Budzisz się w nocy z takim objawem? Oto przyczyna

Ta nieprzyjemna dolegliwość jest dość powszechna i zazwyczaj zupełnie niegroźna. Czasami jednak drętwienie lub mrowienie ręki może być zapowiedzią większych problemów zdrowotnych. Skąd się bierze i czy można temu zapobiec?

Drętwienie rąk może być przyczyną niewyspania
Drętwienie rąk może być przyczyną niewyspania123RF/PICSEL

To wyjątkowo nieprzyjemny moment. Budzisz się w środku nocy i czujesz, że coś jest nie tak. Ciało odmawia posłuszeństwa, bo ręka utknęła gdzieś za głową lub zawinęła się pod plecami. Jest tak zdrętwiała, że nie sposób nią ruszyć, a mrowienie sprawia wręcz fizyczny ból. Walczysz ze sobą, by przywrócić prawidłowe krążenie w kończynie.

Zjawisko to nazywa się parestezją lub czuciem opacznym. Najczęściej jest objawem chwilowym, choć w przypadku częstego występowania warto zasięgnąć opinii lekarza. W skrajnych przypadkach może być objawem uszkodzenia nerwów, tężca, stwardnienia rozsianego czy nerwicy lękowej.

Zazwyczaj jednak wynika z nieprawidłowego ułożenia ciała w czasie snu, przeciążenia kończyny, stresu czy niedoboru witamin.

Różne przyczyny tej samej dolegliwości

Odrętwienie często dotyczy ręki, która w czasie wypoczynku została przygnieciona przez ciało. Z tego powodu zablokowane zostaje krążenie, czego objawem charakterystycznym jest mrowienie. Na chwilę tracimy czucie, ale po wyprostowaniu kończyny wszystko wraca do normy.

Nieprawidłowa pozycja może też spowodować silny ucisk na nerw, najczęściej łokciowy (na ilustracji: ulnar nerve), który przebiega od splotu ramiennego aż do małego palca u dłoni. Do jego nadwyrężenia może też dojść za dnia, kiedy się uderzymy lub nadwyrężymy rękę w czasie uprawiania sportu.

Winny może być również silny stres czy niedobór witaminy B12, którą znajdziemy głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, owocach morza, jajach czy mleku.

Banany, choć kaloryczne, są wyjątkowo cenne odżywczo. Te owoce mają dwa silne argumenty poprawiające sen: zawierają znaczne ilości potasu i magnezu, które są pomocne w rozluźnieniu mięśni. Niedobory magnezu są związane z zespołem niespokojnych nóg i skurczami mięśni, które potrafią zaburzyć spokojny sen. Zjedzenie jednego banana dziennie wpłynie na zmniejszenie problemów ze snem.
Najważniejszym czynnikiem snu jest melatonina – hormon koordynujący pracę naszego zegara biologicznego, regulujący rytm dobowy. Melatonina odpowiedzialna jest za poczucie senności, zasypianie, jakość snu, prawidłowy przebieg faz sennych, łącznie z wejściem w fazę snu głębokiego, w której organizm w pełni się regeneruje.
Niewystarczająca ilość i słaba jakość snu to nie tylko złe samopoczucie, ale też pogorszenie zdolności poznawczych, psychoruchowych, niższa odporność, większa podatność zarówno na przeziębienia, jak i choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie i inne schorzenia kardiologiczne, cukrzyca czy depresja. Zanim sięgniesz po preparaty farmaceutyczne, włącz do jadłospisu produkty, które będą stymulowały wydzielanie melatoniny i przyczynią się do poprawy jakości snu. Wśród sennych czarnych koni na uwagę zasługują cztery grupy produktów, przyjrzyjmy się im bliżej.
Wszystkie odmiany wiśni są bogate w melatoninę i istotnie poprawiają zarówno zasypianie, jak i sen. Owoce możemy spożywać w całości (w sezonie), albo raczyć się wiśniowym sokiem (najlepiej domowej roboty). W tej naturalnej kuracji niezwykle ważna jest systematyczność. Źle śpisz? Wypij codziennie przed snem szklankę wiśniowego soku, a w sezonie zjedz filiżankę świeżych owoców.
+3

Lepiej zapobiegać niż cierpieć

Jak poradzić sobie z tym przykrym uczuciem? Zazwyczaj wystarczy uwolnić kończynę, która doświadcza silnego ucisku. Aby krążenie szybciej wróciło do normy, należy nią potrząsnąć, gdy tylko odzyskamy kontrolę nad zdrętwiałym przedramieniem.

Nie zawsze można temu zapobiec, ale warto popracować nad pozycją spania. Najlepiej wypoczywać z rękami wzdłuż ciała, zamiast przygniatać je brzuchem lub zawijać pod głową. Niektórzy stosują w tym celu opaski zapinane na wysokości łokcia, które wymuszają taką pozycję.

Popracuj również nad krążeniem, unikając siedzącego trybu życia. Wegetarianie i weganie powinni suplementować witaminę B12, a gdy problem powtarza się regularnie – zwróć się do lekarza.

Problemy z krążeniem mogą skutkować także drętwieniem nóg
Problemy z krążeniem mogą skutkować także drętwieniem nóg123RF/PICSEL
Witamina C - fakty i mityInteria.tv