Reklama

Jak regularnie spożywanie owsianki działa na organizm?

Płatki owsiane zawierają wiele dobroczynnych składników odżywczych. Są nie tylko zdrowe, ale również sycące – dostarczają energii na długi czas. Wiele osób regularnie przygotowuje owsiankę na śniadanie. Jak systematyczne spożywanie owsianki wpływa na nasz organizm?

Owsianka to szybki pomysł na  pełnowartościowe śniadanie. Możemy przyrządzić ją na wiele sposobów. Latem najczęściej do płatków owsianych dodajemy sezonowe owoce - maliny, truskawki i borówki. W okresie jesienno-zimowym dużą popularnością cieszy się rozgrzewająca owsianka z dodatkiem cynamonu i kardamonu. Takie śniadanie wygląda zachęcająco i pysznie smakuje. Jak wpływa na nasze zdrowie?  

Płatki owsiane: właściwości odżywcze

Płatki owsiane mają dużo wartości odżywczych, dlatego dietetycy zachęcają, by sięgać po nie regularnie. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę C i E i przeciwutleniacze, w tym tokotrieonole, kwasy fenolowe i kwas fitynowy. 

Reklama

Jedząc owsiankę, dostarczamy organizmowi pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania między innymi: żelazo, wapń, magnez, cynk, selen, potas, fosfor oraz miedź. Płatki owsiane obniżą także poziom "złego" cholesterolu LDL.

Jesz regularnie owsiankę? Takie zmiany możesz zauważyć!

Do tego, że płatki owsiane są zdrowe nie trzeba przekonywać rodziny Donelly z Irlandii Północnej. Rodzeństwo w tym roku trafiło do Księgi Rekordów Guinessa - to najstarsza rodzina na świecie. Jako sekret długowieczności podają właśnie regularne spożywanie płatków owsianych. "Owsianka około godziny 22, a potem na śniadanie o 7 rano" - opisuje swoją dietę jeden z braci.

Rzeczywiście, częste spożywanie owsianki jest niezwykle zdrowe - zwłaszcza jeśli nie dodajemy do niej słodkich dodatków w postaci czekolady, karmelu czy konfitur. Płatki owsiane zawierają mnóstwo błonnika, który przyspiesza przemianę materii, usprawnia procesy trawienne i sprawia, że jesteśmy długo syci.

Płatki owsiane cenione są także jako naturalny środek przeczyszczający. Ich systematyczne spożywanie obniża poziom kwasów żółciowych, a tym samym usprawnia pracę jelit - przyspiesza perystaltykę i pobudza ukrwienie. Sprawia również, że nie mamy problemów z zaparciami i wzdęciami.         

***

Zobacz również: 

Imbir: Kto nie powinien go spożywać?

Kiedy opuszczenie mszy to nie grzech? Kościół stawia sprawę jasno

Modne sukienki na wiosnę 2022: Bufy wracają do łask!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy