Te osoby powinny unikać lakierów do paznokci jak ognia. Skutki mogą być fatalne
Paznokcie to bez wątpienia wizytówka każdej kobiety. Zadbane, wypielęgnowane, o ładnym kształcie świadczą o poczuciu estetyki. Wiele pań nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania z niepomalowanymi paznokciami Jak się okazuje lakier hybrydowy, czy nawet ten klasyczny może fatalnie działać na niektóre osoby. Kto powinien z nich zrezygnować?
Lakiery do paznokci - czy są bezpieczne?
Tradycyjne lakiery do paznokci - niewymagające utwardzania w lampie UV są stosunkowo bezpiecznie. Ważne jednak, aby robić przerwy między wykonywaniem kolejnych stylizacji. Te o ciemniejszej barwie zmywają się gorzej i wymagają użycia acetonu, który wysusza i uszkadza paznokcie. Co więcej, substancja ta przy dłuższym stosowaniu może przenikać przez płytkę do łożyska paznokci.
Zobacz również:
- Zapomnisz o bawełnianych poszewkach. Te są droższe, ale wspierają naturalne procesy regeneracyjne skóry i włosów podczas snu
- Maseczka z owocu kaki. Odmładza skórę, wygładza zmarszczki
- Jak nawilżyć skórę twarzy w sezonie grzewczym? Wybierz jedną z czterech metod
- Metaliczny blask i zdecydowany kolor. Oto najmodniejsze paznokcie tej jesieni
Eksperci przestrzegają przed używaniem lakierów zarówno hybrydowych, żelowych, jak i klasycznych. Wyniki badań wykazały bowiem, że związki chemiczne w nich zawarte mogą w mniejszym lub większym stopniu przenikać do ludzkiego organizmu. Dodatkowo podgrzewanie ich w lampach UV przy wcześniejszym spiłowaniu starej, osłabionej warstwy może jeszcze bardziej wzmacniać ich toksyczny efekt.
Specjaliście są zdania, że lakiery hybrydowe są w pełni bezpieczne, jeśli stosuje się je sporadycznie. Dla pewnych osób jednak stosowanie zarówno tradycyjnych lakierów, jak i tych bardziej nowoczesnych może mieć fatalne skutki zdrowotne. Kto nie powinien ich używać?
Zobacz także: Kolor roku 2023. Jak stylizować Viva Magenta?
Kto nie powinien malować paznokci?
- Osoby udające się na operację
Osoby, które mają zaplanowaną operację powinny pamiętać o tym, że przed udaniem do szpitala muszą zmyć lakier z paznokci. Podczas znieczulania z palców sprawdza się nasycenie krwi tlenem mierzone przez płytkę paznokciową. Bezbarwny nie powinien stanowić problemu, jednak gruba warstwa trwałego lakieru będzie zaburzać przepływ fal świetlnych używanych podczas pomiarów.
- Osoby borykające się z grzybicą czy drożdżycą
Grzybica i drożdżyca paznokci jest jedne z przeciwskazań do wykonywania manicure. Te przewlekłe, nawracające schorzenia mogą obejmować nawet kilka płytek jednocześnie. Osoby, u których występuje powinny unikać przede wszystkim lakierów hybrydowych, bowiem utrudniają one leczenie. Zwykłe z kolei mogą być przyczyną gromadzenia się wilgoci wokół paznokci i stwarzać środowisko idealne do rozwoju mikroorganizmów. Malowania paznokci powinny równie unikać osoby mające stany zapalne w okolicy opuszków.
Używania lakierów hybrydowych, akrylowych czy żelowych nie zaleca się również:
- Kobietom w ostatnim trymestrze ciąży - szczególnie tych na bazie akrylu
- Osobom z onycholizą - czyli rozwarstwianiem się płytki paznokcia
- Osobom z bielactwem - dla których niewskazany jest kontakt ze światłem lamp UV
- Dzieciom - badania wykazały, że nawet tradycyjne lakiery do paznokci nie są bezpieczne dla dzieci
- Osobom uczulonym na lakiery hybrydowe czy żelowe