Reklama

Reklama

​Podolog: czym się zajmuje? Kiedy iść do podologa?

Podolog jest specjalistą od stóp. Wiele osób zmagających się z problemami dotyczącymi stóp, decyduje się na wizytę w salonie kosmetycznym. Czasem jednak to nie wystarcza. Kiedy iść do podologa? Co może podolog? Sprawdź!

Podolog nie jest jeszcze bardzo popularną specjalistą w Polsce, choć panie w naszym kraju coraz częściej decydują się na wizytę w jego gabinecie. Dosłownie podologię można przetłumaczyć jako "naukę o stopach" ("podos" - "stopa", "logos" - "nauka"). Kim jest podolog? Czy podolog jest lekarzem?

Podolog - kim jest?

Lekarz podolog? Mimo że nazwa mogłaby sugerować, że to specjalizacja medyczna, nie jest to prawdą, podolog nie jest lekarzem, jego profesja powiązana jest z kosmetologią. Współpracuje także często z medykami (zwłaszcza dermatologami czy chirurgami).

Jak zostać podologiem? Można zdecydować się na studia wyższe lub ukończyć specjalistyczny kurs. W Polsce funkcjonuje Polskie Towarzystwo Podologiczne, w którym można znaleźć najbardziej aktualne informacje związane z podologią.

Reklama


Podolog - kiedy iść?

Podolog zajmuje się takimi schorzeniami jak grzybica stóp, wrastające paznokcie, haluksy, modzele czy odciski. Może pomóc również przy poważniejszych chorobach i problemach zdrowotnych jak stopa cukrzycowa.

Warto zdecydować się na wizytę u podologa, kiedy na stopach pojawiają się brodawki - zielonkawe lub żółte zmiany, wywoływane przez wirusa HPV.

Podolog - na co pomaga?

Podolog może także pomóc w problemach związanych z kosmetologią - na przykład suche i pękające pięty, na których skóra jest o wiele bardziej podatna na rogowacenie i wysusza się znacznie szybciej niż na reszcie ciała. Podolog pomaga także po źle wykonanym pedicure.

Podolog udziela także wskazówek, jak prawidłowo dbać o stopy i je pielęgnować - nawet wskazać prawidłowy sposób obcinania paznokci u stóp. Podolog może wykonywać też masaż stóp lub opatrunek.

Jak wygląda badanie u podologa?

Badanie podologiczne rozpoczyna się od wywiadu i zebrania od pacjenta informacji na temat jego stanu zdrowia, aktywności i trybu życia. Jest to kluczowy moment, tak jak w wypadku każdej innej wizyty u specjalisty.

Następnym krokiem w badaniu u podologa jest badanie podobaroskopem. Polega to na stanięciu na specjalnej macie. Obraz stóp z niej przesyłany jest do komputera. Dzięki temu można stwierdzić, jakie jest rozmieszczenie ciężaru ciała na stopach, a także określenie środka ciężkości - jest to etap statyczny badania. W części dynamicznej badania opisywany jest chód pacjenta, tor przetoczenia stopy, sprawdzanie, czy kroki są równiej długości i jak wyglądają fazy chodu.


Kolejną częścią badania podologicznego jest też badanie na podoskopie. W lustrze umieszczonym pod spodem można sprawdzić dokładnie, jak wygląda stopa - jej kształt i wysklepienie, pozwala to wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie.

Następnym, nieco bardziej zaawansowanym krokiem w badani podologicznym jest badanie na plantografie statycznym i dynamicznym. Dzięki temu możemy uzyskać informacje o kształcie wysklepienia stopy, zbadać dokładnie jej wymiary i strefy obciążenia oraz niedociążenia - to pozwoli dobrać idealne wkładki do stóp.

Na koniec podolog przeprowadza badanie manualne, w którym bada jak ustawiona jest miednica oraz sprawdza ruchomość stawów.

Przeczytaj też:

Perfekcyjny pedicure w domu

Sposoby na gładkie, piękne stopy

Jak prawidłowo zmiękczyć paznokcie u stóp?

* * *

Zobacz więcej:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje