W mig rozprawi się z sińcami pod oczami i naczynkami. W aptece kosztuje grosze
Ci, którzy ją znają, nazywają prawdziwym lekiem – słynie bowiem ze swoich przeciwzapalnych i przeciwbólowych właściwości, potrafiąc rozprawić się nawet ze schorzeniami reumatycznymi. Ci zaś, którzy słyszą o niej po raz pierwszy, przecierają oczy ze zdziwienia. Kosztuje bowiem mniej niż 15 złotych, a w kilka chwil potrafi zażegnać nawet problemy natury estetycznej. Na co stosuje się maść arnikową? Biegnij do apteki, a nie pożałujesz.
Spis treści:
Na co działa arnika?
Arnika, choć żółta, urokliwa i niepozorna, potrafi zdziałać cuda. Rośnie obficie na nasłonecznionych, wysokogórskich łąkach alpejskich lub subalpejskich. Od średniowiecza zaskakuje swoimi właściwościami. Bo chociaż znaczenia w lecznictwie nabrała już pod koniec XVI wieku, dopiero sto lat później trafiając na apteczne półki, dziś bywa nazywana "naturalnym cudem".
Ekstrakt z żółtych kwiatostanów arniki łąkowej (znacznie rzadziej z arniki górskiej), w połączeniu z białą wazeliną stają się zdrowotną, ale wciąż nieodkrytą przez wielu maścią arnikową. Ta zapewnia nie tylko odpowiednie nawilżenie, ale również działa przeciwzapalnie i może redukować uczucie bólu. To jednak dopiero początek jej właściwości.
Zobacz również: Ocet jabłkowy na twarz? Naturalny sposób na problemy z cerą
Na co można stosować maść z arniki? Oto co potrafi
Maść arnikowa znana jest przede wszystkim ze swoich predyspozycji do szybkiego leczenia pojawiających się na ciele siniaków. Zawarta w jej składzie kwercetyna - silny antyoksydant - wspiera bowiem kondycję naczyń krwionośnych, zmniejszając podatność na siniaki, zaś kemferol przyspiesza ich gojenie. Izoramnetyna wspiera dodatkowo leczenie stanów zapalnych skóry i neutralizuje wolne rodniki.
Zobacz również:
Smarowanie stłuczonych miejsc maścią arnikową pozwoli więc przyspieszyć gojenie, a ponadto zmniejszy też towarzyszący urazom ból. Sprawdzi się także w dolegliwościach reumatycznych, zmniejszy opuchliznę oraz obrzęk. Maść można dodatkowo stosować po ukąszeniach owadów - zredukuje wówczas nieprzyjemne uczucie świądu.
Maść arnikowa sprawdzi się też w przypadku zmian trądzikowych. Kombinacja tymolu i witaminy A zadziała bowiem przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, zapobiegając namnażaniu drobnoustrojów, przez co także zmniejszając ilość zaskórników i ropnych krost.
Czy maść arnikowa pomaga na sińce pod oczami? Działa jak dobry krem
Maść arnikowa, obok oczywistych, prozdrowotnych właściwości, często znajduje się również na wyposażeniu niejednej kosmetyczki. Kobiety z chęcią stosują ją bowiem do pielęgnacji cery ze skłonnością do pękania naczynek, doceniając jej kojące, wygładzające i ujędrniające właściwości.
Co więcej, maść arnikową z powodzeniem stosować można również pod oczy. Szybko zmniejszy bowiem obrzęki, niwelując zasinienia. Podczas aplikacji warto jednak zachować uwagę - pilnując, by maść nie dostała się do oczu. Najlepiej także nakładać ją na noc. Nie sprawdzi się bowiem jako baza pod makijaż.
Maść arnikową stosować należy bezpośrednio na zamienione chorobowo miejsca, aplikując od dwóch do czterech razy na dobę - pamiętając przy tym, że ta przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego. Maści nie można także stosować na otwarte rany.