Borelioza wykańcza organizm po cichu. Nigdy nie ignoruj tych objawów
O rosnących populacjach kleszczy słyszymy już od wczesnej wiosny. Pajęczaki uaktywniają się, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 4°C, stając się prawdziwą zmorą wszystkich miłośników przebywania na świeżym powietrzu. Bliski kontakt z kleszczem może doprowadzić do zakażenia boreliozą. Groźna choroba objawia się w nieoczywisty sposób, często mylony ze zwykłym przemęczeniem lub przeziębieniem. Zachowaj czujność i przeczytaj, na jakie nietypowe objawy boreliozy trzeba być szczególnie wyczulonym.
Borelioza jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez krętki bakterii Borrelia. Automatycznie kojarzona jest z kleszczami, dlatego ich wbicie się w skórę wzbudza w wielu osobach paniczny lęk. Największa zachorowalność na boreliozę przypada na okres między majem a wrześniem. W tych miesiącach warunki do żerowania kleszczy są najlepsze, jednocześnie też właśnie wtedy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu — pajęczaki mogą czyhać nawet w naszych trawnikach.
Choć nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy, należy usuwać go ze skóry od razu, gdy tylko zauważysz jego obecność. Używaj do tego pęsety lub dedykowanych akcesoriów dostępnych w aptekach. Pod żadnym pozorem nie stosuj domowych sposób na usunięcie kleszcza pokroju nacierania - spirytusem lub tłuszczem. Tego typu patenty nie pomogą, a tylko zintensyfikują wydzielanie przez kleszcza większej ilości szkodliwych bakterii do ludzkiego ciała.
Nie tylko komary uprzykrzają życie latem. Gryzą bardzo boleśnie
Nazwą tą określa się rumień wędrujący, który należy do najbardziej charakterystycznych objawów choroby odkleszczowej, jaką jest borelioza. Przypomina wysypkę skupioną w kolistym kształcie, niektórzy porównują jej wygląd do tarczy strzelniczej. Rumień pojawia się we wczesnym stadium boreliozy w miejscu wkłucia kleszcza. Zazwyczaj zaobserwować go można do 30 dni, czasem okres ten może dwukrotnie się wydłużyć.
Niestety, brak pojawienia się "oka byka" nie oznacza, że nie zostaliśmy zarażeni. Rumień nie występuje w 100 procentach przypadków. Dlatego warto obserwować reakcje swojego ciała. Innym objawem boreliozy są bóle stawów, które pojawiają się krótkotrwale i samoistnie znikają, często zmieniając obszar ciała.
Sygnały, które wysyła zakwaszony organizm. Często mylimy ze zwykłym zmęczeniem
To wyjątkowo podstępna choroba, która przez długi czas może nie zostać zdiagnozowana. Wszystko przez ciche objawy boreliozy, które łatwo jest przeoczyć, zignorować lub powiązać z innymi dolegliwościami, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów. Niejednokrotnie pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy, uczucie rozbicia i osłabienia, które wiążemy ze zwykłym przeziębieniem. Warto zbadać to dogłębniej i podczas wizyty w gabinecie lekarskim nie pomijać informacji, że mieliśmy do czynienia z kleszczem.
Zmniejszenie apetytu, a nawet jadłowstręt — oto objawy, o których nieczęsto słyszy się w kontekście kleszczy i boreliozy. Mogą pojawiać się także wymioty, biegunka i bóle z prawej strony nadbrzusza. Nigdy nie miałeś problemu ze zgagą lub refluksem i pojawiły się nagle? Przyjrzyj się nie tylko swoim nawykom żywieniowym. Sygnały te również mogą być związane z zarażeniem boreliozą. Bez właściwej diagnozy, mogą wystąpić zaburzenia pracy wątroby oraz śledziony.
Osłabienie, duszności, przyspieszone bicie serca i ból w klatce piersiowej to symptomy, których nigdy nie należy ignorować. Nie każdy jednak wie, że mogą być one związane z boreliozą, a podczas diagnostyki zupełnie nie kojarzymy tego z ugryzieniem kleszcza.
Owad podobny do kleszcza. Latający, groźny i zostawia ślad
Podejrzewamy, że każdy z nas czasem się z nimi boryka. Jednak gdy tego rodzaju objawy wciąż nawracają, nie należy usprawiedliwiać ich natłokiem codziennych spraw i obowiązków. Bóle i zawroty głowy, gwałtowne skoki ciśnienia, zaburzenia pracy błędnika, notoryczne zmęczenie i pogarszające się samopoczucie to szczególnie niebezpieczne objawy boreliozy, ponieważ łatwo je połączyć z innymi schorzeniami, co znacznie wydłuża proces znalezienia prawdziwej przyczyny i wdrożenie leczenia.