Reklama

Czy pijesz wystarczająco dużo wody? Zrób test ręki

Jak często sięgasz po szklankę wody? Prawdopodobnie za rzadko. Nawet 80 proc. Polaków pije za mało wody w ciągu dnia. Co więcej, wielu nie wie, ile tak naprawdę jej potrzebuje. Jak szybko sprawdzić, czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni? Wystarczy wykonać prosty test.

Do czego organizm potrzebuje wody?

Woda to źródło życia. Nie ma w tym ani grama przesady. Woda wchodzi w skład wszystkich komórek i tkanek. Nie ma możliwości, aby organizm bez wody funkcjonował prawidłowo. Jeśli nie będziesz dostarczał jej odpowiedniej ilości, odbije się to nie tylko na twoim zdrowiu, ale też wyglądzie.

Woda m.in.:

Reklama
  • transportuje substancje odżywcze,
  • pozwala na wydalanie z organizmu szkodliwych lub zbędnych składników przemiany materii,
  • zabezpiecza różne narządy (np. mózg, rdzeń kręgowy) przed uszkodzeniem,
  • jest niezbędna do prawidłowego trawienia,
  • reguluje temperaturę organizmu,
  • dodaje energii,
  • poprawia funkcje poznawcze,
  • poprawia wytrzymałość i sprawność fizyczną,
  • wpływa pozytywnie na kondycję skóry.

Test na nawodnienie

O tym, czy pijesz wystarczająco dużo wody, możesz dowiedzieć się w ciągu kilku sekund. Test sprawdzający poziom nawodnienia jest nie tylko szybki, bezbolesny, ale i nieinwazyjny. Możesz go zrobić w każdej chwili. Chodzi o skin turgor test. Turgor to stopień elastyczności i sprężystości skóry.

Kciukiem oraz palcem wskazującym należy lekko uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni i trzymać w tej pozycji przez kilka sekund (widać to dobrze na poniższym wideo). Następnie skórę puszczamy i obserwujemy, jak się zachowa. Jeśli skóra natychmiast wraca do normalnego kształtu, oznacza to, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Jeśli jednak skóra potrzebuje czasu, aby powrócić do normalnego stanu, powinniśmy zdecydowanie częściej sięgać po szklankę wody w ciągu dnia.

Skin turgor test wykowany jest nie tylko na grzbiecie dłoni. Dotyczy też czasem przestrzeni między kciukiem a palcem wskazującym, miejsca zgięcia palca dłoni, ramienia, a niekiedy też brzucha.

Metoda ta nie jest jednak uznawana za precyzyjną. Eksperci zwracają m.in. uwagę, że skóra z wiekiem traci elastyczność, co powoduje osłabienie jej napięcia.

Jak pić więcej wody?

Wielu z nas w ciągu dnia zapomina o konieczności nawadniania organizmu - bywa, że przez cały dzień wypijamy maksymalnie dwie szklanki wody. Bywa też tak, że pijemy wodę, wydaje nam się, że często, ale nie w takich ilościach, w jakich faktycznie powinniśmy. Przyjmuje się, że na kilogram masy ciała powinniśmy spożywać 30 ml wody. Według innego przelicznika na 1 spożytą kalorię powinniśmy przyjmować 1 ml wody.

Są sposoby na to, by picie wody i w ogóle dbałość o odpowiednie nawodnienie weszły nam w nawyk.

Zawsze miej przy sobie butelkę wody. Najlepiej, by była na widoku. Gdy wypijesz jej zawartość, niech to będzie sygnał, by ją natychmiast uzupełnić. 

Możesz wyznaczyć sobie dzienny cel spożycia wody. O regularnym uzupełnianiu płynów może ci przypominać specjalna aplikacja lub po prostu budzik. Możesz również przyjąć, że na każdą godzinę pracy będziesz wypijać szklankę wody.

Zastąp inne napoje (np. napoje gazowane) wodą. Będzie to korzystniejsze dla zdrowia, bo w wodzie nie znajdziemy ani grama cukru.

Jeśli wybija pora posiłku, sięgnij po wodę. Dodatkowa korzyść - jeśli próbujesz schudnąć, wypicie szklanki wody przed posiłkiem może pomóc ci zjeść mniej niż zwykle.

W przypadku, gdy sama woda ci nie smakuje, możesz dodać do niej owoce, np. cytrynę. Co więcej, woda z cytryną zapewni ci więcej korzyści (piszemy o tym TUTAJ).

W wodę bogate są też niektóre produkty. Włączenie ich do diety także będzie pomocne. Częściej sięgaj np. po arbuza, ogórka, pomidora, truskawki, grejpfruty czy pomarańcze.

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak uniknąć odwodnienia w upały? Ile wody powinniśmy pić?

Woda z butelki czy z kranu? Gdzie w Polsce są najlepsze kranówki?

Jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie? 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda | picie wody | odwodnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy