Reklama

Badania wykazały, że jedzenie o tej porze dnia skraca życie

Regularne spożywanie posiłków ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Przejadanie się późnym wieczorem wpływa na bezsenność i prawidłowy poziom snu, a to powiązane jest z problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, choroby serca i cukrzyca.

Skutki nocnego podjadania

Nocne podjadanie może być podyktowane spowodowane różnymi czynnikami. W przypadku niektórych osób będą to nieregularne godziny pracy, inni borykają się z silnym stresem, a jeszcze inni chorują na tzw. zespół nocnego jedzenia. W większości przypadków podłożem problemów są zaburzenia hormonalne.

Zobacz także: Nie pij ich przed snem. Te napoje powodują bezsenność

Reklama

Ponadto jedzenie posiłków w godzinach nocnych może prowadzić do problemów żołądkowych, między innymi niestrawności, wzdęć, a nawet refluksu. Treść zalegająca nocą w żołądku może być także przyczyną bólu brzucha.

Eksperyment na zwierzętach

Ciekawy eksperyment na zwierzętach przeprowadzili naukowcy z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas. Podczas badania jedna grupa zwierząt jadła co chciała, ile chciała i o nieregularnych porach. Pozostałe zwierzęta spożywały posiłki o stałych godzinach, w dodatku wyznaczoną ilość.

Warto wiedzieć: Produkty, których lepiej nie jeść przed pójściem do łóżka

Okazało się, że zwierzęta z drugiej grupy, jedzące w regularnych odstępach czasu żyły prawie 20 proc. dłużej, niż te, które jadły, co chciały i kiedy chciały. W przypadku zwierząt, które otrzymywały posiłki jedynie w czasie tych faz dnia, kiedy były aktywne, długość życia wzrosła o 35 proc.

Czytaj także: Zioła, które zapewniają lepszy sen

Nasz wewnętrzny zegar regulowany jest przez ilość dostarczanego światła, jedzenie oraz stres. Zatem kiedy jemy późno w nocy lub przed pójściem spać nasz organizm nie może w pełni się wyciszyć i zregenerować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy