Reklama

6 hormonów odpowiedzialnych za tycie u kobiet

Czy jesteś jedną z tych kobiet, które próbowały wszystkiego co możliwe, aby schudnąć, ale bez rezultatów? Sprawdzałaś ostatnio poziom swoich hormonów? Wiele kobiet cierpi z powodu zaburzeń hormonalnych. Często mają napady głodu i spowolniony metabolizm. Może być to związane z PMSem, ciążą, menopauzą lub stresem. Powinnaś wiedzieć, że spory apetyt, utrata wagi i metabolizm są ściśle ze bezpośrednio powiązane z żeńskimi hormonami. Oto niektóre z hormonów odpowiedzialnych za przyrost wagi u kobiet.

Hormon tarczycy

Problem z hormonem tarczycy jest to najczęstszy problem u kobiet. Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym organizm nie ma wystarczającej liczby hormonów tarczycy i jest odpowiedzialny za przyrost masy ciała. Najczęstsze objawy niedoczynności to zmęczenie, nietolerancja zimna, przyrost masy ciała, suchość skóry i zaparcia.

Estrogen

Estrogen jest żeński hormon płciowy, który może powodować przyrost masy ciała w okresie menopauzy, ze względu na jego zmniejszony poziom. Komórki tłuszczowe stają się źródłem estrogenów, które przekształcają kalorie w tłuszcz. Co może również prowadzić do otyłości.

Reklama

Progesteron

Poziom progesteronu zmniejsza się w organizmie w okresie menopauzy. Jego niski poziom może powodować zatrzymywanie wody i wzdęcia. W takiej sytuacji możesz czuć się pełniejsza i cięższa.

Testosteron

Wiele kobiet cierpi na zaburzenia hormonalne takie jak PCOS (zespół policystycznych jajników), co zwiększa poziom testosteronu. Prowadzi on do nadwagi, zaburzeń miesiączkowania, zarostu, trądziku i niepłodności. Testosteron jest również odpowiedzialny za przyrost masy mięśniowej u kobiet.

Insulina

Insulina jest odpowiedzialna za regulację tłuszczu i węglowodanów w organizmie. Umożliwia organizmowi wykorzystywać glukozę. Wysoki poziom insuliny przyczynia się również do zaburzeń hormonalnych np. PCOS. Wysoki poziom również może powodować przyrost masy ciała.

Hormon stresu – kortyzol

Wysoki poziom kortyzolu w organizmie powoduje zwiększenie apetytu, a co za tym idzie zwiększenie masy ciała. Stres i brak snu do dwie przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu we krwi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hormony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy