Reklama

Jakie korzyści zdrowotne posiada witamina C?

Witamina C jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy obok witaminy E oraz selenu. Znaleźć ją możemy przede wszystkich w owocach i warzywach. Znana jest również jako kwas L-askorbinowy. Jest ona witaminą odgrywająca w organizmie bardzo ważną rolę, mianowicie wspomaga procesy wzrostu, a także pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek. Jest ona także niezbędna w produkcji białek, kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowia skóry, chrząstek, ścięgien, wiązadeł oraz naczyń krwionośnych. Witamina C ma również wpływ na wchłanianie żelaza i wspomaga walkę komórek z wolnymi rodnikami. Badania naukowe wykonane w 2016 roku wykazują, że regularna suplementacja witaminy C pomaga w utrzymaniu dobrego stanu mięśnia sercowego, dodatkowo stosując dietę zawierająca inne antyoksydanty- można ograniczyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi.

Czy faktycznie im więcej tym lepiej?

Do tej pory wykonano setki badań próbując odpowiedzieć na pytanie czy duża ilość witaminy C może przynieść niezwykłe efekty terapeutyczne oraz ograniczyć zachorowania. Odpowiedź nadal jest niejednoznaczna, jednak badania potwierdziły, że włączenie do diety witaminy C pomaga zwiększyć skuteczność tradycyjnych metod leczenia.

Naturalne źródła witaminy C

Wiele rodzajów żywności zawiera w sobie witaminę C, jednak jak w przypadku wszystkich witamin - najlepiej gdy spożywane one będą z organicznych, naturalnych źródeł jakimi są przede wszystkim owoce i warzywa. Źródłami o najwyższej zawartości witaminy C są kolejno m.in.: dzika róża, czarna porzeczka, papryka, natka pietruszki, brokuły, owoce cytrusowe.

Reklama

Niedobór witaminy C, jakie mogą być skutki?

Najbardziej popularną chorobą spowodowana niedoborem witaminy C jest szkorbut (gnilec). Podstawowymi objawami są: zmęczenie, choroby dziąseł, niedokrwistość, łuszczenie skóry oraz siniaki. U ludzi, których dieta jest mało różnorodna, istnieje duża możliwość niedoboru witaminy C. To samo ryzyko istnieje u osób pozostających na diecie mięsnej. Niedobór witaminy C mogą również powodować różne schorzenia. Niedobór czy też słabą przyswajalność witaminy mogą powodować np. urazy, choroby genetyczne, choroby nerek.

Palenie tytoniu powoduje uszkodzenia tkanek, a przez to szybsze zużywanie przez organizm witaminy C, która jest ważnym elementem w procesie regeneracji, dlatego palacze mogą potrzebować nawet 35 mg większej dawki dziennej. Na powyższe ryzyko narażeni są również bierni palacze.

Suplementacja witaminy C

Zazwyczaj jeśli Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana, bogata w owoce i warzywa w naturalnej postaci, nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. Jeśli Twoja dieta jest mało zróżnicowana, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia zapotrzebowania.

Jest zasadnicza różnica między suplementami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje suplementów: pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne. Suplementy syntetyczne są produkowane z nienaturalnych składników i substancji chemicznych. W suplementach naturalnych witamina oddzielana jest z jej naturalnych źródeł. Witamina C występuje w różnych postaciach tj. kwas askorbinowy, askorbinian sodu, askorbinian wapnia. Syntetyczny i naturalny kwas askorbinowy mają podobne właściwości, ale zawsze polecam naturalne źródło ze względu na to, że wytwarzane są na bazie roślin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: witamina c działanie | witamina C
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy