Domowe mieszanki ziołowe na ból głowy
Gdy dopada nas uporczywy ból głowy, zwykle sięgamy po popularne środki farmakologiczne. Nie jest to jednak jedyne, optymalne rozwiązanie. Równie skutecznym sposobem na pozbycie się problemu mogą okazać się mieszanki ziołowe. Wybrana przez nas kompozycja zawiera w swoim składzie melisę lekarską, kwiat głogu, miętę pieprzową, szyszki chmielu, dzięgiel litwor, kwiat rumianku i kwiat lipy. Wszystkie wymienione zioła działają rozkurczowo, uspokajająco i znieczulająco. Sięgnij po nie w awaryjnych sytuacjach, a z pewnością szybko odczujesz ulgę.
Melisa zyskała największą popularność z uwagi na swoje właściwości uspokajające. Wyjątkowo zbawiennie wpływa na nasz układ nerwowy oraz pokarmowy. Działa też tonizująco i odprężająco. Sięgają po nią osoby zmagające się z bólami menstruacyjnymi, nerwicą żołądka, wzdęciami, zaparciami, przewlekłym zmęczeniem, przeziębieniem oraz migrenami. Najlepsze efekty daje picie sporządzonego na jej bazie naparu. Wykazuje on działanie:
- przeciwskurczowe
- przeciwzapalne
- przeciwbakteryjne,
- cytotoksyczne (hamuje podział komórek nowotworowych)
- zwiększa wydzielanie soków trawiennych,
- przeciwbólowe
- przeciwwymiotne
Kwiat głogu: Jak działa?
Wysoka zawartość flawonoidów i procyjanidów sprawia, że głóg dobroczynnie wpływa na nasz układ naczyniowy,krwionośny, moczowy i pokarmowy. Zalecany jest przede wszystkim osobom cierpiącym na schorzenia serca i jelit. Wykazuje działanie:
- uspokajające,
- obniżające ciśnienie krwi
- rozkurczowe
- moczopędne,
- przeciwzapalne
Napary z kwiatów głogu stosowane są jako środek wzmacniający serce, w dusznicy bolesnej, nadciśnieniu.
Wysoka zawartość garbników, kwasu foliowego, witaminy A, potasu, wapnia, fosforu i olejków eterycznych sprawia, że mięta pieprzowa wykazuje działanie przeciwutleniające.
Ponadto wykazuje zdolności:
- żółciotwórcze,
- usprawniające pracę jelit,
- rozkurczowe,
- wspomagające pracę wątroby i dróg żółciowych,
- bakteriobójcze,
- uspokajające,
Szyszki chmielu: Jak działają?
Największą popularność szyszkom chmielu przyniosło zastosowanie w produkcji piwa, ale jednocześnie są, oczywiście, wykorzystywane w celach leczniczych. Solidna porcja olejków eterycznych, garbników, alkoholi, związków żywicowych
czy flawonoidów sprawia, że wykazują działanie uspokajające i nasenne. Zalecane są także kobietom w wieku pomenopauzalnym - łagodzą uciążliwe objawy przekwitania. Ponadto pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i śluzu, dzięki czemu ułatwiają trawienie pokarmów i wchłanianie substancji odżywczych i wykazują działanie bakteriobójcze oraz antynowotworowe. Szyszki chmielu są często stosowane jako lek uspokajający oraz łagodzący schorzenia trawienne.
Dawniej ziołu przypisywano magiczne znaczenie. Wierzono, że odpędza siły diabelskie i zapewnia długowieczność.
Bogactwo składników - w tym przede wszystkim olejki eteryczne, kwas walerianowy, flawonoidy, garbniki, kumaryny, gorycze i sole mineralne - sprawia, że wykazuje działanie rozkurczowe, antyseptyczne oraz uspokajające. Preparaty na bazie dzięgla zalecane są przede wszystkim osobom zmagającym się z dolegliwościami układu trawiennego, nadmiernie nerwowym, zestresowanym oraz kobietom z bolesnymi miesiączkami.
Kwiat lipy: Jak działa?
Lipa jest znana ze swoich uspokajających właściwości. Często sięgają po nią również osoby zmagające się z przeziębieniem. Dzięki bogatemu składowi - zwłaszcza garbnikom, olejkom eterycznym, kwasom organicznym, witaminie PP oraz śluzowi - lipa zmniejsza podrażnienia gardła oraz łagodzi kaszel. Wyjątkowo dobroczynnie wpływa też na układ sercowo-naczyniowy oraz pokarmowy, a zwłaszcza wątrobę. Ponadto łagodzi bóle migrenowe, leczy niestrawność, biegunki, a nawet stany lękowe.