Reklama

Czarcie żebro do kąpieli i do picia. Na co pomaga i jakie ma właściwości?

Czarcie żebro to potoczna nazwa ostrożenia warzywnego. Dziś roślina jest nieco zapomniana, lecz od wieków była znana i stosowana w medycynie ludowej. Choć może brzmieć tajemniczo i nieco złowrogo, właściwości czarciego żebra warto docenić także współcześnie. Używać go można zarówno do pielęgnacyjnych kąpieli, jak i detoksykacji organizmu oraz wsparcia wątroby. Czego jeszcze spodziewać się po zielu ostrożenia? Lista zalet jest długa!

Czarcie żebro: Jak wygląda?

Ostrożeń warzywny zalicza się do rodziny astrowatych. Występuje w Europie, Azji, Ameryce Południowej oraz w północnej części Afryki. Spotkać go można przede wszystkim na łąkach, terenach podmokłych i torfowiskach.

Wyglądem przypomina dobrze znany oset, lecz jego kwiaty przyjmują znacznie jaśniejszą barwę w odcieniach żółci. Łodyga jest omszona, tak samo jak liście, które kształtem przypominają żebra - stąd zresztą drugi człon nazwy. Skąd wziął się pierwszy? Czarcie żebro w ludowych wierzeniach powiązywane było z magią i rytuałami, które miały na celu odczynianie złych uroków lub zapobieganiu im.

Reklama

Zobacz: Pokrzywa - numer jeden wśród pożytecznych chwastów. Parzy, ale leczy

Właściwości czarciego ziela

Za surowiec leczniczy uznawane jest ziele ostrożenia, które powinno być zbierane podczas kwitnienia - zazwyczaj przypada to na początek lipca. Czarcie ziele w formie suszonej bez problemu można znaleźć także w sklepach zielarskich, co jest bardzo wygodną opcją dla wszystkich osób, które chciałyby skorzystać z jego leczniczych właściwości. A jest ich co niemiara!

Roślina zawiera wiele aktywnych biologicznie substancji, dzięki którym czarcie żebro wykazuje działanie detoksykujące, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i wzmacniające. Nadaje się do stosowania zewnętrznego - ostrożeń warzywny jest z powodzeniem używany jako kuracja pomocnicza w przypadku leczenia trądziku, egzemy i wysypek alergicznych. Pomaga ograniczyć wypadanie włosów oraz wspiera walkę z łupieżem.

Czarcie żebro bardzo dobrze wpływa na proces trawienia oraz usuwanie toksyn z organizmu - okazuje się ważnym sprzymierzeńcem przeciążonej wątroby. Zauważyć można również jego moczopędne działanie, więc jest skutecznym wsparciem w zakażeniach dróg moczowych.

Sprawdź: Czy witamina B1 odstrasza komary?

Czarcie żebro: Jak przygotować kąpiel oczyszczającą?

Kwestię zmywania z siebie złych uroków pozostawimy na półce z baśniami i legendami, ale kąpiel z dodatkiem ostrożenia okaże się bardzo przyjemnym sposobem na zrelaksowanie się i regenerację skóry - zwłaszcza problematycznej. Jak się za to zabrać?

  • Pięć łyżek suszonego czarciego ziela zalej litrem wody.
  • Gotuj przez 10-12 minut.
  • Ostudź i przecedź na sitku.
  • Wlej do wanny wypełnionej wodą. By kąpiel przyniosła jak najlepsze efekty, powinna potrwać 15 minut.

Warto wiedzieć: Część tak przygotowanego naparu z czarciego żebra możesz wykorzystać jako płukankę do skóry głowy i włosów. Stosuj raz lub dwa razy w tygodniu, by je wzmocnić i pobudzić do wzrostu.

Działaj od środka, czyli czarcie żebro do picia

Zrobienie zdrowotnej herbaty z czarciego żebra jest dziecinnie proste. Wystarczy, że wsypiesz do szklanki łyżeczkę ziela i zalejesz wrzątkiem. Odczekaj kwadrans i przecedź. Leczniczy napój jest już gotowy! Pij rano - jeszcze przed śniadaniem. Tego rodzaju detoks i kuracja dla wątroby oraz żołądka powinna trwać trzy tygodnie. Powtarzać można co pół roku.

Polecamy:

Cierpisz na migrenę? Sprawdź dokładnie zawartość swojej lodówki

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Dlaczego jest tak niebezpieczny?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy