gorącej wody do mycia, co nie sprzyja ani kondycji włosów ani skóry głowy.
  5. Brak peelingu - podobnie jak skóra na twarzy i ciele, tak samo skóra na naszej głowie wymaga regularnego peelingu. Pozwala to na pozbycie się sebum, zanieczyszczeń, resztek kosmetyków z którymi nie do końca poradził sobie szampon. Dodatkowo stosowanie peelingu dotlenia skórę głowy, wzmacnia cebulki oraz przywraca równowagę pH.
  6. Przetrzymywanie mokrych włosów w ręczniku i chodzenie spać z mokrymi włosami - ciemne, wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą doprowadzić do powstania i nawracania łupieżu oraz innych problemów ze skórą głowy.
  7. Niedostateczna ochrona przed promieniowaniem UV - niestosowanie kosmetyków ochronnych, szczególnie podczas długiej ekspozycji na słońce.
  8. Niewłaściwa dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność oraz cukier.
  9. Stres i zbyt mała ilość snu.
Gdy myjemy włosy szamponem musimy używać odżywek i masek, bo włosy są suche, splątane i ciężko się rozczesują
Gdy myjemy włosy szamponem musimy używać odżywek i masek, bo włosy są suche, splątane i ciężko się rozczesują123RF/PICSEL

Jak dbać o skórę głowy?

Czynników, które mogą pogorszyć stan skóry głowy, jest wiele. Jednak sporą część z nich możemy wyeliminować przez wprowadzenie kilku zmian do naszej rutyny pielęgnacyjnej i stylu życia.

Nawyki, które warto wprowadzić, aby uniknąć problemów ze skórą głowy:

  • wybieraj dobrze oczyszczające, ale delikatne w działaniu szampony bez agresywnie działających składników,
  • zawsze myj głowę dwukrotnie, pamiętaj, aby do mycia używać letniej wody,
  • raz w tygodniu wykonuj peeling skóry głowy,
  • stosuj wcierki, zarówno te, które możesz kupić w sklepie jak i takie przygotowane samodzielnie w domu,
  • używaj suszarki - badania wykazały, że suszenie suszarką przy pomocy chłodnego strumienia powietrza mniej niszczy włosy niż pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia,
  • zrezygnuj z używania suchych szamponów i pudrów dodających objętości, które zatykają pory i mogą prowadzić do podrażnień skóry głowy i wypadania włosów,
  • dbaj o czystość szczotek i grzebieni,
  • latem chroń skórę głowy specjalnie przeznaczonymi do tego kosmetykami z filtrami lub nosząc przewiewne nakrycia głowy,
  • zadbaj, aby zimowe czapki były wykonane z naturalnych materiałów pozwalających skórze oddychać,
  • nie wydłużaj czasu między kolejnymi myciami - jednym z najczęściej powtarzanych i najbardziej szkodliwych mitów jest ten mówiący o tym, że im rzadziej myjemy włosy, tym mniej się one przetłuszczają. Niedostateczna higiena skóry głowy może być przyczyną poważnych problemów, dlatego myj głowę tak często jak jest to konieczne,
  • zrezygnuj z używek takich jak alkohol i papierosy,
  • zadbaj o odpowiednia ilość wypijanej wody,
  • spożywaj produkty bogate w witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, cynk, miedź, żelazo oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Maseczka na siwe włosy - dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas