Reklama

Aby dożyć 90., kobiety po 60. roku życia powinny utrzymywać stałą wagę

Często można spotkać się z zaleceniami, żeby zrzucić kilka kilogramów, aby przedłużyć sobie życie. Tymczasem, jak dowodzą najnowsze badania, u kobiet po 60. długowieczności sprzyja utrzymanie masy ciała na stałym poziomie.

Okazuje się, że zarówno kobiety, które przybierają na wadze, jak i te, które chudną po 60. roku życia, rzadziej dożywają 90. niż te, które utrzymują stałą wagę. Odkrycie to stoi w sprzeczności z powszechnymi zaleceniami redukcji masy ciała w celu zapewnienia sobie długowieczności.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego przeanalizowano dane 54 437 kobiet, które przyłączyły się do Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet (WHI). Organizacja, którą założono w celu zbadania przyczyn chorób przewlekłych u kobiet po menopauzie, stwierdziła, że 56 proc. jej członkiń, czyli 30 647 kobiet, dożyło 90 lub więcej lat, podaje serwis StudyFinds.

Jak dożyć 90.? Naukowcy przedstawili zaskakujące wyniki badań

Badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie “Journals of Gerontology", wykazało, że kobiety po 60. roku życia, które utrzymywały stałą wagę, miały od 1,2 do 2 razy większe szanse na osiągnięcie wyjątkowej długowieczności, definiowanej jako dożycie 90. roku życia, w porównaniu z kobietami, które straciły 5 proc. lub więcej masy ciała. Kobiety, które schudły, mimo że nie miały takiego zamiaru, szanse dożycia 90. miały aż o 51 proc. mniejsze. Co ciekawe, przyrost masy ciała o 5 proc. lub więcej również nie wiązał się z wyjątkową długowiecznością. Wydaje się więc, że kluczowa jest stabilność wagi.

Reklama

- wskazuje niebezpieczny objaw w komunikacie prasowym dr Aladdin Shadyab, profesor nadzwyczajny w Katedrze Zdrowia Publicznego i Nauk o Ludzkiej Długowieczności im. Herberta Wertheima na Uniwersytecie Kalifornijskim. 

Naukowcy zauważyli również, że także kobiety, które celowo zredukowały masę ciała o więcej niż 5 proc., miały mniejsze szanse na dożycie 90. Podejrzewają jednak, że schudnięcie mogło wcale nie być efektem diety.

- piszą autorzy artykułu.

Naukowcy zastrzegają jednak, że kobiety, którym lekarze zalecili umiarkowane schudnięcie dla poprawy zdrowia i jakości życia, powinny nadal stosować się do ich wskazówek. 

Zobacz również: 

Najlepszy dodatek do owsianki. Jelita będą jak nowe 

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: długowiecznośc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy