Cytrynowo-imbirowy syrop na przeziębienie i grypę
Syropy ziołowe są najprostszymi i najsmaczniejszymi środkami, które możesz przygotować samodzielnie i przechowywać w domowej apteczce. Składają się głównie z silnej herbaty ziołowej, którą miesza się z miodem. (Duża ilość miodu wydłuża ich przydatność do spożycia). Są doskonałe w smaku, a tym samym sprawiają, że leczenie dzieci i wybrednych mężów to nie problem!
Niektóre z właściwości imbiru to: - zwalczanie nudności i mdłości - pomoc w niestrawności - rozgrzewanie (szczególnie przydatne w zimie lub gdy masz dreszcze). Badania i tradycyjne ziołolecznictwo wykazały, że melisa: - jest szczególnie skuteczna w zwalczaniu wirusów, zwłaszcza tych z rodziny herpes, które powodują opryszczkę, półpasiec i ospę wietrzną - uspokaja nerwy i poprawia nastrój - łagodzi rozstrój żołądka - może pomóc w zasypianiu.
Świeży sok z cytryny zawiera witaminy i bioflawonoidy oraz sprawia, że syrop staje się wyjątkowo smaczny. Miód to prawdziwe zdrowotne błogosławieństwo natury, dlatego nie może go zabraknąć w naszym syropie.
Przygotowanie, przechowywanie, stosowanie:
Przechowuj go w lodówce przez okres do jednego miesiąca i stosuj w dowolnym momencie, kiedy tylko poczujesz się słabiej lub wystawisz się na czynniki chorobotwórcze.
Składniki:
1/4 szklanki posiekanych, świeżych liści melisy (lub 1/8 szklanki suszonych) 5 cm świeżego imbiru, obranego i posiekanego 1/4 szklanki (60 ml) wrzątku 1 łyżka (15 ml) świeżo wyciśniętego soku z cytryny 1/4 szklanki (60 ml) miodu
Krok 1: Włóż pokrojone liście melisy, imbir do w żaroodpornego słoika. Zalej wrzątkiem, przykryj talerzykiem i odstaw na około godzinę. Przecedź.
Krok 2: Do ostudzonej herbaty dolej soku z cytryny i dodaj miodu.
Krok 3: Wymieszaj herbatę z sokiem z cytryny i miodem. Nie podgrzewaj miodu, aby nie stracił swoich korzystnych właściwości.
Krok 4: Zakręć słoik, przyklej etykietę i przechowuj w lodówce przez około jeden miesiąc. Wymieszaj przed każdym użyciem
Dawkowanie i użycie:
Do łagodzenia drobnych objawów przeziębienia lub grypy – jedna łyżka. Przewlekłe problemy zdrowotne, ciąża lub karmienie piersią, pogorszenie objawów wymagają konsultowania się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia