Przeziębienie włosów. Teraz jest wyjątkowo groźne!

Przeziębienie włosów to mało znana, a częsta przypadłość, która może mieć poważne skutki dla ich kondycji, a nawet znacznie wzmóc wypadanie. Negatywnie wpływa także na skórę głowy. Jak objawia się takie przeziębienie? Na co zwrócić uwagę?

Zima to ciężki czas dla włosów - należy zadbać o ich właściwą ochronę
Zima to ciężki czas dla włosów - należy zadbać o ich właściwą ochronę123RF/PICSEL

Dermatolodzy przekonują, że to właśnie zimą powinnyśmy szczególnie pochylić się nad właściwą pielęgnacją włosów. Niesprzyjające warunki atmosferyczne dają się im mocno we znaki, więc właściwa pielęgnacja i bogata w tłuszcze oraz składniki odżywcze dieta ma o tej porze niebagatelne znaczenie. W szczególny sposób powinnyśmy także chronić włosy przed przeziębieniem - tak, włosy również mogą się przeziębić, a w konsekwencji także mocno przerzedzić!

Czym jest przeziębienie włosów?

Większość kobiet bacznie obserwuje stan swojej czupryny - nic dziwnego, bo piękne, mocne włosy to marzenie każdej z nas. Nawet najmniejsza zmiana w ich wyglądzie i kondycji powinna wzmóc naszą czujność - możliwe, że ich gorszy stan to właśnie objaw przeziębienia. 

Do najpopularniejszych objawów przeziębienia włosów należą:

 • osłabienie - włosy zaczynają się łamać, stają się cieńsze, a w końcowej fazie zaczynają wypadać
 • kruchość i matowość - włosy stają się suche, szorstkie i matowe
 • zatrzymanie wzrostu - włosy łamią się, wolniej rosną, a nawet dochodzi do zatrzymania ich wzrostu
 • zmiana struktury - grubsze włosy stają się cienkie i delikatne
 • problemy z wystylizowaniem - słabe, przeziębione włosy trudno jest ułożyć i wystylizować 
Przeziębione włosy są matowe, kruche i wypadają
Przeziębione włosy są matowe, kruche i wypadają 123RF/PICSEL

Jak zapobiegać przeziębieniu włosów?

By nie dopuścić do przeziębienia włosów, a w efekcie także znacznego ich osłabienia, powinnyśmy zadbać o ich właściwą ochronę. Podstawowym sposobem dbania zimą o włosy jest więc... noszenie czapki. Co ciekawe jednak, nie każda właściwie spełni swoją rolę.

Gdy czapka jest zbyt gruba i ciepła, gruczoły łojowe przegrzewają się i pracują coraz intensywniej, co w efekcie prowadzi do powstania łojotoku. Gdy natomiast jest zbyt cienka, nie gwarantuje włosom wystarczającego zabezpieczenia przed chłodem i naraża je na przeziębienie. Idealna będzie czapka wełniana - w takiej czapce gruczoły łojowe pracują w sposób prawidłowy, a włosy są właściwie chronione przed zimnem, a w efekcie także przeziębieniem.

Przeziębienie włosów a dieta

Właściwa ochrona przed zimnem to oczywiście podstawa, by zapobiec wyziębieniu włosów. Niebagatelne znaczenie dla ich ochrony ma jednak także zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. 

Do grupy witamin i minerałów, które mają szczególnie korzystny wpływ na włosy należą:

 • Witamina A – jeśli zaczyna jej brakować, włosy stają się suche i łamliwe
 • Witaminy z grupy B, w szczególności B12 – bez niej włosy szybciej wypadają
 • Witaminy C i E
 • cynk - wspiera wzrost włosa 
 • miedź i krzem - nadają włosom żywotność i blask 
 • żelazo - jego niedobór może nawet doprowadzić do łysienia
 • beta-karoten 
 • keratyna 

Istnieje coś takiego jak "dieta dla włosów". To sposób żywienia, który wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Dieta dla włosów powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, szczególnie te o żółtej, pomarańczowej i zielonej barwie. W jadłospisie nie powinno także zabraknąć ryb morskich, olejów roślinnych, nasion np. dyni, awokado, jajek, kaszy gryczanej i jaglanej.

Jak właściwie suszyć włosy, by zapobiec ich przeziębieniu?

Właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta i ochrona przed zimnem to najlepsze sposoby na zapobieganie przeziębieniu włosów. Niebagatelne znaczenie dla ich ochrony ma jednak także właściwe używanie suszarki. Włosy powinnyśmy suszyć letnim nawiewem, a przed suszeniem nałożyć na nie kosmetyk chroniący przed wysoką temperaturą. Najlepiej nie wychodzić z domu chwilę po umyciu włosów, a jeśli jesteśmy do tego zmuszone - pamiętajmy o ciepłej czapce!

Włosy przeziębione zimą zazwyczaj zaczynają wypadać już wczesną wiosną - właściwa pielęgnacja i ochrona pomoże nam temu zapobiec!

***

Domowa odżywka, która ratuje zniszczone włosy!Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas