Co jeść, by podnieść ilość płytek krwi w organizmie? Postaw na konkretne produkty
Płytki krwi pełnią ważną funkcję w organizmie człowieka, między innymi tworzą skrzepy podczas gojenia się ran. Ich niedobory mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Ilość płytek krwi nie powinna spaść poniżej 150 tysięcy na mikrolitr. Jeśli tak się wydarzy, mowa tutaj o małopłytkowości. Co jeść, by uzupełnić brakującą ilość cennego składnika morfologicznego? Wyjaśniamy.
Płytki krwi są odpowiedzialne za proces krzepnięcia krwi, a także tworzą skrzepy. Dzięki nim rana goi się znacznie szybciej, a krwotok zostaje zatrzymany. Utrata zbyt dużej ilości krwi jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że masz problemy z krzepliwością krwi, zrób podstawowe badania. W leczeniu chorób układu krwionośnego specjalizuje się lekarz hematolog.
Polecamy: Czują głód nawet po zjedzonym posiłku. Przypadłość jest już prawdziwą plagą
Aby w organizmie znajdowała się odpowiednia ilość płytek krwi, należy zadbać o odpowiednią dietę. Zwróć uwagę na takie składniki:
Witaminę K: niezbędna do produkcji białek, które tworzą skrzepy krwi. Witaminę tę znajdziesz w brokułach, szpinaku, zielonej sałacie czy kalafiorze.
Kwas foliowy: bierze udział w procesie tworzenia płytek krwi. Zalecany szczególnie kobietom w ciąży. Produkty zawierające kwas foliowy to soczewica, szpinak, brukselka, jaja czy wątróbka.
Żelazo: jego niedobory prowadzą do rozwoju anemii. Składnik jest niezbędny do produkcji hemoglobiny. Bierze udział w transporcie tlenu do poszczególnych komórek w ciele człowieka. Źródłem żelaza jest mięso, ryby, jaja, fasola czy szpinak.
Witaminę C: pomaga w uszczelnieniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu krwotoki są mniejsze, a rany szybciej się goją.
To niebezpieczny stan dla zdrowia, który wymaga szybkiej stabilizacji. Mogą pojawić się częstsze krwawienia z dziąseł czy nosa. O uzupełnieniu płytek krwi powinny zadbać kobiety w ciąży. To stan, który może zagrażać dziecku. Dodatkowo to zwiększenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych: zawału czy udaru mózgu. Często sama dieta nie wystarcza, dlatego najlepiej udać się do specjalisty. Lekarz zleci badania diagnostyczne i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Zobacz:
Winna ponad 80 proc. przypadków raka żołądka. Latami nie daje objawów
Dlaczego warto pić zieloną herbatę? Poznaj niezwykłą moc leczniczego naparu