Wypadają ci włosy? Sprawdź, czy nie brakuje ci witamin
Dbasz o włosy i stosujesz wiele kosmetyków, a włosy i tak wypadają? Być może przyczyna problemu jest głębsza, niż ci się wydaje. Niedobór witamin z grupy B oraz A i E ma niekorzystny wpływ na porost cebulek. Sprawdź, za co konkretnie odpowiadają i gdzie ich szukać.
Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka wiele kobiet. Oczywiście istotna jest ich odpowiednia pielęgnacja i stosowanie dopasowanych kosmetyków. Oprócz samego szamponu warto wprowadzić również wcierki na porost włosów czy peelingi.
Witaminy wpływające na porost włosów
Zobacz również:
- Zapomnisz o bawełnianych poszewkach. Te są droższe, ale wspierają naturalne procesy regeneracyjne skóry i włosów podczas snu
- Maseczka z owocu kaki. Odmładza skórę, wygładza zmarszczki
- Jak nawilżyć skórę twarzy w sezonie grzewczym? Wybierz jedną z czterech metod
- Metaliczny blask i zdecydowany kolor. Oto najmodniejsze paznokcie tej jesieni
Czasami jednak może okazać się, że problem jest głębszy. Nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej czy niektóre choroby - to wszystko może powodować wypadanie włosów. Nierzadko przyczyną jest niedobór witamin.
Przede wszystkim wpływ na nasze włosy mają witaminy z grupy B - B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B7 (biotyna) oraz B12 (kobalamina). Oprócz nich ważną rolę odgrywają również witaminy A i E.
Jakie konkretne działanie mają te witaminy?
- witamina B2 - pomaga we wzroście cebulek włosa i zapobiega wypadaniu,
- witamina B5 - ma wpływ na pigmentację włosów i może pomóc spowolnić proces siwienia,
- witamina B7 - poprawia kondycję mieszków włosowych,
- witamina B12 - hamuje wypadanie włosów i zmniejsza przetłuszczanie,
- witamina A - wspomaga działanie budulca włosów, czyli keratyny,
- witamina E - wpływa pozytywnie o krążenie i pobudza cebulki do wzrostu.
W jakich produktach szukać witamin?
Aby zadbać o uzupełnienie brakujących w organizmie witamin, warto przede wszystkim spożywać pełnowartościowe posiłki. Witaminy z grupy B znajdują się w takich produktach jak warzywa liściaste, mięso wieprzowe, ryby morskie, orzechy, pestki słonecznika, żółtka jaj czy szpinak.
Z kolei witaminy A i E znajdziemy m.in. w marchewce, oliwie z oliwek czy olejach roślinnych. Po suplementy z witaminami lepiej sięgać dopiero po zasięgnięciu opinii lekarza.