Jak oczyścić nerki?
O nerkach przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zaczynają mocno dawać się we znaki i działają tak, jak nie powinny. A ich praca jest kluczowa, ponieważ nie tylko usuwają zbędne produkty przemiany materii, ale mają duży wpływ na działanie wielu układów w organizmie. Nerki można wspomóc, by działały wzorowo. Nie trzeba do tego drogich suplementów, ale wystarczy wprowadzić kilka łatwych zasad na co dzień. Przyjrzyjmy się temu, jak oczyścić nerki.
Jeśli komuś wydaje się, że nerki są mało istotnym narządem, to jest w błędzie. Najczęściej ich pracę kojarzymy z usuwaniem produktów przemiany materii, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że działają nieustannie, aby filtrować naszą krew z toksyn, które osłabiają nasz organizm. W tym kontekście trzeba również wspomnieć, że także regulują poziom soli, ilość płynów ustrojowych, a także normalizują poziom pH w naszym ciele. Nerki korzystnie oddziałują także na inne układy: to właśnie one mają wpływ chociażby na ciśnienie tętnicze, regulowanie ilości czerwonych krwinek w krwiobiegu, a także - poprzez usuwanie toksyn - na kondycję skóry. Dlatego warto poznać, jak pomóc tym narządom w codziennej pracy.
Jeśli chcemy cieszyć się dobrą kondycją nerek, jeden nawyk powinien wejść nam w krew i to dosłownie. O co chodzi? O prawidłowe nawodnienie organizmu! Dlatego picie dwóch litrów dziennie, jest absolutnym minimum, aby nerki pracowały prawidłowo. Im więcej wody krąży po organizmie, tym proces filtrowania przebiega sprawniej, a dodatkowo łatwiej oczyścić nerki ze szkodliwych substancji oraz kamieni, które doprowadzają do bardzo bolesnej kamicy. Zbyt mała ilość płynów niekorzystnie odbija się także na naszym wyglądzie. Odwodnienie często ujawnia się poprzez - paradoksalnie - obrzęki (głównie kończyn i twarzy) i pogorszeniem się wyglądu skóry (świąd, zaczerwienienie, suchość i wypryski).
Oczywiście, nie trzeba ograniczać się wypijania wody. Ulgę nerkom przynoszą również soki oraz ziołowe napary (np. z mięty, melisy, ostropestu plamistego lub pokrzywy).
Jeśli chcemy wspomóc pracę nerek, warto przyjrzeć zawartości naszego talerza. A co im najbardziej szkodzi? Przede wszystkim nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego, które sprzyja zakwaszeniu organizmu. A ten stan wymaga od narządów wytężonej pracy, by przywrócić cały organizm do poziomu homeostazy. Drugą kwestią jest stosowanie nadmiernej ilości soli w przygotowywanych daniach. Dietetycy alarmują: dzienna dawka tej przyprawy wynosi jedynie pięć gramów (czyli tyle, ile mieści się w łyżeczce). Biorąc pod uwagę fakt, że sól jest częstym dodatkiem do dań gotowych (jest jednym z najpopularniejszych konserwantów), do przygotowania posiłków już wcale nie powinniśmy jej używać. A co zrobić, kiedy smak przygotowywanych potraw wymaga jej użycia? Cóż, na tę niedogodność istnieją co najmniej dwa rozwiązania.
Pierwszym z nich jest zastąpienie soli większą ilością innych przypraw: ostrych lub ziołowych, które nadadzą charakteru naszym daniom. Drugim sposobem jest dodawanie estragonu: on idealnie imituje smak soli! Jednak trzeba pamiętać, że należy dodawać to aromatyczne zioło już na talerzu. Obróbka cieplna całkowicie osłabia działanie estragonu.
Przepis na zdrowe nerki? Sięgnięcie po porcję świeżych warzyw i owoców! To nie tylko sposób na dostarczenie witamin czy minerałów, ale także na lepsze nawodnienie organizmu. Część z nich ma także działanie moczopędne, co ułatwia oczyszczanie nerek i usuwanie toksyn. Które z nich warto mieć na uwadze? Jako przekąskę warto sięgnąć po owoce, takie jak żurawina, pomarańcze i brzoskwinie, a w sezonie letnim niezbędne są truskawki, porzeczki i agrest. Jeśli nie mamy pod ręką świeżych owoców, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po mrożone. A które warzywa powinny znaleźć się na naszych talerzach? Przede wszystkim świeże ogórki, seler naciowy, pietruszka (nać i korzeń) oraz rzeżucha, która wiosną często jest przez nas wysiewana.
Polecamy:
Otyłość to choroba, jak każda inna. Należy ją leczyć
Trądzik to znak, że dieta jest do poprawy. Co z niej wykluczyć?