Reklama

10 pokarmów, które pomogą ci lepiej spać

Gdy masz za sobą tak wiele bezsennych nocy, że boisz się wieczorem wejść do własnej sypialni, jedynym sposobem, żeby zapaść w upragniony sen nie muszą być tabletki nasenne. Zamiast tego zamień swoją wieczorną przekąskę na jedzenie, które posiada właściwości wspomagające sen, a wkrótce spoczniesz w objęciach Morfeusza.

Mleko

Szklanka ciepłego mleka od zawsze była zalecana w porze snu. Są ku temu konkretne powody. W mleku jest dużo wapnia, które nie tylko pomaga twoim mięśniom się rozluźnić, ale również reguluje produkcję melatoniny w organizmie.

Co więcej, mleko zawiera aminokwas tryptofan, na którego bazie powstaje serotonina – hormon, wspomagający wypoczynek i uspokajający. Wypij szklankę mleka – dodatkowo koi, gdy jest ciepłe – przed snem, lub w ciągu nocy, jeśli się przebudzisz.

Wiśnie

Wiśnie zawierają melatoninę, hormon, któremu zawdzięczamy zdrowy sen. Żeby wykorzystać ich właściwości zjedz porcję wiśni godzinę lub dwie przed położeniem się spać lub pij szklankę soku wiśniowego dwa razy dziennie.

Reklama

Orzechy włoskie

Te smaczne orzechy zawierają melatoninę, która wspomaga regulację cyklu snu. Dodatkowo orzechy włoskie zawierają tryptofan, który w organizmie przekształca się w melatoninę. Zjedz garść orzechów włoskich około godziny przed snem i ciesz się spokojnie przespaną nocą.

Migdały

Migdały to świetne źródło wspomagającego wypoczynek magnezu, oraz białka, które utrzymuje poziom cukru we krwi na równym poziomie przez całą noc. Dodatkowo garść migdałów zjedzona w ciągu dnia obniża poziom złego cholesterolu; wspomaga też aktywność mózgu i wzmacnia kości.

Sałata

Mimo iż sałata nie jest typowo wieczorną przekąską, jest zaskakująco skuteczna. Dzieje się tak, ponieważ sałata, a zwłaszcza sałata rzymska, zawiera fitoskładnik zwany lactucarium, który wywołuje sen, łagodzi ból i wspomaga odpoczynek.

Jeśli wizja przeżuwania liści sałaty przed snem nie jest dla ciebie zbyt atrakcyjna, możesz zaparzyć sobie herbatę zalewając liście sałaty rzymskiej gorącą wodą. Następnie należy odczekać dziesięć minut i do tak zaparzonej herbaty można dodać odrobinę miodu do smaku.

Ser

Podobnie jak inne przetwory mleczne, ser zawiera wapń, który pomaga złagodzić stres i rozluźnić mięśnie, a także wyregulować produkcję melatoniny. Możesz wybrać dowolny rodzaj z szerokiej gamy serów. Ogranicz się do kilku małych kęsów lub dwóch, trzech plasterków położonych na razowym sucharku.

Humus

Ten śródziemnomorski przysmak z ciecierzycy jest nie tylko pyszny, ale stanowi także bogate źródło tryptofanu. Zjedz kilka łyżeczek humusu rozsmarowanego na razowym sucharku kilka godzin przed snem. Efektem będzie stały poziom cukru we krwi, pojawienie się hormonów wywołujących sen oraz białka, które łagodzi skutki występowania refluksu żołądkowego (to częsty powód bezsenności).

Banany

Słodkie, przenośne, niedrogie i uwielbiane prawie przez każdego – czy można nie lubić bananów? Co więcej, zawierają solidną dawkę magnezu i potasu – dwóch minerałów, które pomagają rozluźnić mięśnie i wspomagają sen. Dodatkowo banany są źródłem tryptofanu. Zjedz niewielkiego banana godzinę lub dwie przed snem.

Ryż jaśminowy

Ryż nie jest zapewne twoją pierwszą myślą, gdy zastanawiasz się, co by tu przekąsić przed snem, ale ryż jaśminowy dobrze wpływa na drzemkę. Ma wystarczającą ilość glukozy, aby twój mózg miał paliwo na całą noc. Zwiększa również poziom tryptofanu i serotoniny – odpowiedzialnych za spokojny sen. Jeśli zjedzenie miseczki czystego ryżu nie brzmi dla ciebie najlepiej, dodaj odrobinę mleka i miodu.

Miód

Ta lepka ciecz to najlepsza pomoc dla ciebie, jeśli starasz się zasnąć. Cukier zawarty z miodzie delikatnie podnosi poziom insuliny. Dzięki temu tryptofan może łatwiej dostać się do mózgu, gdzie roztacza swoje magiczne moce w zakresie wywołania spokojnego snu.

Zwyczajnie zjedz łyżkę stołową miodu przed położeniem się spać, najlepiej na pusty żołądek. Jeśli miód w tej postaci jest dla ciebie za słodki, rozmieszaj wspomnianą wyżej dawkę w kubku rumiankowej herbaty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy