Masz za wysoki cholesterol? Wykonuj ten prosty "test ręki"!
Zbyt wysoki cholesterol jest naprawdę niebezpieczny dla naszego zdrowia - może doprowadzić do zapchania się światła tętnic, a w konsekwencji do groźnych zatorów i miażdżycy, a nawet utraty wzroku. Co robić w wypadku zbyt wysokiego cholesterolu? Na szczęście istnieje prosty test.
Poziom cholesterolu powinien być przez nas uważnie monitorowany. Dotyczy to szczególnie osób, które mają w rodzinie krewnych borykających się z problemem zbyt wysokiego cholesterolu, ale także osób z nadwagą czy otyłością, palących papierosy, cierpiących na choroby układu krążenia oraz kobiet zażywających hormonalne środki antykoncepcyjne.
Ważny jest też wiek - im starsi jesteśmy, tym częściej powinniśmy badać poziom cholesterolu. Osoby po 50. roku życia powinny wykonywać pełny lipidogram - czyli określenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i LDL oraz poziomu trójglicerydów - obowiązkowo raz na dwa lata, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do powstania i rozwoju niebezpiecznej dla zdrowia i życia miażdżycy, a także do bardzo groźnych zakrzepów. Mogą one doprowadzić do zatorów, udarów, ale także - o czym często zapominamy - do... utraty wzroku. Badania wykazały, że zakrzepy spowodowane zbyt wysokim cholesterolem mogą zablokować tętnicę siatkówkową, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń widzenia, a nawet utraty wzroku.
Oprócz regularnych badań lekarskich warto przeprowadzić bardzo prosty test, dzięki któremu będziemy mogli szybko zareagować na pojawiające się zaburzenia wzroku. Czas reakcji w tym wypadku jest kluczowy - nawet najmniejszy zator może wywołać poważne konsekwencje, a taki, który utrzymuje się ponad dwie godziny może doprowadzić do martwicy komórek nerwowych w siatkówce, co spowoduje utratę wzroku.
Co możemy zrobić? Jeśli nagle zauważymy, że pogorszył nam się wzrok, lekarze radzą, żebyśmy spróbowali wykonać "test ręki" i spróbowali policzyć palce u jednej dłoni. Jeżeli mamy z tym jakiekolwiek problemy, to poważny sygnał alarmowy i powinniśmy szybko udać się do lekarza.
Naszą czujność powinny wzbudzić nie tylko problemy ze wzrokiem, ale także ze słuchem, z pamięcią, a także zaburzenia erekcji.
Jeżeli zmagamy się ze zbyt wysokim poziomem, cholesterolu LDL, popularnie nazywanego "złym cholesterolem", powinniśmy przede wszystkim zmienić sposób żywienia i ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Najlepiej jeśli w takim wypadku przejdziemy na dietę śródziemnomorską, która jest od lat uznawana za najzdrowszą na świecie - ograniczone jest w niej czerwone mięso i tłuszcze zwierzęce, a promowane są warzywa, owoce, strączki, nasiona, chude mięso i ryby oraz zdrowe tłuszcze roślinne. Powinniśmy także rzucić palenie oraz mocno ograniczyć alkohol.
Przeczytaj też:
Produkty, które obniżają cholesterol
Chcesz schudnąć lub rzucić palenie? Oto rada eksperta
Kurczak na ryżu z warzywami: Szybki sposób na przepyszny obiad!
* * *
Zobacz więcej: