Reklama

Jak oczyścić jelita ze złogów domowymi sposobami?

Problemy z jelitami mogą objawiać się w różny sposób. Jeśli wciąż towarzyszy ci uczucie pełności w brzuchu, czujesz ból podczas wypróżniania, a do tego narzekasz na kiepskie samopoczucie, problemy skórne i bóle głowy, może być to sygnał, że twoje jelita błagają o pomoc. Przyjrzyj się swoim codziennym nawykom – to one w znacznej mierze odpowiadają za ten stan rzeczy. Najwyższa pora działać! Podpowiadamy, jak pozbyć się zalegających złogów domowymi metodami.

Złogi w jelitach: Co to takiego?

Inaczej nazywane są kamieniami kałowymi. To nic innego, jak niestrawione resztki jedzenia, które nie zostały usunięte z organizmu. Jeśli zalegają w jelitach zbyt długo, zaczynają twardnieć pod wpływem usuwania z nich wody przez kosmki jelitowe. W ten sposób stają się coraz trudniejsze do wydalenia, łączą się z toksynami znajdującymi się w ciele, a przez to mogą pogarszać samopoczucie i stan zdrowia.

Przyczyny pojawienia się złogów w jelitach

Jak pewnie łatwo się domyślić, pierwszym winowajcą jest nieprawidłowa dieta uboga w błonnik. Opieranie swojego jadłospisu na żywności wysoko przetworzonej, nieregularne posiłki i spożywanie niewystarczającej ilości wody sprzyja zaparciom i zakłóceniu rytmu wypróżnień. Zaburzenia perystaltyki jelit zamieniają się więc w błędne koło, które uznać można zarówno za przyczynę, jak i objaw złogów jelitowych.

Reklama

Do czynników, które im sprzyjają, zaliczyć można także:

  • siedzący tryb życia i znikomą aktywność fizyczną,
  • nadwagę oraz otyłość,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zaburzenia hormonalne.

Objawy problemów z jelitami: Nie wszystkie są oczywiste!

Dyskomfort trawienny, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem i dolegliwości bólowe podczas posiedzenia w toalecie - to jednoznaczne sygnały, że z jelitami nie dzieje się dobrze. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne objawy, które nie od razu wydają się być powiązane z zalegającymi w jelitach złogami. Należą do nich:

  • uczucie znużenia i brak energii,
  • bóle głowy i problemy z koncentracją,
  • nudności,
  • brak apetytu,
  • pogarszający się i nierównomierny koloryt cery,
  • wypryski skórne,
  • spadek odporności i podatność na infekcje.

Jak zadbać o jelita?

Przede wszystkim warto zweryfikować swoje codzienne nawyki, które zostały wymienione w przyczynach powstawania kamieni kałowych. O ile nie zalecamy rezygnacji ze stosowania leków przepisanych przez lekarza, o tyle wprowadzenie codziennych spacerów czy zmiana diety jest w zasięgu każdego. Niech nie będzie to chwilowy zryw, a zmiana na stałe. Jelita będą za to wdzięczne!

Sprawdź: Cudowny lek z natury. Olej z czarnuszki zabija bakterie, leczy nadciśnienie i cukrzycę

Umiejętne nawadnianie organizmu

Do tego, że woda jest nam potrzebna do życia, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Przyjmuje się, że minimalne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi od półtora do dwóch litrów płynu dziennie. To absolutna podstawa dla prawidłowego przebiegu przemiany materii.

Najlepiej, by była to zwykła woda mineralna, ewentualnie z dodatkiem samodzielnie wyciśniętego soku z cytrusów albo listkiem mięty. Słodzone i gazowane napoje nie są zdrowym rozwiązaniem. Do ilości spożywanych płynów nie należy wliczać herbaty i kawy, ponieważ cechują się działaniem moczopędnym i mogą zwiększyć deficyt płynów.

Suszone owoce sposobem na oczyszczenie jelit ze złogów

Zasłynęły jako żywność sprzyjająca kondycji jelit ze względu na dużą zawartość błonnika. Poleca się szczególnie spożywanie suszonych śliwek, daktyli, fig i moreli. Przyspieszają perystaltykę i pobudzają do pracy leniwe jelita. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Owoce w formie suszonej zawierają dużą ilość cukru. Nie są wskazane dla diabetyków i osób zmagających się z wahaniami poziomu glukozy we krwi.

Zobacz: Dodaj do jogurtu lub soku. Spirulina obniża ciśnienie i chroni przed udarem

Balsam dla jelit, czyli siemię lniane

Czas skierować się w stronę babcinej, naturalnej apteczki. Wśród produktów polecanych dla zdrowia jelit prym wiedzie siemię lniane. Te drobna nasiona pod wpływem wody pęcznieją i zyskują zawiesistą konsystencję. Można powiedzieć, że pełnią funkcję "poślizgową", dzięki której organizmowi łatwiej jest wyeliminować stwardniałe złogi. W tym miejscu podpowiadamy, jak przygotować siemię lniane do picia. Warto pamiętać, że nasiona lnu wypełnione są również witaminami i składnikami mineralnymi, więc staną się cennym uzupełnieniem menu.

Babka płesznik na oczyszczenie organizmu

Właściwości lecznicze babki płesznik znane są od stuleci. Choć może wydawać się nieco zapomniana, w ostatnich latach wraca do łask. Jej nasiona mają podobne właściwości do siemienia lnianego. Wystarczy, że łyżeczkę nasion zalejesz rano ciepłą lub letnią wodą, chwilę odczekasz i wypijesz na czczo. Taki "koktajl" zmiękczy zalegające złogi i zadziała na jelita jak szczoteczka, pozbywając się zanieczyszczeń w łagodny sposób. Jednorazowo kuracja nie powinna trwać dłużej niż 10 dni.

Polecamy:

Ta nalewka postawi cię na nogi! Sprawdź przepis na tradycyjną jeżynówkę

Pięć najzdrowszych kiszonek. Bez trudu zrobisz je w domu

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy