Jaki jest twój chronotyp snu?
Dla dobrego zdrowia i samopoczucia kluczowych jest kilka czynników: aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i wystarczająca ilość snu. Jeśli w naszym życiu panuje równowaga i przestrzegamy kilku zasad, możemy cieszyć się dobrym nastrojem, zdrowym wyglądem i szczupłą sylwetką. Znacznie łatwiej jest nam też się skoncentrować i wykonywać codzienne obowiązki. Badacze uważają, że sekretem jest jednak odkrycie, w jakim czasie sen i praca są najbardziej efektywne. Zależność tę określa chronotyp snu, czyli predyspozycje i zachowania. Osoby o danym chronotypie określamy potocznie „rannym ptaszkiem” lub „nocną sową”. Okazuje się, że jest w tym sporo prawdy. Badacze twierdzą, że czynniki te uzależnione są od konkretnego genu, który warunkuje naszą efektywność w zależności od pory dnia, czasu snu i poziomu hormonów. Sprawdź, jaki masz chronotyp snu i co to oznacza.
Lew to chronotyp, który potocznie określamy mianem rannego ptaszka. Osoby o tym typie budzą się wcześnie rano, zazwyczaj jeszcze przed alarmem budzika. Lwy mają też najwięcej energii o poranku – to idealny czas na twórcze myślenie, pracę czy aktywność fizyczną. W godzinach popołudniowych mogą za to potrzebować odpoczynku, np. krótkiej drzemki. Energii dostarcza im wtedy dzienne światło i przebywanie na świeżym powietrzu. Osoby o chronotypie lwa preferują stosunkowo wczesne kładzenie się do łóżka. Po godzinie 22. lepiej nie zakłócać im spokoju.
Chronotyp niedźwiedzia jest najbardziej popularny. Oznacz to, że większość osób w populacji żyje w zgodzie z rytmem dnia i dziennego światła. Niedźwiedzie budzą się rano, ale nieprzesadnie wcześnie, nie mają też problemów ze wstawaniem, szczególnie wiosną i latem, gdy od świtu jest jasno. W godzinach przedpołudniowych mają duże ilości energii, a popołudnie to idealny czas na aktywność fizyczną, relaks i zainteresowania. Wraz z nadejściem wieczora niedźwiedzie z łatwością się odprężają, a ich organizm zaczyna przygotowywać się do nocnego odpoczynku. Dla osób o chronotypie niedźwiedzia wieczór nie jest dobrą porą na pracę czy naukę – ich wydajność i efektywność zdecydowanie spada. Sen niedźwiedzi nie powinien być też zbyt krótki – źle reagują na jego niedobory.
Wilk to odpowiednik nocnej sowy. Rano trudno go dobudzić, najchętniej spałby do południa, a dzień zaczynał jeszcze później. Śniadanie też się dla niego nie liczy, dopiero obiad i kolacja to posiłki, które zaostrzają apetyt. Osoby o chronotypie wilka najlepiej czują się po południu i wczesnym wieczorem. To dla nich idealna pora na skupienie się i twórczą pracę. Są jednak w stanie wytężyć umysł nawet późnym wieczorem, długo nie odczuwają senności. Wręcz przeciwnie – często nie są w stanie zasnąć przed północą. Aby poprawić funkcjonowanie w normalnym trybie dnia, powinny zaczynać dzień od dużej ilości wody i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Chronotyp delfina
Chronotyp delfina jest charakterystyczny dla introwertyków i neurotyków. Tego typu osoby mają problem zarówno ze wstawaniem, jak i z zasypianiem. Zmęczenie często odczuwają przez cały dzień, bez względu na porę. Potrzebują regularnych przerw w pracy, najwięcej energii mają jednak w drugiej połowie dnia. Mimo zmęczenia dość często zmagają się z bezsennością i zaburzeniami hormonalnymi. Na szczęście ten typ chronotypu jest najrzadszy.