Reklama

Babka lancetowata i jej właściwości

Zdrowie mieszka w naturze, a babka lancetowata jest na to najlepszym dowodem. Po etapie gwałtownego rozkwitu przemysłu farmaceutycznego i – co z tym związane – nadużywania leków, w tym suplementów diety, wiele osób wraca do naturalnych, babcinych metod dbania o zdrowie. Coraz chętniej szukamy ziół. Jakie właściwości ma babka lancetowata i kto szczególnie powinien się za nią rozejrzeć? Wyjaśniamy.

Babka lancetowata: Siła mądrości ludowej

Niepozorna i - mówiąc wprost - nienachalnej urody babka lancetowata miała szczególne miejsce w kuchniach i spiżarniach naszych babek i prababek. Mądrość ludowa niejednokrotnie wyprzedziła naukowe obserwacje i wnikliwe badania. Warto dowiedzieć się więcej o babce lancetowatej, by móc korzystać z jej właściwości leczniczych.

Nazywana też jajowatą, zwyczajną czy piaskową, babka lancetowata to cała rodzina roślin. Poszczególne rodzaje różnią się kształtem liści - od owalnych, przez szpiczaste, po podłużne, ale mają podobne kwiaty. Drobny, niepozorny kwiatostan znajduje się na szczycie chudej, długiej i bezlistnej łodyżki. Kwitnie w najcieplejszych miesiącach roku.

Reklama

Babka lancetowata: Moc składników aktywnych biologicznie

Prozdrowotne właściwości babki lancetowatej wynikają z bogactwa zawartych w niej składników biologicznie aktywnych. Wśród najistotniejszych na uwagę zasługują:

  • garbnik,
  • flawonoidy,
  • kwasy organiczne,
  • związki śluzowe,
  • związki irydoidowe,
  • karoten,
  • witamina C,
  • witamina K,
  • liczne składniki mineralne, w tym: potas, magnez i cynk.

Czytaj równieżZioła, które zapewniają zdrowy sen

Jak babka lancetowata działa na organizm człowieka?

Babka lancetowata może być pomocna w wielu tzw. "awaryjnych sytuacjach zdrowotnych". Sprawdzi się przy infekcjach w obrębie śluzówek jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego. Może być skuteczna przy bólu gardła, stosowana pomocniczo przy infekcjach migdałków, stanach zapalnych przełyku, żołądka i jelit. Jest zalecana przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz chorobach zapalnych jelit.

Ma działanie wykrztuśne, warto mieć ją pod ręką przy infekcjach dróg oddechowych przebiegających z kaszlem i tych, którym towarzyszy zaleganie wydzieliny.

Babka lancetowata ma korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego - poprawia krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.

Pomaga ograniczać stany zapalne skóry, łagodzi jej podrażnienia i przyspiesza gojenie ran.

Przygotowany na bazie babki lancetowatej odwar można wykorzystać do przemywania oczu. Jest skuteczny przy zapaleniu spojówek i stanach zapalnych powiek.

Sprawdź także: Jak stosować babkę lancetowatą na gardło i kaszel

Kiedy i gdzie szukać babki lancetowatej?

Babka lancetowata nie ma szczególnie wysokich wymagań, dlatego z powodzeniem rośnie nawet na suchych polach, łąkach, skwerach, trawnikach, a także przy ruchliwych drogach.

Surowcem zielarskim są liście babki lancetowatej, a optymalnym czasem ich zbioru ten, w którym roślina kwitnie, czyli od maja do września. Liście suszymy bezpośrednio po zbiorze, by źle przechowywane nie traciły swoich właściwości. I oczywiście sięgamy po babkę rosnącą z dala od ruchliwych dróg. Wybieramy jak najczystszą i wolną od spalin samochodowych.

Jak wykorzystać babkę lancetowatą dla zdrowia?

Babka lancetowata sprawdza się zarówno, gdy jest stosowana doustnie, jak i miejscowo - zewnętrznie.

  • Odwar z ziela babki lancetowatej

Łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy na małym ogniu, aż całość doprowadzimy do wrzenia. Pozostawiamy na rozgrzanym palniku lub ciepłej płycie kuchennej na kilka minut, następnie zdejmujemy i pozostawiamy pod przykryciem jeszcze na kwadrans, żeby odwar nabrał mocy.

Po odcedzeniu i przestudzeniu jest gotowy do picia. Najlepiej spożywać go w małych ilościach - po pół szklanki, dwa razy w ciągu dnia.

Odwar jest wskazany nie tylko przy kłopotach metabolicznych i przeziębieniach. Warto stosować go również miejscowo do przemywania ran skóry trądzikowej i owłosionej skóry głowy. Płukanki z babki lancetowatej pomogą pozbyć się łupieżu.

  • Okłady z liści babki lancetowatej

Warto nauczyć się rozpoznawać tę niepozorną roślinę, bo może przynieść ulgę w sytuacjach awaryjnych, gdy spędzamy czas na świeżym powietrzu i przydarzą nam się otarcia skóry albo ukąszenia owadów. Dobrze przyłożyć wówczas do skóry liść babki lancetowatej, przymocować go plastrem, gazą lub fragmentem odzieży i pozostawić na kilka godzin. Pomoże złagodzić ból, świąd i zmniejszy odczyn zapalny.

Sprawdź także: Te zioła oczyszczą twoje płuca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy