Jak drzemka wpływa na samopoczucie?
W niektórych miejscach na ziemi, miasta zamierają na czas sjesty, drzemki. Niestety w pozostałych krajach, gdzie styl życia jest inny, drzemka w ciągu dnia jest postrzegana jako luksus. Prawdą jest, że drzemka jest dobra dla ciebie i nie zaburza naturalnego dobowego cyklu. Drzemka może rozbudzić twoją czujność i pobudzić neurony do pracy w ciągu zaledwie 15-20 minut. Ile czasu wystarczy, aby znów poczuć się rześkim? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Colorado. Wykazało ono, że dzieci które pominęły popołudniowa drzemkę wykazywały mniejszą radość i zainteresowanie, a większy niepokój i gorsze umiejętności rozwiązywania problemów. To samo można zaobserwować u dorosłych, którzy robią drzemki w ciągu dnia.
Naukowcy z Berkeley wskazali, że godzinna drzemka znacznie zwiększa zdolność uczenia się i zapamiętywania. Drzemka to rodzaj restartu, podczas którego oczyszcza się pamięć krótkotrwała, a nasz mózg jest odświeżony i oczyszczony z informacji.
Eksperci twierdzą, że drzemka trwająca od 10-20 minut jest najlepsza dla odświeżenia umysłu, zwiększenia energii i czujności. Sen w takim czasie nie jest głęboki jak podczas dłuższej drzemki i pozwala szybko powrócić do codziennych zajęć.
Natomiast 30 minutowa drzemka może być wycieńczająca, jak poranek po nieprzespanej dobrze nocy. Tego samego możesz doświadczyć po godzinnej drzemce, ale takie drzemki sprzyjają lepszemu zapamiętywaniu.
Dłuższe drzemki takie około 90 minut, są dobre dla ludzi, którzy nie wyspali się w nocy. Jest to kompletny cykl snu i może on poprawić pamięć emocjonalną i kreatywność. Drzemki są dobre dla ciebie fizycznie i psychicznie. Ale nie poświęcaj snu na popołudniowe drzemki. Warto zdrzemnąć się także po dobrze przespanej nocy.