Reklama

Dlaczego warto jeść tapiokę?

Tapioka jest produktem skrobiowym wytwarzanym z bulwy manioku jadalnego. Znajduje szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Tapioka świetnie sprawdza się jako zagęstnik wielu potraw, takich jak np. sosy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby tworzyć z niej wyśmienite desery. Tapioką powinny się zainteresować osoby, które są na rygorystycznej diecie; gdyż nie wywołuje reakcji alergicznych oraz ułatwia wchłanianie cennych wartości odżywczych. Co jeszcze znajdziemy w tapioce? Jakie ma zastosowania? Przekonajmy się.

Czym jest tapioka?

Tapioka jest produktem pochodzącym z Ameryki Południowej. Największą popularnością cieszy się w Brazylii, gdzie powszechnie wykorzystuje się ją do produkcji chleba czy deserów, a gospodynie domowe używają jej do zagęszczania potraw. To produkt, który występuje pod różnymi postaciami – proszku, płatków bądź kulek o różnej średnicy. Nie posiada ona zapachu oraz smaku, więc jest neutralnym dodatkiem, który nie zaburza aromatu potraw.

Właściwości tapioki

Tapioka posiada wiele cennych właściwości. Przede wszystkim jest hipoalergiczna i jej spożywanie nie wywołuje reakcji uczuleniowej. Dlatego zaleca się ją osobom będącym na rygorystycznej diecie. Warto wspomnieć, że nie znajduje się w niej gluten, dlatego potrawy zawierające tapiokę są bezpieczne dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu celiakii. Niestety, jest uboga w kluczowe dla rozwoju wartości odżywcze; białko, błonnik i witaminy występują tylko w minimalnej ilości.

Reklama

Czy warto sięgać po tapiokę?

Tapioka okazuje się nieoceniona dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu dolegliwości związanych z układem trawiennym. Jest lekkostrawna, dlatego może być zamiennikiem np. tradycyjnej mąki w diecie osób będących na rekonwalescencji; bądź w jadłospisie seniorów, którzy mają problemy z żołądkiem czy jelitami oraz nawracającymi wrzodami.

Tapioka jest źródłem skrobi opornej

Brak cennych składników mineralnych nie oznacza, że tapioka jest bezwartościowa. Zawiera m.in.węglowodany, które są źródłem energii. Poza tym znajduje się w niej skrobia oporna. To substancja rozpuszczalna w wodzie, ale nierozkładana przez enzymy trawienne. Dostaje się ona wprost do jelit, gdzie poddawana jest procesom fermentacji. Dzięki temu staje się doskonałą pożywką dla flory bakteryjnej i reguluje procesy przemiany materii. Dodatkowo substancja ta pomaga wchłaniać substancje odżywcze zawarte w innych produktach i wzmacnia odporność organizmu.

Gdzie można znaleźć tapiokę?

Tapioka nie zyskała jeszcze dużej popularności i nie jest powszechnie stosowanym zamiennikiem tradycyjnej mąki. Jednak coraz częściej można ją spotkać w sklepach oraz na aukcjach internetowych. Największą sławę uzyskała za sprawą napoju o nazwie bubble tea – czyli tzw. bąbelkowej herbaty. Sekretem jej wyjątkowego smaku jest napar wykonany ze szlachetnych herbat: czarnej, zielonej lub niebieskiej (bardziej popularnej pod nazwą oolong), który serwowany jest z dodatkiem mleka, miodu i kulek tapioki.

Jak przyrządzać tapiokę?

Tapioka wymaga obróbki cieplnej. Mąka powinna być poddana wysokiej temperaturze podczas pieczenia, gotowania albo smażenia. Natomiast kulki przed przyrządzaniem powinny być uprzednio namoczone, a następnie ugotowane do miękkości w dużej ilości wody bądź mleka. Czas gotowania tapioki wynosi kilkanaście minut – sygnałem, po którym możemy poznać, że produkt jest przydatny do spożycia, jest zmiana jego barwy: kulki stają się przezroczyste.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy