4 tłuste produkty, które służą naszemu zdrowiu
Wiele osób sądzi, że przyczyną nadwagi i otyłości jest spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia Amerykanie doszli do takiego wniosku i zaczęli nagminnie zastępować tłuste potrawy potrawami z dużą zawartością węglowodanów i małą zawartością tłuszczu. W rezultacie średnia waga Amerykanów wzrosła i obecnie dwóch na trzech Amerykanów cierpi na nadwagę lub otyłość. Choć może się to wydawać kontrowersyjne stwierdzenie, prawdą jest, że dodanie zdrowych tłuszczy do diety może zahamować wzrost wagi.
Jogurt grecki stał się ostatnio niezwykle popularny. To nie tylko bardzo smaczny, ale także zdrowy produkt! Jest gęsty i zawiera stosunkowo dużo tłuszczu, ale ma też w swoim składzie specjalny kwas tłuszczowy CLA (sprzężony kwas linolowy), który może pomóc w chudnięciu. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Jogurt grecki jest doskonałym źródłem bakterii probiotycznych, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie jelit, oraz wapnia, niezbędnego dla zdrowych kości i przeciwdziałającego osteoporozie.
Tłuste ryby takie jak łosoś, tuńczyk, makrela czy pstrąg to kolejne doskonałe produkty, które warto dodać do swojej diety. Ryby te są bogate zarówno w kwasy tłuszczowe omega – 3, jak również w zdrowe kwasy tłuszczowe takie jak EPA i DHA. Wiele badań klinicznych wykazało ich korzystne działanie w przypadku stanów zapalnych. Łagodzenie stanów zapalnych zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób takich jak cukrzyca i nowotwór. Mięso wspomnianych ryb dostarcza także naszemu organizmowi wysokiej jakości białka, które jest niezbędnym składnikiem budulcowym mięśni.
Wielu dietetyków uważa, że tak zwana dieta “śródziemnomorska” jest zdrowa głównie ze względu na obecność oliwy z oliwek. Istnieją badania wskazujące na fakt, iż oliwa z oliwek, ryby, owoce i warzywa zawarte w diecie zmniejszają ryzyko wystąpienia otyłości, zachorowania na cukrzycę typu 2 i na choroby serca. W jednym z badań wykazano, że niektóre składniki oliwy z oliwek, takie jak kwas oleinowy, wykazują również właściwości przeciwstarzeniowe. Oliwę z oliwek można wykorzystać do smażenia warzyw, przyrządzania sosów do makaronu, a w połączeniu z sokiem z cytryny doskonale sprawdza się jako zdrowy sos do sałatek.
Jeszcze do niedawna dietetycy odradzali spożywanie większych ilości awokado ze względu na jego wysoką zawartość tłuszczu i kaloryczność. Warto jednak wiedzieć, że zdrowe jednonienasycone tłuszcze zawarte w jego owocach mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. W 2014 roku przeprowadzono badanie, w którym podawano awokado otyłym szczurom. Zaobserwowano w ich organizmach spadek poziomu „złego” cholesterolu i poziomu trój glicerydów, składników stanowiących główny czynnik ryzyka zachorowania na choroby serca. Awokado można wykorzystać klasycznie do guacamole, dodawać pokrojone do sałatek lub miksować w koktajlach.