Reklama

9 sposobów na to, by dbać o siebie, będąc opiekunem

To może być jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu, jednak bez wątpienia bycie czyimś opiekunem jest pracą stresującą i bardzo wymagającą. Jeśli opiekujesz się starszym rodzicem, partnerem lub niepełnosprawnym dzieckiem, możesz czuć się zmęczona, przerażona lub samotna nawet jeśli wiesz, że robisz dla krewnych wszystko, co w twojej mocy. Jednak musisz zadbać o własne życie. Oto dziewięć wskazówek, które pomogą ci zachować równowagę między dbaniem o ukochaną osobę, a dbaniem o siebie.

Zaakceptuj swoją sytuację

Może twój partner powoli popada w demencję, a ty czujesz, jakbyś już traciła ukochaną osobę, a może wyobrażasz sobie tragiczną przyszłość swojego dziecka. Nie czuj się winna za to, że opłakujesz ich stan. Możliwe, że potrzebujesz czasu, by zaakceptować sytuację, ale to ważne. Dzięki temu będziesz w stanie ruszyć dalej.

Dowiedz się, jaką pomoc możesz otrzymać

To ważne, by dowiedzieć się, czy przysługuje ci jakaś pomoc materialna, by zapewnić ukochanej osobie jak najlepsze życie. Przejrzyj oferty ubezpieczeń i zapomogi, dowiedź się, czy możesz dostać specjalistyczny sprzęt lub inne rzeczy.

Reklama

Najpierw zadbaj o siebie

Może wydawać ci się to jakąś zdradą, jednak jeśli twoje zdrowie fizyczne lub psychiczne się popsuje, ukochana osoba może trafić do ośrodka opieki. Dbanie o swoje życie i spełnienie pomoże ci utrzymać zdrowie psychiczne i dzięki temu będziesz mieć bardziej pozytywne nastawienie do życia i łatwiej ci będzie zmierzyć się z trudnościami.

Zdecyduj, czego ci trzeba, by osiągnąć spełnienie w życiu

Jako opiekun musisz być praktyczna i planować wszystko na wszelki wypadek. Przygotuj listę rzeczy, które chcesz zrobić każdego dnia, miesiąca lub kilka większych rzeczy (jak wakacje). Pomyśl, co trzeba zrobić, by osiągnąć te cele. Wykaż się kreatywnością –  nigdy nie wiesz, co możesz osiągnąć, dopóki nie spróbujesz.

Zaakceptuj pomoc

Nieważne, czy to pomoc od rodziny, przyjaciół czy jakiegoś profesjonalisty, postaraj się wykorzystywać daną okazję. Nie musisz robić wszystkiego na własną rękę, a rezultaty pomocy mogą ci zadziwić. Spróbuj wynająć kogoś do pomocy.

Ułatwiaj sobie każdy dzień

Może to na początku jest męczące, jednak przygotowywanie rzeczy na zapas może sprawić, że będziesz ogólnie mniej zmęczona. Korzystaj z tygodniowych planerów leków, by nie pomylić się w dawkowaniu. Gotuj posiłki na zapas i zamrażaj w pojedynczych porcjach, albo korzystaj z gotowych produktów, gdy nie masz czasu gotować. Wieczorem przygotuj śniadanie i ubrania na następny dzień, by nie spieszyć się rano.

Zadbaj o małe przyjemności

Nawet małe rzeczy mogą poprawić ci humor. Może to być kąpiel w spokoju, trochę czasu przy książce lub dziesięciominutowy spacer. Dzięki nim uda ci się przetrwać każdy dzień.

Wychodź z domu regularnie

Położenie się na kanapie, gdy masz chwilę dla siebie, może być kuszące. Jednak lepszym sposobem jest wyjście, dzięki czemu odzyskasz pewność siebie, utraconą po spędzeniu tygodni czy miesięcy w domu. Zapisz się na zajęcia grupowe, kurs fotografii lub zacznij chodzić do kościoła.

Spotykaj się z innymi opiekunami

Warto podzielić się swoimi doświadczeniami z kimś, kto to rozumie i ma podobne doświadczenia. Możecie wymienić się poradami. Jeśli spotykanie się z innymi osobami jest niemożliwe, spróbuj poszukać grupy lub forum w Internecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opieka | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy