Domowe sposoby na katar. Sprawdź jak skutecznie się go pozbyć
Zbliża się jesień, a wraz z nią nadchodzi sezon przeziębień. Na szczęście istnieją domowe sposoby na katar, które szybko i skutecznie pomogą nam się pozbyć tego problemu, bez wizyty w aptece. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami wyleczyć katar i cieszyć się zdrowiem nawet o tej porze roku.
Katar pojawia się na skutek wirusów w błonie śluzowej nosa. Towarzyszy mu wydzielina o różnej konsystencji i kolorystyce, zależnej od etapu przeziębienia. Żółty katar oznacza zakażenie wirusowe dróg oddechowych, a zielony może informować o obecności bakterii. Wskazuje również na wzmożoną pracę komórek odpornościowych w naszym organizmie.
Podczas kataru pojawia się obrzęk błony śluzowej, którego skutkiem jest nieprzyjemne uczucie, jakie powoduje zatkany nos. Jednak istnieją domowe sposoby na katar, które pomogą szybko się pozbyć tego uczucia.
Katar wodnisty to duży dyskomfort. W dodatku może on utrudniać spokojny sen i codzienne funkcjonowanie. Na szczęście możemy sami sobie pomóc, stosując domowe sposoby na katar wodnisty.
Na ratunek przychodzą tu olejki eteryczne. Można używać ich w różnej postaci, między innymi jako sztyft do nosa, inhalację, wlać do kąpieli czy dodać kilka kropli na swoją piżamę lub na plaster przyklejony na pościel. Najbardziej polecanymi olejkami, które pomagają pozbyć się kataru, są:
- Olejki mentolowe
- Olejki eukaliptusowe
- Olejki z drzewa herbacianego
- Olejki rozmarynowe
- Olejki piniowe
- Olejki tymiankowe
Katar alergiczny to zazwyczaj katar wodnisty. Charakteryzuje się przezroczystą wydzieliną i nie ma żadnego podłoża wirusowego ani bakteryjnego. Jego przyczyną są alergeny. Dodatkowymi objawami jest łzawienie oczu, zaczerwienienie nosa i świąd skóry w okolicach nosa.
Chcąc złagodzić te objawy, warto stosować domowe sposoby na katar alergiczny. Przede wszystkim musimy zacząć od zadbania o nawilżenie powietrza. Jest to istotne z tego względu, że suche powietrze negatywnie wpływa na błonę śluzową nosa.
Dobrą metodą jest również płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub przeprowadzenie inhalacji z użyciem olejków eterycznych.
Innym domowym sposobem na katar alergiczny jest stworzenie zawieszki z czosnku. Należy zmiażdżyć jeden ząbek czosnku, owinąć go w gazę i zawiesić na noc w okolicy łóżka. Rano powinny pojawić się pierwsze efekty, a zatkany nos będzie o wiele łatwiej oczyścić z kataru. Jest to zasługa naturalnego antybiotyku, który zawiera w sobie czosnek.
Czytaj również: Jesienne pułapki alergików. Co uczula jesienią i jak sobie z tym radzić?
Nasze pociechy również o tej porze roku są o wiele mniej odporne na przeziębienia. Chcąc uniknąć stosowania leków przez cały ten okres, warto sięgnąć po domowe sposoby na katar u dziecka. Leczenie warto rozpocząć od rozgrzewania organizmu i w tym przypadku świetnie sprawdzają się kilkunastominutowe, gorące kąpiele. Wirusy i bakterie nie przepadają za ciepłem, ponieważ łatwiej wnikają w skurczone naczynia krwionośne, a podczas takiej kąpieli, rozszerzają się one na skutek podwyższonej temperatury. Dobrą metodą na rozgrzanie jest także spożywanie ciepłych, ziołowych napojów, albo gorącego rosołu.
Domowym sposobem na katar u dziecka jest również robienie inhalacji na bazie tymianku, rumianku, lawendy lub szałwii. Rozrzedzają one wydzielinę i łagodzą podrażnienie błon śluzowych. Świetnie się sprawdzą nawet u najmłodszych, bo można je stosować od 1. roku życia.
Dlaczego codziennie warto pić wodę z imbirem? To mikstura, która działa cuda
O wiele trudniej pozbyć się kataru zatokowego niż zwykłego. Wiąże się on nie tylko z zatkanym nosem, ale i silnymi bólami głowy, zatok i gardła. W dodatku bardzo ciężko jest pozbyć się gęstej wydzieliny, która mu towarzyszy.
Domowym sposobem na katar zatokowy jest robienie okładów. Powinny być ciepłe, ale nie gorące. Nakładamy je na czoło, w pobliżu zatok. Można je stosować z dodatkiem soli gruboziarnistej, którą prażymy np. na patelni.
Tak jak przy katarze alergicznym, tu również zadziała płukanie górnych dróg oddechowych, z pomocą soli fizjologicznej. Warto wykonywać je dwa razy dziennie i używać do niego wyłącznie przegotowanej wody, aby nie doszło do zakażenia bakteryjnego.
Sprawdź: Przewlekłe zapalenie zatok: Metody leczenia
Zdarza się jednak, że nie mamy wydzieliny w górnych drogach oddechowych, a i tak odczuwamy dyskomfort. Zatkany nos bez kataru może mieć wiele przyczyn, między innymi:
- Skrzywiona przegroda nosowa
- Zwiększony trzeci migdał
- Ropień przegrody nosa
- Krwiak przegrody nosa
- Chroniczne zapalenie zatok
Domowe sposoby na zatkany nos bez kataru obejmują także inhalacje tak, jak w poprzednich przypadkach i leczenie olejkami eterycznymi. Dodatkowo pomocne może okazać się picie gorących napojów, które rozrzedzą wydzielinę.
Inną metodą jest tworzenie kompresów i nakładanie ich na nos oraz czoło lub leżenie na łóżku w pozycji, w której nasza głowa będzie znajdowała się wyżej od reszty ciała.
Katar spływający do gardła, wywołuje nieprzyjemne uczucie, spowodowane nadmierną wydzieliną, która pojawia się w błonie śluzowej nosa i zaczyna przemieszczać się do gardła. Przyczyn, dlaczego się tak dzieje, jest kilka:
- Nieżyt nosa
- Zapalenie zatok
- Choroba refluksowa
- Skrzywiona przegroda nosowa
- Infekcje górnych dróg oddechowych
Domowe sposoby na katar spływający do gardła to między innymi inhalacje i stosowanie olejków eterycznych.
Warto też zastosować maść majerankową, która pomoże ukoić skórę wokół nosa i ułatwi jego oczyszczanie. Przygotowanie jej jest bardzo proste, ponieważ wystarczy wymieszać suszony majeranek z maścią zawierającą witaminę A, w proporcjach 1:1.
Istnieją również inne domowe sposoby na katar, które nie są ukierunkowane na konkretny jego rodzaj, a mogą złagodzić objawy zwykłego przeziębienia. Przedstawiamy kilka z nich:
- Ostre przyprawy - chilli, pieprz, jalapeno, wasabi, to przyprawy, które warto dodawać do potraw, ponieważ są świetną metodą na zatkany nos. Jednak należy ich unikać przy wodnistym katarze, którego objawy mogą się nasilić po zjedzeniu ostrego jedzenia.
- Syrop z cebuli - działa antyoksydacyjnie i antybakteryjnie. Łatwo go wykonać samodzielnie w domu, bo wystarczy posiekać cebulę, wymieszać ją z miodem lub cukrem i po 24 godzinach odstawienia mikstury, syrop będzie gotowy. Dawkuje się go po jednej łyżeczce, kilka razy dziennie.
- Masaż na zatkany nos - stosowanie akupresury może bardzo pomóc na ból głowy spowodowany katarem. Wystarczy zaledwie uciskać przez 3 minuty kilka punktów: bruzdę nosową, obszar między brwiami, miejsce na końcu brwi przy kości nosowej i obszar z tyłu czaszki, na wysokości uszu i karku.
Syrop z cebuli, gęsi smalec, okłady z kapusty. Babcine sposoby na zdrowie
***
Zobacz także: