Co powinni jeść anemicy?
Anemia, inaczej niedokrwistość, to przypadłość, która według Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy obecnie około 30 procent populacji. Przyczyny anemii są różne. Za tę najczęstszą uznaje się niedobór żelaza, który zazwyczaj jest skutkiem niezdrowego stylu życia nieprawidłowej diety, nadmiernego stresu, przemęczenia lub niektórych przewlekłych chorób. Anemikowi towarzyszą chroniczne zmęczenie, senność, brak apetytu, blada i sucha skóra, a także nastroje depresyjne. W leczeniu tej przypadłości najważniejsze są: systematyczne przyjmowanie leków, regularne badania i wizyty u lekarza, a także odpowiednio dobrana dieta. Ten ostatni element można uznać za kluczowy, gdyż to naturalne produkty najlepiej uzupełniają niedobory wartości odżywczych i zapobiegają rozwojowi anemii. Podpowiadamy, co w swojej diecie powinni uwzględnić anemicy, a także osoby, których organizmy narażone są na niedokrwistość.
Anemia to tzw. niedokrwistość, która rozwija się na skutek spadku stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych, a także wskaźnika hematokrytowego poniżej prawidłowych wartości. O anemii mówi się, gdy wartości te spadają o więcej niż dwa standardowe odchylenia od prawidłowego poziomu.
Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór minerału, który odpowiada za jakość krwi, a mianowicie żelaza. Zdiagnozowanie anemii następuje zawsze po dokładnych laboratoryjnych badaniach krwi.
Anemia objawia się bardzo charakterystycznie, zazwyczaj przewlekłym zmęczeniem, sennością, częstymi zawrotami głowy, bladą i suchą skórą, a także wypadaniem włosów.
Długość leczenie uzależniona jest do typu i zaawansowania anemii. Zazwyczaj opiera się na podawaniu środków farmakologicznych oraz stosowaniu specjalistycznej diety. To właśnie odpowiednio dobrany jadłospis ma kluczowe znaczenie w leczeniu anemii. Co zatem powinni jeść anemicy?
Produkty bogate w żelazo
Uzupełnianie żelaza to podstawowe zalecenie lekarskie dla anemików. Stąd w diecie osób cierpiących na niedokrwistość powinny znaleźć się produkty bogate w ten minerał, a w szczególności:
• wieprzowina i wołowina (w tym szczególnie wątróbka);
• indyk;
• wątróbka z kurczaka;
• rośliny strączkowe (szczególnie fasola biała);
• soczewica;
• buraki;
• orzechy;
• sezam;
• zielone warzywa liściaste (głównie szpinak);
• suszone owoce.
Warto pamiętać, że żelazo w naturalnej postaci wchłania się dużo lepiej niż w formie tabletek lub płynu.
Większość warzyw i owoców zawiera witaminy i minerały, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowej pracy. Te wartości odżywcze nie pozostają również bez znaczenia dla krwi. Większość z nich wpływa pozytywnie na jej jakość i ułatwia przyswajanie żelaza. Dlatego, poza wyżej wspomnianymi, osoby zmagające się z anemią powinny włączyć do diety inne warzywa, a także owoce. Szczególnie ważne są produkty z wysoką zawartością witaminy C, która pomaga wchłaniać żelazo. Znajdziemy ją w:
• czarnej porzeczce;
• papryce;
• kiwi;
• pomidorach;
• mango;
• brokułach;
• papai.
Ponadto, istotne jest również przyswajanie witaminy B12 i kwasu fitynowego, których niedobór także może być przyczyną anemii.
Witaminę B12 najlepiej uzupełniać w postaci ryb, wołowiny i przetworów mlecznych. Bogatym źródłem kwasu fitynowego są natomiast płatki owsiane, sezam, siemię lniane, migdały, orzechy i brązowy ryż. Te produkty najlepiej dostarczać do organizmu między posiłkami bogatymi w żelazo, by nie zaburzyły wchłaniania minerału.
Napoje w anemii
Niby niepozorne, a jednak bardzo ważne. Podczas anemii należy zwracać szczególną uwagę na napoje. Niestety popularne kawa i herbata opóźniają wchłanianie żelaza. Niekorzystnie na jakość krwi wpływają również napoje energetyzujące. Anemicy zdecydowanie powinni ich unikać. Co zatem powinni pić? Najlepiej świeże soki, dużo wody mineralnej, pełnotłustego mleka, a także naparów z ziół (szczególnie z mniszka lekarskiego i rumianku).
Produkty w diecie dla anemików powinny być dobrane różnorodnie. Zaleca się, by w każdym posiłku dominował inny produkt. Oto przykładowy dzienny jadłospis dla anemika:
Śniadanie: chleb żytni razowy z pasztetem z wątróbki lub dobrej jakości szynką, roszponką, pomidorem i rzodkiewką, szklanka soku z buraka.
II śniadanie: jogurt naturalny z płatkami pełnoziarnistymi, suszonymi owocami, szklanka soku z czarnej porzeczki.
Obiad: krem z brokułów z jogurtem naturalnym, z groszkiem ptysiowym, nasionami dyni i słonecznika, grillowany indyk z warzywami na parze, surówka z kiszonej kapusty i brązowy ryż, szklanka soku z czarnej porzeczki.
Kolacja: jajecznica z szynką, pomidorem i jarmużem, pieczywo razowe, świeże warzywa, napar z rumianku.
Profilaktyka
Anemia to dzisiaj bardzo popularna przypadłość. Nieodpowiedni styl życia, nieprawidłowa dieta i stres mogą ją wywołać. Warto zapobiegać anemii pierwszorzędnie zmieniając nawyki żywieniowe, po drugie dbając o zdrowie fizyczne i psychiczne, a po trzecie wykonując regularne badania krwi. Warto pamiętać, że anemia zdiagnozowana we wczesnym stadium jest dużo prostsza i szybsza do wyleczenia.