Reklama

Chrom w walce z otyłością i miażdżycą. Wykorzystanie pierwiastka do zdrowej utraty wagi

Zdrowa przemiana materii zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest właściwy poziom chromu, pierwiastka śladowego, którego niedobór skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlaczego chrom pełni tak ważną funkcję w diecie osób chcących zrzucić kilka dodatkowych kilogramów? Jak bezpiecznie suplementować składnik i gdzie go znaleźć? Podpowiadamy.

  • Właściwości chromu wykorzystuje się w suplementach diety dla cukrzyków. Właściwy poziom pierwiastka w organizmie sprawia, że komórki mogą lepiej wykorzystywać insulinę.
  • Niedobór chromu wzmaga apetyt na alkohol i słodycze. Na deficyt pierwiastka są narażone przede wszystkim osoby ze schorzeniami układu pokarmowego oraz nerek.
  • Nadmiar chromu zaburza produkcję insuliny, pogarsza przyswajanie cynku i żelaza, a także prowadzi do uszkodzenia struktur DNA i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Chrom - co to za pierwiastek?

Pierwiastek chemiczny nazywany chromem odkryto w 1797 roku, jednak dopiero badania przeprowadzone w latach 60. XX wieku jednoznacznie pokazały, jak ważną rolę odgrywa. W organizmie znajduje się zaledwie 6 mg tego pierwiastka śladowego. Jego obecność jest jednak niezbędna do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania organizmu. Bez niego trzustka nie mogłaby produkować insuliny, a także doszłoby do zaburzenia regulowania stężenia glukozy we krwi. Chrom występuje w dwóch postaciach.

Reklama

Pierwsza to chrom III, czyli w III stopniu utlenienia. Uważany za cenny składnik diety, biorący udział w procesach metabolicznych. Ten typ nie odkłada się w organizmie - zostaje wydalony z moczem. Do zwiększenia jego utraty dochodzi na skutek aktywności fizycznej oraz stresu. Drugą postacią pierwiastka jest chrom VI, toksyczny dla człowieka, ale wykorzystywany w licznych gałęziach przemysłu. Ekspozycję na pierwiastek tego typu kwalifikuje się jako czynnik ryzyka, ze względu na potwierdzone działanie rakotwórcze.

Sprawdź: Zioła, które wspomagają odchudzanie

Rola chromu w organizmie

Chrom bierze aktywny udział w procesie metabolizmu glukozy. GFT, czyli czynnik tolerancji glukozy, wytwarzany jest w wątrobie, a jego uwolnienie do krwi następuje w momencie podwyższenia poziomu glukozy. Wraz z insuliną transportuje ją do komórek ciała, którym dodatkowo ułatwia jej przyswajanie. Oznacza to, że chrom kontroluje stężenie glukozy we krwi. Na tym rola pierwiastka się nie kończy.

Chrom to cenny element składowy enzymów trawiennych. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie cukrów i białek, a także syntezie kwasów tłuszczowych. Ma zdolność zmniejszania stężenia złego cholesterolu LDL oraz zwiększania dobrego HDL. Tym samym przekłada się na obniżenie ryzyka wystąpienia miażdżycy. Obecność chromu można zaobserwować w składzie RNA. Naukowcy podejrzewają, że bierze udział w stabilizacji tworzących go struktur.

Działanie mikroelementu zaobserwujemy w aktywnych procesach antyoksydacyjnych oraz immunologicznych. Wykazuje się również w syntezie hormonów i witamin. Część badań sugeruje, że suplementacja chromu sprzyja obniżeniu BMI i poprawia metabolizm glukozy, zwiększając szansę na uregulowanie miesiączek i wystąpienie owulacji u kobiet chorujących na PCOS - zespół policystycznych jajników.

Sprawdź: Tłuste produkty, które ułatwiają odchudzanie i obniżają cholesterol

Chrom na odchudzanie

Osobom, które podejmują aktywność fizyczną oraz dietę w celu zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, często poleca się zakup suplementów bogatych w chrom. Odpowiednia ilość pierwiastka w organizmie pozwala znacząco przyspieszyć cały proces utraty masy ciała. Dlaczego tak się dzieje? Jest to przede wszystkim związane z aktywnym udziałem chromu w procesach zwiększania wrażliwości komórek na insulinę, a tym samym regulowanie poziomu cukru we krwi. Zapewnienie organizmowi właściwego poziomu glukozy sprawia, że rzadziej pojawiają się nagłe napady głodu, a apetyt na słodycze zostaje zauważalnie zmniejszony.

Dostarczanie mikroelementu wraz z pokarmem pozwala mu uczestniczyć w procesach spalania tkanki tłuszczowej. Nie oznacza to jednak, że samym składnikiem zapewnimy sobie spektakularne efekty. Powinny towarzyszyć my dobrze zbilansowana dieta, silna wola oraz wysiłek fizyczny. Dopiero połączenie tych czynników przyspieszy leniwy metabolizm, a zbędne kilogramy zaczną niknąć w oczach. Stosowanie chromu do redukcji wagi spopularyzowano w latach 80. i 90. XX wieku. W ramach licznych badań oraz testów potwierdzono, że chrom u osób otyłych wpłynął na zmniejszenie masy ciała i polepszenie tolerancji glukozy.

Sprawdź: Superalgi na odchudzanie

Gdzie występuje chrom i jaki rodzaj wybrać?

Najbardziej wartościowym źródłem cennego pierwiastka są liczne produkty spożywcze. Gdzie występuje chrom i po jakie pożywienie sięgać? Na liście znalazły się przede wszystkim:

  • brokuły,
  • drożdże,
  • groszek zielony,
  • gruboziarniste kasze oraz płatki,
  • kiełki pszenicy,
  • mięso kurze oraz indycze,
  • podroby,
  • ryby i owoce morza.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osobom zdrowym sugeruje się przyjmowanie 50-200 μg dziennie, a pacjentom z zaburzeniami tolerancji glukozy nawet 400-600 μg na dobę. Wyjątkowo ważne znaczenie dla przyswajalności pierwiastka ma wybór odpowiedniej postaci. Całkowite wchłanianie chromu z soli nieorganicznych wynosi jedynie 1%, z tego względu poleca się przede wszystkim postać na III stopniu utlenienia, czyli np. pikolinian chromu. Za zwiększenie biodostępności chromu odpowiada witamina C, a zmniejsza się podczas równoczesnego przyjmowania żelaza, magnezu, cynku oraz wapnia. Z tego względu doradza się stosowanie wymienionych składników osobno.

Sprawdź również:

Tak szczupła jeszcze nie była! Gwiazda disco polo przeszła sporą metamorfozę

Najlepszy napój na oponkę na brzuchu i dobrą pracę żołądka. Jak pić wodę z siemieniem lnianym i cytryną?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | bezpieczne odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy