Pięty szorstkie jak papier ścierny. Maseczka ze słodkiego owocu w mig nada im jedwabistą gładkość
Banan to przykład owocu, który idealnie wpisuje się w trend zero-waste. Nie tylko można delektować się jego słodkim smakiem, ale także wykorzystać resztki do zasilenia roślin ogrodowych i pielęgnacji skóry. Bogactwo składników odżywczych szybko pozbywa się chropowatych pięt, zastępując suchą powierzchnię aksamitną i delikatną skórą. Jak przygotować domowy preparat wygładzający pięty? Podpowiadamy.
Spis treści:
Domowy preparat z dojrzałego banana
Nie trzeba inwestować w drogie drogeryjne produkty ani wydawać sporej ilości pieniędzy na wizyty u kosmetyczki, by doprowadzić popękane pięty do porządku. Najczęściej wystarczy sięgnąć po kilka podstawowych składników, które zazwyczaj kryją się schowane w kuchennych lub łazienkowych szafkach. Jeden z takich patentów zakłada użycie mocno dojrzałych bananów.
Do przygotowania domowej maseczki wygładzającej szorstkie i nierówne pięty potrzebujemy jedynie dwóch bananów. Zaczynamy od obrania i pokrojenia na mniejsze kawałki, a następnie dokładnego rozgniecenia owocu widelcem. Powstałą papkę nakładamy obficie na czyste i suche stopy, a następnie pozostawiamy na ok. 10-15 minut. Po wszystkim dokładnie spłukujemy owoc i wycieramy skórę. Już po pierwszym użyciu zauważymy, że pięty znacząco się wygładziły, a nałożenie kremu nawilżającego nie będzie konieczne.
Skórka od banana na ratunek suchym piętom
Skórki po zjedzonych bananach nadal bardzo często bez większego zastanowienia lądują w koszach na śmieci. Okazuje się, że to nie tylko podstawa cennego nawozu dla roślin, ale także składnik urodowy i pielęgnacyjny. Zamiast kupować drogie kremy, polecane przez drogerie peelingi i skarpety złuszczające - wystarczy sięgnąć po skórkę z banana. W kilka minut rozprawi się z twardą skórą nagromadzoną na piętach.
Domowe SPA dla stóp rozpoczynamy od urządzenia ciepłej kąpieli dla stóp. Dokładnie moczymy je w ciepłej wodzie, a następnie myjemy i osuszamy za pomocą ręcznika. W kolejnym kroku sięgamy po skórkę od banana i bardzo dokładnie pocieramy zrogowaciałe miejsca oraz całe stopy wewnętrzną częścią pozostałości po owocu. Na koniec zmywamy resztki banana i wcieramy krem. Chcąc szybko zauważyć pierwsze rezultaty, postarajmy się powtarzać czynność ok. 3 razy w tygodniu.
Skórka bananowa w pielęgnacji skóry
W miąższu bananów znajdziemy spore ilości cennego potasu, magnezu oraz witamin z grupy B. Z tego względu bardzo chętnie wykorzystuje się owoc do przygotowania domowych maseczek na włosy, twarz oraz skórę. Co ciekawe, spory potencjał kryje się także w ich skórce, która rozjaśnia skórę, wpływa na szybsze gojenie się blizn po trądziku, a także likwiduje opuchliznę pod oczami. Liczne przeciwutleniacze zawarte w skórce od banana w niedługim czasie łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka.
Fanki naturalnych patentów pielęgnacyjnych używają jej do zniwelowania cieni powstających pod oczami. W tym celu nakładają na skórę odrobinę żelu aloesowego, a następnie przykładają do niej skórkę z banana. Resztki z owocu przydadzą się także do zwalczania brodawek. Osoby praktykujące tę metodę polecają przyłożenie skórki do kurzajki, obwiązanie jej bandażem i zostawienie na noc. Regularnie stosowana kuracja pomaga uwolnić się od problemu.
Sprawdź również: