Uczulenie na wodę: Alergia, którą trudno pokonać

Uczulenie na wodę wydaje się niemożliwe – przecież potrzebujemy jej do życia, a nasze ciało składa się z niej w ponad 60 proc. Niestety ta rzadka przypadłość, która nie została jeszcze zaklasyfikowana jako jednostka chorobowa, jest coraz bardziej realnym problemem. U zmagających się z nią osób po kontakcie z wodą na skórze pojawia się wysypka i uporczywy świąd. Leczenie tej niezwykle uciążliwej alergii ma jedynie charakter objawowy i wciąż jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy.

Co robić, gdy po kąpieli na skórze pojawia się uczulenie?
Co robić, gdy po kąpieli na skórze pojawia się uczulenie?123RF/PICSEL

Czym jest uczulenie na wodę i jakie są jego przyczyny?

Uczulenie na wodę to rzadka, ale niezwykle uciążliwa dolegliwość. Pierwszy przypadek zdiagnozowano w latach 60. XX wieku, ale do tej pory nie udało się ustalić konkretnej przyczyny. Zaobserwowano jedynie, że najczęściej uczulenie dotyka dziewczynki w okresie dojrzewania. Faktem jest, że do reakcji alergicznej dochodzi nawet po niewielkim kontakcie z wodą. Objawy zaostrza kąpiel, prysznic czy pływanie w basenie. Co gorsze, bywa że uczulenie wywołują również naturalne płyny fizjologiczne, takie jak łzy, pot czy ślina. Na szczęście alergia na pojawia się po spożyciu wody. Kluczowe jest też odróżnienie alergii na wodę od uczulenia na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Pomocny będzie prosty test - polanie fragmentu skóry wodą z kranu, a innego miejsca na ciele wodą destylowaną. Jeśli w obu przypadkach pojawi się wysypka, mamy do czynienia z alergią na wodę.

Alergia u dzieci, cz. 1INTERIA.PL

Objawy uczulenia na wodę

Objawy uczulenia pojawiają się już kilka minut po kontakcie z wodą
Objawy uczulenia pojawiają się już kilka minut po kontakcie z wodą123RF/PICSEL

Objawy alergii pojawiają się już po kilku-kilkunastu minutach od kontaktu skóry z wodą. Najbardziej charakterystyczne symptomy to pokrzywka (określana mianem wysypki wodopochodnej) i świąd skóry. Niestety częste korzystanie z wody pogarsza sprawę - sukcesywnie zwiększa podrażnienia naskórka i zaostrza reakcję alergiczną. Pokrzywka może przekształcić się w duże bąble i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Pojawiają się one najczęściej w okolicy mieszków włosowych, na klatce piersiowej i twarzy. Inne charakterystyczne objawy to pieczenie, nadmierne wysuszenie skóry, a także mrowienie i uczucie kłucia na ciele.

Osoby zmagające się z uczuleniem na wodę muszą się mierzyć nie tylko z dolegliwościami skórnymi, ale też silnym obciążeniem psychicznym spowodowanym trudnościami codziennego życia. U wielu pacjentów występują też regularne migreny, zawroty głowy czy powiększenie węzłów chłonnych.

Jak leczyć uczulenie na wodę?

Ze względu na brak określonej przyczyny, alergia na wodę wciąż jest nieuleczalną dolegliwością. Leczenie ma jedynie charakter objawowy. Kluczowe jest jak najrzadsze korzystanie z wody i regularne nawilżanie skóry. Ogromną ulgę przynoszą leki antyhistaminowe (hamują reakcję alergiczną), a także beta-blokery i sterydy w maściach. Pacjenci powinni również stosować specjalne kremy i balsamy do skóry wrażliwej i alergicznej (bez środków konserwujących czy zapachowych). Zalecane jest także zamontowanie urządzeń filtrujących wodę (alergię mogą zaostrzać m.in. chlor i fluor), a przed kąpielą wcieranie w skórę olejków.

Naturalne sposoby łagodzenia alergii skóry

Olej kokosowy to jeden z naturalnych produktów, który nie wywołuje alergii
Olej kokosowy to jeden z naturalnych produktów, który nie wywołuje alergii123RF/PICSEL

Naturalnym sposobem wsparcia leczenia alergii skóry mogą być nasiona lnu. Znajdujące się w nich substancje bioaktywne mają właściwości nawilżające, regenerujące i kojące, potrafią też łagodzić objawy uczulenia. Olej lniany tworzy na powierzchni skóry naturalną barierę ochronną przed alergenami, a jednocześnie błyskawicznie nawilża i odżywia skórę.

Innym naturalnym kosmetykiem, który nie wywołuje alergii, a przy tym regeneruje uszkodzony naskórek i ujędrnia skórę, jest olej kokosowy. Należy jednak wybierać produkt najwyższej jakości - nierafinowany i tłoczony na zimno.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas