Gęsi smalec: Zdrowy czy nie?
Smalec to wytopiony tłuszcz zwierzęcy, który może stanowić dodatek do chleba. Większości z nas kojarzy się wyłącznie jako kaloryczny dodatek, zatem niektórzy się go wystrzegają. Jednak okazuje się, że wbrew pozorom smalec z gęsi jest stosunkowo zdrowy, a poza tym był powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej. O zastosowaniach gęsiego smalcu przeczytasz w artykule.
Najlepszy smalec jest wytapiany z tłuszczu sadełkowego. Uznaje się, że jest jednym ze zdrowszych produktów pochodzenia zwierzęcego, który walorami przewyższa nawet masło. Świeży powinien mieć jasnoszary kolor, neutralny smak i zapach, a ponadto nie zawierać przypraw. Świetne smakuje z pieczywem, ale mimo jego zdrowotnych właściwości nie poleca się, aby był wykorzystywany do smażenia.
Właściwości zdrowotne smalcu
Wbrew pozorom w tłuszczu gęsim można znaleźć szereg witamin; m.in. A, B1, B2, D, E oraz PP. Poza tym jest bogaty w pierwiastki: magnez, fosfor i żelazo. Wykazano, że jest źródłem wielu tłuszczów nasyconych. Potwierdzono zawartość jednonienasyconego kwasu oleinowego, który odpowiada za zmniejszanie cholesterolu w organizmie – jednak jego działanie nie jest udokumentowane naukowo.
Lek na przeziębienie i kaszel
Prawdziwym hitem na przeziębienie jest zastosowanie gęsiego smalcu – wystarczy w szklance ciepłego mleka rozpuścić jego jedną łyżeczkę z taką samą ilością miodu. Można opcjonalnie dodać ząbek czosnku. Miksturę należy pić dwa razy dziennie.
Mikstura na bazie smalcu i mleka przyda się w leczeniu zapalenia oskrzeli. Dla uzyskania lepszego efektu można smarować smalcem klatkę piersiową i plecy – skutkuje to rozgrzaniem ciała. Należy pamiętać, że taka kuracja jest tylko metodą dodatkową i nie może zastąpić wizyty u lekarza.
Lek na bóle kości i stawów
Stary sposób zaczerpnięty z medycyny ludowej: bolące miejsca (kości, stawy, plecy) należy smarować mieszanką gęsiego smalcu (250 ml) z olejkiem rycynowym (ok. 30 ml) i kilkoma kroplami olejku eterycznego. Stosowany regularnie (nawet kilka razy dziennie), ma działanie przeciwbólowe i regenerujące.
Lek na rany
Uważa się, że gęsi smalec pomaga regenerować trudne do gojenia się rany. Wystarczy smarować je codziennie do momentu poprawy. Warto użyć smalcu jako okładu na oparzenia – łagodzi obrzęk i ból oraz przyczynia się do szybszego zabliźniania się poparzonych miejsc.
Zawarte w smalcu składniki odżywcze są naturalnymi pogromcami zmarszczek. Wystarczy wymieszać go z olejem nagietkowym i nanieść na twarz w formie maseczki. Po kilkunastu minutach zmyć za pomocą ciepłej wody z mydłem. W efekcie skóra będzie nawilżona, natłuszczona i zregenerowana.
Dostępność smalcu
Smalec gęsi można kupić w każdym większym sklepie oraz na aukcjach internetowych. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić go samodzielnie. Wystarczy kupić gęsinę, odciąć kawałki tłuszczu, umieścić je w dużym garnku z odrobiną wody i wytapiać go na wolnym ogniu. Po ostygnięciu wystarczy przełożyć zawartość do słoików i przechowywać w lodówce. Dawniej smalec był używany jako naturalny konserwant, dlatego zachowuje swą świeżość nawet rok.