Jak odczulić się na kota? Jest na to sposób
Koty, oprócz psów, to najbardziej lubiane zwierzęta domowe. Niestety, te pluszowe pociechy należą do najczęściej i najsilniej uczulających zwierzaków. Jak zatem leczyć alergię na kota?
Właściwości alergizujące ma kocia sierść, na której znajdują się substancje wydzielane ze śliną i moczem oraz związki zawarte w naskórku zwierzaka. Najczęstszymi objawami wskazującymi na uczulenie na kota są problemy z układem oddechowym. Alergeny wnikają do nosa i oskrzeli alergika podczas normalnego wdechu. Alergia na kota występuje nawet u co piątej dorosłej osoby z objawami uczulenia.
- katar
- kaszel
- drapanie w gardle
- łzawienie
- przekrwienie błony śluzowej nosa
- swędzenie oczu
- obrzęk powiek
- wysypka
- swędzenie i zaczerwienienie skóry
Jednak alergia na kota to nie koniec świata. Co więcej - nie ma potrzeby od razu pozbywać się zwierzaka z domu. Można zastosować leczenie objawowe lub spróbować odczulania na sierść kota. Trzeba jednak pamiętać, że drugie rozwiązanie może wymagać od nas kilkuletniej cierpliwości, zanim przyniesie oczekiwany skutek. Im szybciej zdiagnozujemy u siebie alergię, tym wzrasta szansa na szybsze uporanie się z nią. Dlatego w tym przypadku tak kluczową kwestią jest jak najszybsze postawienie diagnozy.
Jak leczyć alergię na kota?
Odczulanie na kota polega na podawaniu niewielkich dawek alergenu podskórnie (w formie zastrzyku), doustnie lub podjęzykowo, dzięki czemu stopniowo zwiększa się tolerancja układu immunologicznego na uczulające białko.
Proces odczulania na kota wynosi od 3 do nawet 5 lat. Odczulanie podskórne wymaga początkowo cotygodniowych wizyt w poradni, przez kilka-kilkanaście tygodni. W kolejnym etapie dawkę szczepionki można przyjmować co 4-8 tygodni
Odczulanie podjęzykowe jest wygodniejsze - może przebiegać w domu, wymaga jednak większej systematyczności, ponieważ preparat przyjmuje się codziennie.
***
Zobacz także:
Drzemka w ciągu dnia, czyli błędne koło dla mózgu