Reklama

Jak zregenerować wątrobę domowymi sposobami?

Oczyszczanie wątroby warto przeprowadzić jeszcze zanim odczujemy niepokojący ból z prawej strony ciała pod żebrami. To narząd, który odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu, więc od czasu do czasu warto wesprzeć go naturalnymi sposobami. Nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu czy długotrwałe przyjmowanie niektórych leków może w istotny sposób wpływać na jego kondycję i stan. Dowiedz się więc, jak przeprowadzić regenerację wątroby domowymi metodami.

Czynniki, które negatywnie wpływają na wątrobę

W pierwszej kolejności przyjrzeć się trzeba swojej diecie. Jeśli jest uboga w świeże warzywa i owoce, wątrobie trudniej jest się regenerować. Umieszczanie na talerzach żywności o wysokim stopniu przetworzenia, fast foodów i gotowców również jej nie sprzyja. Masz słabość do słodyczy, solonych przekąsek, ciężkostrawnych potraw i alkoholu? Niestety, ich wpływ na wątrobę i cały organizm jest fatalny.

Na liście szkodliwych czynników uwzględnić trzeba nie tylko tak oczywiste używki, jak np. papierosy. Okazuje się, że niektóre leki, a nawet warunki środowiskowe też mogą mieć destrukcyjny wpływ na wątrobę.

Reklama

Sprawdź: Jak zadbać o jelita na wiosnę? Najlepsze diety oczyszczające

Po czym poznać przeciążoną wątrobę?

Oczyszczenie wątroby warto przeprowadzić np. po obfitej świątecznej biesiadzie. Wielogodzinne posiedzenia przy stole to dla niej spore wyzwanie. Jednak organizm należy obserwować także na co dzień, by być w stanie szybko zareagować.

Do sygnałów, które mogą świadczyć o niepokojącym stanie wątroby, należą:

  •  kłujący ból w prawym boku pod żebrami,
  •  spadek energii i uczucie ciągłego zmęczenia,
  •  podwyższone ciśnienie tętnicze,
  •  gorzki posmak w ustach,
  •  dolegliwości na tle trawiennym: wzdęcia, zaparcia i biegunki,
  •  skurcze mięśni.

Leczenie przeciążonej wątroby

Żadnego z objawów nie można lekceważyć. Zawsze w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania i będzie w stanie precyzyjnie zdiagnozować problem oraz zalecić profesjonalną kurację. Warto jednak poznać domowe sposoby na regenerację wątroby, które okażą się dla tego ważnego narządu ogromnym wsparciem.

Zioła na wątrobę

Czas zajrzeć do naturalnej apteczki. Potencjał ziół był doceniany w medycynie ludowej, ale i współcześnie warto o nim pamiętać. Co na wątrobę działa najlepiej?

Ostropest plamisty: O jego zbawiennym wpływie na wątrobę decyduje składnik znany jako sylimaryna. Ułatwia detoksykację narządu, jego regenerację oraz działa ochronnie. Z tego względu ostropest bywa stosowany także w leczeniu zapalenia oraz marskości wątroby.

Mniszek lekarski: Oczyszcza wątrobę i mobilizuje ją do wydzielania żółci. Wykazuje delikatne działanie przeczyszczające, dzięki czemu ułatwia wydalanie toksyn z organizmu. Szklankę naparu z mniszka lekarskiego poleca się wypijać wieczorem. To właśnie w nocy wątroba działa na najwyższych obrotach.

Oliwa na wątrobę

Oliwa z oliwek słynie ze swoich dobroczynnych właściwości, więc nic dziwnego, że dietetycy polecają uwzględniać ją w codziennych posiłkach. Z jej walorów powinny skorzystać również osoby, którym zależy na oczyszczeniu i wzmocnieniu wątroby. Jak ją stosować?

Będzie bazą leczniczej mikstury. Dwie łyżki łączymy z sokiem wyciśniętym z połowy grejpfruta oraz dwóch cytryn. Wszystkie składniki blendujemy, a napój wypijany rano i wieczorem. Ten rodzaj kuracji nie powinien jednak trwać dłużej niż trzy dni, ponieważ zdarza się, że prowadzi do ostrej biegunki. Jeśli nie czujesz się dobrze, przerwij spożywanie.

Warzywne kombinacje

Koktajle i smoothies to świetny sposób na błyskawiczne zrobienie zdrowej przekąski. Tym razem blendera użyjmy także do zrobienia świeżej mikstury dla wsparcia wątroby. Potrzebujemy: jednego świeżego ogórka, czterech marchewek oraz jednej łodygi selera naciowego.

Warzywa dokładnie myjemy - przyda się do tej czynności mała szczoteczka, ponieważ nie będziemy obierać ich ze skórki. Kroimy na mniejsze kawałki i wszystko razem miksujemy. Jeśli całość okaże się zbyt gęsta, dodajemy odrobinę wody. Kurację polegającą na wypijaniu maksymalnie dwóch łyżek stołowych na czczo stosujemy przez tydzień. 

Polecamy:

Powiększenie migdałków. Najpierw ból gardła i biały nalot. A potem?

Soda oczyszczona na ostrogi piętowe: Jak stosować?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy