Reklama

6 wymówek, przez które jeszcze nie rzuciłaś palenia

Rzucenie nałogu dla osoby, która paliła przez wiele lat, jest jednym z najtrudniejszych wyzwań w życiu. Jednym z powodów są przesądy związane z procesem rzucania. Uprzedzenia mogą sprawić, że walka z nałogiem będzie jeszcze trudniejsza. Przykładowo, wielu palaczy obawia się, że przybiorą na wadze. W ekstremalnych przypadkach zdarza się, że palacz uważa, że papierosy są częścią jego charakteru i stylu bycia. Na szczęście w większości, nie są one zgodne z prawdą. Oto 6 najczęstszych wymówek:

Dodatkowe kilogramy

Niestety, efektem ubocznym rzucania palenia może być przybranie paru kilogramów. Nie jest to jednak problem, bo przecież będzie je można łatwo zrzucić, kiedy płuca odzyskają dawną sprawność. Poza tym, osoby, które rzucają palenie zyskują nie więcej niż 2-3 kilogramy. Dodatkowo dopiero przytycie o 45-50 kilogramów może spowodować podobne zniszczenia

w twoim organizmie, co palenie jednej paczki papierosów dziennie.

Wahania nastroju

To zupełnie normalne, że rezygnując z palenia możesz czuć się trochę nieswojo. Ważne jest, abyś zapamiętał, że ciało szybko przyzwyczaja się do tego, że nie jest już podtruwane nikotyną i wahania nastroju ustępują po tygodniu lub dwóch. Pomocne są też leki zawierające nikotynę, które zostały stworzone specjalnie po to, by wspomagać proces walki z tym nałogiem.

Reklama

Depresja

Niektóry uważają, że wahania nastroju mogą prowadzić do depresji. W rzeczywistości rzucenie palenia może przyczynić się do pojawienia się depresji tylko wówczas, gdy jej symptomy występowały już wcześniej. Jeżeli już masz taki problem, rzucenie palenia może pogorszyć twój stan. W takim przypadku zapewnij sobie profesjonalną opiekę medyczną, która pomoże ci zwalczyć oba problemy.

Utrata znajomych

Palenie zmieniło nieco twoje życie towarzyskie? Zapewne poznałeś wiele osób właśnie podczas przerw na papierosa. Nie musisz się jednak obawiać, że jeśli przestaniesz palić, przestaniesz także się z nimi przyjaźnić. Możesz być zaskoczony jak dużo wsparcia mogą ci okazać przyjaciele, jeśli pokażesz im, że rzeczywiście jesteś zmotywowany. Być może któryś z nich pójdzie twoim śladem i będziecie spierać się wzajemnie w walce z nałogiem!

Niepowodzenie

Nieudane próby rzucenia palenia są częstym powodem, dla którego palacze się poddają. A przecież powinien to być raczej powód do tego, ale spróbować kolejny raz. Każda kolejna próba uczy cię czegoś nowego i przybliża do celu, więc nie poddawaj się!

Już za późno

Nawet jeśli palisz już pół życia, nie myśl, że na zmiany już za późno. Pogląd, że rzucenie palenia po wielu latach nie poprawi twojego stanu zdrowia jest błędny. Jeżeli palisz, zwiększasz ryzyko wystąpienia uszkodzeń mięśnia sercowego prowadzących do ataku serca, udaru mózgu, infekcji dróg oddechowych, zapalenia płuc i wielu innych. Rzucenie palenia spowoduje, że, prawdopodobieństwo wystąpienia któregoś z tych powikłań, zmniejszy cię. Szybko powrócą też zniszczone paleniem doznania zmysłowe – jedzenie znów zacznie smakować i pachnieć!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rzucanie palenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy