W mig wyprasuje zmarszczki. Zapomniany hit PRL-u wraca do łask

Była prawdziwym hitem PRL-u. Kobiety stosowały specyfik na potęgę. Nie bez powodu – woda brzozowa była traktowana jako remedium na wiele dolegliwości. Co ciekawe, była też świetnym kosmetykiem pomocnym… nieco „spłycić” zmarszczki. To jednak nie koniec jej przydatnych zastosowań.

Chcesz nieco ukryć zmarszczki? Sięgnij po specyfik, który robił furorę w PRL-u
Chcesz nieco ukryć zmarszczki? Sięgnij po specyfik, który robił furorę w PRL-u123RF/PICSEL

Woda brzozowa to zapomniany specyfik, który w czasach PRL-u kobiety stosowały na potęgę. Był łatwo dostępny i był używany w celach leczniczych i kosmetycznych. Współcześnie nieco zapomniany (a szkoda!), drobnymi kroczkami wraca do łask. Chyba czas najwyższy przypomnieć sobie o licznych właściwościach wody brzozowej.

Woda brzozowa: właściwości

Woda brzozowa wzmacnia włosy, poprawia kondycję skóry głowy, wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu, jest pomocna w przypadku problemów z cerą takich jak np. trądzik. Zawiera sporo witamin i składników mineralnych, w tym witaminę C, witaminy z grupy B, fosfor, wapń, potas, żelazo, magnez, miedź, fitosterole, garbniki, flawonoidy, aminokwasy, fitohormony, kwas salicylowy, betulinę i saponiny.

Cała "orkiestra składników" świetnie wpływa na skórę, dlatego też woda brzozowa nie bez powodu znajdowała zastosowanie jako kosmetyk do zadań specjalnych.

Działanie wody brzozowej

Woda brzozowa to wodny roztwór z soku z brzozy lub roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego. Obecny w niej kwas salicylowy działa antyseptycznie i złuszczająco, dzięki czemu oczyszcza skórę, odblokowuje i zwęża pory. Z kolei zawarta w miksturze witamina C chroni skórę przed promieniowaniem UV, jak i działaniem wolnych rodników.

Sok z brzozy ma wiele właściwości prozdrowotnych, a także pielęgnacyjnych dla włosów i skóry
Sok z brzozy ma wiele właściwości prozdrowotnych, a także pielęgnacyjnych dla włosów i skóry123RF/PICSEL

W mig wyprasuje zmarszczki. Zapomniany hit PRL-u wraca do łask

Regularne stosowanie wody brzozowej pomaga również wygładzić drobne zmarszczki. A to wszystko dzięki zawartości betuliny, pomagającej je spłycić. Specyfik nakładany na twarz pozwala też regulować wydzielanie sebum. Co więcej, kosmetyk nawilża skórę, rozjaśnia przebarwienia. Wodę brzozową należy stosować podobnie jak tonik - nakładać ją przy użyciu płatka kosmetycznego. Jeśli jednak twoja cera będzie po zaaplikowaniu wody brzozowej zbyt sucha, stosuj ją raczej punktowo. Możesz też - zamiast wody brzozowej - sięgnąć po sok z brzozy.

Woda brzozowa na włosy

Woda brzozowa wcierana we włosy, pomaga uporać się z łupieżem, dodaje kosmykom blasku i sprawia, że stają się zdrowsze i gęstsze. W tym przypadku mikstura również pozwala oczyścić skórę głowy z sebum, dlatego mogą po nią sięgać osoby borykające się z przetłuszczającymi włosami.

Specyfik tonizuje i łagodzi podrażnienia, działa przeciwgrzybiczo, wzmacnia cebulki włosów i stymuluje je do wzrostu. Jak stosować wodę brzozową na włosy? Wcieraj ją w skórę głowy na godzinę przed planowanym myciem włosów.

Sok z brzozy a woda brzozowa: różnice

Czym różni się woda brzozowa od soku z brzozy? Woda brzozowa jest substancją kosmetyczną, w której skład wchodzi czysty sok z brzozy i alkohol etylowy. Woda z brzozy i sok z brzozy to nie to samo - czysty sok z brzozy jest cieczą, która nie ma w swoim składzie konserwantów. Sok z brzozy nie może być też zbyt długo przechowywany, ponieważ traci właściwości zdrowotne. W lodówce można go trzymać jedynie od dwóch do trzech dni.

***

"Zbliżenia". Chris Cugowski o swojej muzycznej drodze i o tym jak trafił do serialu „Bridgertonowie”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas