Reklama

Reklama

4 kroki, jak zmotywować się do odchudzania

Od jak dawna planujesz przejść na dietę, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Jeśli jest ci trudno zrealizować swoje zamiary, przeczytaj nasze rady!

Warto zadbać o swoje ciało, bo zrzucenie kilku zbędnych kilogramów nie tylko dodaje nam urody, ale przede wszystkim zdrowia. Pamiętać jednak należy o zdrowym rozsądku, żeby nie popaść w niebezpieczeństwo wiecznego odchudzania i nie zrobić sobie krzywdy. Co jednak, gdy planowane odchudzanie się nie udaje? Szybko rezygnujemy i zaczynamy podjadać? To znak, że spada nasza motywacja do odchudzania i powinniśmy o nią zadbać.

Dobrze się przygotujJeżeli masz do czegoś słabość, to przed rozpoczęciem diety pozwól sobie na uroczyste zjedzenie ulubionej potrawy. Celebruj ten moment. Będzie to swoistym pożegnaniem z tym co kaloryczne i niezdrowe. Musisz mieć wówczas świadomość, że to już ostatni raz i później rozpoczynasz dietę.

Dobrze, jeżeli ta pożegnalna uczta odbędzie się w towarzystwie kogoś bliskiego, kto będzie cię w trakcie diety wspierał. Takie pożegnanie nadaje znaczenia podjętej decyzji i na początek daje dużo energii do rozpoczęcia diety. Warto też odwiedzić dietetyka, który przygotuje odpowiedni dla twoich potrzeb jadłospis. Dieta opracowana przez specjalistę daje większe prawdopodobieństwo sukcesu i na pewno nam nie zaszkodzi.

Reklama

Przypomnij sobie celGdy zaczynają pojawiać się myśli o tym, że może by zaniechać diety, spróbujmy przypomnieć sobie po co to robimy i ile zostało nam czasu. Świadomość, że nasze zaniedbanie będzie nieodwracalne spowoduje, że dobrze się zastanowimy, czy na pewno się poddać. Cel dla jakiego się odchudzamy powinien być nam bliski i ważny (może to ze względów zdrowotnych, a może dla lepszego wyglądu).

Świętuj sukcesyDobrze przygotowane odchudzanie (dieta i ćwiczenia) dają zazwyczaj możliwość szacunkowego określenia ile kilogramów stracimy w jakim czasie. W odniesieniu do tych szacunków (z uwzględnieniem jakiegoś marginesu) można zaplanować sobie małe nagrody. Możemy je sobie wręczać, albo po jakimś czasie trwania przy odchudzaniu (np. miesiąc diety i ćwiczeń) albo po cząstkowym efekcie (po stracie 5 kg). Nieco większe efekty możemy świętować większymi nagrodami (np. po osiągnięciu mniejszego rozmiaru pójdę na duże zakupy). Ważne, żeby na początku określić sobie, jak i kiedy będziemy się nagradzać. Druga ważna rzecz, żeby nagroda była powiązana z naszym zadaniem (zakup ubrań w mniejszym rozmiarze, jest bardzo motywujący i jednocześnie stanowi nagrodę).

Rejestruj swoje postępyCzasem dostrzeganie własnych postępów jest niezwykle trudne. Dlatego należy prowadzić dziennik postępów. Za każdym razem notuj swoją wagę, a co kilka tygodni rób sobie zdjęcie (oczywiście pierwsze powinno być przed rozpoczęciem diety). Gdy zaczniesz wątpić w efektywność swojej pracy wystarczy, że zerkniesz na rejestr i już wiesz, że to działa, więc warto kontynuować.

zdronet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy