Podejrzane składniki w wegańskich kosmetykach. Uważaj na nie!

Wegańskie kosmetyki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Sięgają po nie nie tylko weganie, ale wszyscy miłośnicy zwierząt, przekonani, że przemysł kosmetyczny może obyć się bez składników odzwierzęcych. Wbrew pozorom jednak, nie wszystkie kosmetyki wegańskie są nimi w istocie. Jak to możliwe?

Chitynę pozyskuje się ją z pancerzy morskich skorupiaków np. krabów i małż
Chitynę pozyskuje się ją z pancerzy morskich skorupiaków np. krabów i małż123RF/PICSEL

Przyjęło się, że kosmetyki wegańskie to te, pozbawione składników odzwierzęcych. Do najpopularniejszych z nich należą oczywiście miód, mleko czy np. śluz ślimaka. Sięgajac w drogerii po wegański kosmetyk chcemy mieć pewność, że został on stworzony w sposób etyczny i cruelty free. W niektórych kosmetykach, nazywanych szumnie wegańskimi można jednak znaleźć substancje, z którymi weganie nie chcą mieć nic wspólnego. Oto najpopularniejsze z nich:

Odzwierzęce substancje w kosmetykach

Chityna - pozyskuje się ją z pancerzy morskich skorupiaków np. krabów i małż. Stosowana jest jako zagęstnik np. w utrwalaczach do włosów, ale znajdziemy ją również w kosmetykach nawilżających. Udowodniono, że skutecznie nawilża ona skórę i chroni ją przed wysuszeniem.

Elastyna - pobierana jest ze ścięgien karku bydła. Elastyna bardzo łatwo przenika w głąb skóry, wpływając na jej elastyczność. Wygładza zmarszczki i nadaje skórze jędrności. 

Koszenila - czerwony pigment, który pobierany jest z wysuszonych, zmielonych owadów - czerwców kaktusowych. Koszenila występuje w kosmetykach kolorowych, od 2009 roku nie można jej jednak dodawać do kosmetyków stosowanych w okolicy oczu.

Keratyna - popularny składnik kosmetyków do włosów, produkowany ze sproszkowanych rogów, kopyt oraz piór zwierząt. Keratyna jest głównym budulcem łodygi włosa oraz paznokcia. Jej niedobór powoduje pękanie naskórka, łamanie się płytki paznokcia i osłabienie włosów. 

Lanolina - wydzielana jest przez gruczoły łojowe owiec, ma silne działanie łagodzące i natłuszczające. Lanolina stosowana jest do pielęgnacji skóry suchej, zapobiega również rozdwajaniu się końcówek włosów.

Wszystkie te substancje mają swoje wegańskie odpowiedniki! Odpowiednikiem keratyny jest np. fitokeratyna, a elastyny białko sojowe lub pszeniczne. Warto więc dokładnie czytać etykiety i wspierać etyczny przemysł kosmetyczny.

Czy bycie eko jest trudne?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas