Badania wykazały, że jedzenie o tej porze dnia skraca życie
Regularne spożywanie posiłków ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Przejadanie się późnym wieczorem wpływa na bezsenność i prawidłowy poziom snu, a to powiązane jest z problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, choroby serca i cukrzyca.

Skutki nocnego podjadania
Nocne podjadanie może być podyktowane spowodowane różnymi czynnikami. W przypadku niektórych osób będą to nieregularne godziny pracy, inni borykają się z silnym stresem, a jeszcze inni chorują na tzw. zespół nocnego jedzenia. W większości przypadków podłożem problemów są zaburzenia hormonalne.
Zobacz także: Nie pij ich przed snem. Te napoje powodują bezsenność
Ponadto jedzenie posiłków w godzinach nocnych może prowadzić do problemów żołądkowych, między innymi niestrawności, wzdęć, a nawet refluksu. Treść zalegająca nocą w żołądku może być także przyczyną bólu brzucha.
Eksperyment na zwierzętach
Ciekawy eksperyment na zwierzętach przeprowadzili naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas. Podczas badania jedna grupa zwierząt jadła co chciała, ile chciała i o nieregularnych porach. Pozostałe zwierzęta spożywały posiłki o stałych godzinach, w dodatku wyznaczoną ilość.
Warto wiedzieć: Produkty, których lepiej nie jeść przed pójściem do łóżka
Okazało się, że zwierzęta z drugiej grupy, jedzące w regularnych odstępach czasu żyły prawie 20 proc. dłużej, niż te, które jadły, co chciały i kiedy chciały. W przypadku zwierząt, które otrzymywały posiłki jedynie w czasie tych faz dnia, kiedy były aktywne, długość życia wzrosła o 35 proc.
Czytaj także: Zioła, które zapewniają lepszy sen
Kiedy jesz wcześniej, twoje ciało ma więcej czasu na strawienie jedzenia i wykorzystanie energii z tego jedzenia. Kiedy jesz później, twoje ciało próbuje strawić jedzenie podczas snu, co może prowadzić do problemów, takich jak niestrawność lub refluks żołądkowy
Nasz wewnętrzny zegar regulowany jest przez ilość dostarczanego światła, jedzenie oraz stres. Zatem kiedy jemy późno w nocy lub przed pójściem spać nasz organizm nie może w pełni się wyciszyć i zregenerować.