Jaskółcze ziele w kremie. Na co pomaga maść z glistnika i dlaczego wartą ją mieć?
Chwast o żółtych, drobnych kwiatach, dziko porastający łąki i pola, znalazł swoje zastosowanie w kremach i maściach, które pomagają zwalczyć różnego rodzaju problemy skórne. Glistnik działa nie tylko na brodawki czy kurzajki, ale doskonale sprawdzi się również w innych przypadłościach związanych ze skórą. Czym jest glistnik, w jakich produktach go szukać i na co można go stosować?
Jaskółcze ziele to roślina, której właściwości zdrowotne wykorzystywane są w leczeniu chorób skóry. Jest to chwast, który porasta pola i łąki, osiągający nawet metr wysokości. Związki wykazujące działanie lecznicze znajdują się w młodych pędach rośliny, zbieranych w okresie kwitnienia. To właśnie w tych pędach znajduje się sok, który korzystnie wpływa na skórę, jednak w kontakcie z oczami - jest silnie toksyczny.
Suszone jaskółcze ziele dostępne jest w sklepach zielarskich oraz aptekach, ponieważ jego właściwości są wykorzystywane nie tylko w postaci maści, ale również naparu. Napar taki ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe. Regularne picie pozwala obniżyć ciśnienie, działa żółciopędnie oraz wspomaga pracę jelit.
Maść lub olejek z glistnikiem stosowany jest z powodzeniem w przypadku trądziku lub wyprysków na skórze. Dzięki właściwościom bakteriobójczym, maść zmniejsza stan zapalny skóry i usprawnia procesy gojenia się. Ponadto olejek z glistnika działa oczyszczająco na skórę, co zatrzymuje rozprzestrzenianie się zmian m.in. na twarzy.
Zawarte w glistniku alkaloidy przyspieszają procesy regeneracji skóry, wykorzystywane są w leczeniu łuszczycy czy egzemy, ale także grzybicy. Inne substancje zawarte w glistniku działają też przeciwalergicznie, co jest istotne w leczeniu atopowych zmian skórnych
Stosowanie maści z glistnikiem tworzy również barierę ochronną na naskórku, co zapobiega przenikaniu drobnoustrojów w głąb skóry, tym samym dbając o prawidłową jej kondycję i wygląd.
W przypadku wystąpienia kurzajek czy brodawek - warto wykorzystać świeży sok z przełamanej łodygi jaskółczego ziela. Wystarczy przez kilka dni smarować zmienione miejsce, by uzyskać efekt zmniejszenia a nawet całkowitego zniknięcia kurzajki. W aptekach dostępne są preparaty w postaci maści, żeli czy kremów z zawartością glistnika, które polecane są w przypadku przesuszeń i uszkodzeń naskórka, ale także w zmianach wywołanych brodawczakiem ludzkim, czyli wirusem HPV.
W przypadku każdego produktu roślinnego, mogą wystąpić reakcje alergiczne. Jeśli skóra staje się czerwona, swędzi - należy odstawić maść lub krem z zawartością glistnika.
Przeciwwskazaniem do stosowania produktów na bazie tej rośliny, jest:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- jaskra,
- choroba wrzodowa.
CZYTAJ TAKŻE: