Co trzeba wiedzieć o węglowodanach?

Węglowodany w opinii wielu osób okryte są złą sławą. Przede wszystkim dlatego, że to na nie zrzuca się odpowiedzialność za występowanie chorób cywilizacyjnych oraz otyłości. Jednak odgrywają one kluczową rolę w prawidłowym działaniu całego organizmu. Produkty zawierające węglowodany są bogatym źródłem witamin i minerałów oraz stanowią ważny surowiec energetyczny. Oczywiście, nie wszystkie są korzystne, dlatego trzeba je spożywać racjonalnie, nawet w czasie stosowania diet redukcyjnych. Co trzeba o nich wiedzieć? Jakie są najlepsze źródła węglowodanów?

Źródła węglowodanów
©123RF/PICSEL
Ortoreksja, czyli śmiertelnie zdrowa dietaInteria.tv

Czym są węglowodany?

Węglowodany a poziom cukru
©123RF/PICSEL

Węglowodany to substancje pochodzenia roślinnego, które potocznie określa się jako cukry. Występują dwa rodzaje węglowodanów: proste i złożone. Do tych pierwszych zalicza się m.in. glukozę i fruktozę, natomiast do drugich laktozę, sacharozę, maltozę, celobiozę i rutynozę. Wśród nich węglowodany dzielą się jeszcze na związki przyswajalne i nieprzyswajalne (do nich zalicza się błonnik pokarmowy). Węglowodany są ważnym surowcem energetycznym: dzięki nim zachodzą kluczowe procesy w organizmie.

”Dobre” i "złe" węglowodany

Wśród węglowodanów istnieje jeszcze podział na "dobre" i "złe". Co je odróżnia? "Złe" węglowodany wchłaniają się szybciej i błyskawicznie podnoszą poziom cukru. Co to oznacza? Przede wszystkim jest to sygnał dla organizmu, aby magazynować energię (np. w postaci tkanki tłuszczowej). Równocześnie poziom cukru szybko spada, jednak wysoki poziom insuliny w organizmie utrzymuje się nadal. Jak to się objawia? Przede wszystkim nadmiernym apetytem i chęcią spożycia czegoś, co zredukuje poziom insuliny we krwi. Natomiast "dobre" węglowodany nie powodują gwałtownego wyrzutu poziomu insuliny we krwi.

Źródła "dobrych" węglowodanów

Fast food
©123RF/PICSEL

"Dobre" węglowodany znajdują się w wielu produktach zbożowych, m.in. w pieczywie pełnoziarnistym, otrębach, płatkach owsianych i jęczmiennych, kaszach i pełnoziarnistych makaronach. Znaleźć można je również w surowych owocach: wiśniach, jabłkach, truskawkach, śliwkach, gruszkach, brzoskwiniach czy w czarnej porzeczce oraz świeżych warzywach, takich jak marchew, seler, kapusta, buraki, pomidory, ogórki, strączki.

"Złe" węglowodany

"Złe" węglowodany znajdują się przede wszystkim w potrawach gotowych, wysokoprzetworzonych oraz słodzonych. Dlatego należy się wystrzegać nadmiaru słodyczy, gazowanych napojów czy słonych przekąsek. "Złe" węglowodany są obecne także w białym pieczywie i makaronach, a także w alkoholu.

Funkcja błonnika

Węglowodany a odchudzanie
©123RF/PICSEL

Błonnik pokarmowy zaliczany jest do węglowodanów nieprzyswajalnych. Korzystnie działa na układ pokarmowy: reguluje pracę żołądka i jelit. Pobudza metabolizm do sprawniejszej pracy i zapewnia uczucie sytości, co sprzyja odchudzaniu. Dodatkowo ułatwia wchłanianie witamin i minerałów, natomiast utrudnia przyswajanie cholesterolu. Okazuje się, że błonnik może również regulować poziom ciśnienia tętniczego oraz sprzyjać prawidłowej mikroflorze bakteryjnej, co poprawia odporność organizmu. Gdzie można znaleźć błonnik? Przede wszystkim w produktach, które zawierają "dobre" węglowodany.

Nie rezygnuj z węglowodanów

Wiele osób świadomie rezygnuje z węglowodanów, szczególnie w czasie diet redukcyjnych. Stanowi to ogromne zagrożenie dla organizmu, ponieważ prowadzi do deficytu białka – cennego budulca mięśni oraz składnika płynów ustrojowych. Niedobór węglowodanów może również pobudzać organizm do tworzenia zapasów energetycznych, np. w postaci tkanki tłuszczowej oraz negatywnie wpłynąć na pamięć, koncentrację, poziom cholesterolu oraz działanie układu trawiennego, co objawia się problemami żołądkowymi oraz spowolnionym metabolizmem.

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?