Jedz na zdrowie. Produkty, które zawierają najwięcej antyrakowych polifenoli
Ich największe stężenie występuje w skórkach owoców. Polifenole to organiczne związki chemiczne o silnym działaniu przeciwutleniającym, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Do swojej codziennej diety warto włączyć produkty, które je zawierają.
Polifenole to cenne składniki, które możemy znaleźć zarówno w produktach spożywczych, jak i roślinach. To związki organiczne z grupy fenoli, czyli alkoholi posiadających grupę hydroksylową, która jest połączona z pierścieniem aromatycznym.
Chemiczna budowa sprawia, że mają silne właściwości przeciwutleniające, a co za tym idzie - zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych.
Oprócz tego chronią przed działaniem wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia organizmu. Do tego dochodzą właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapobiegają infekcjom.
Zobacz również: Bije na głowę zdrowotne właściwości cytryny. Dodaj ją do herbaty
Oto najważniejsze korzyści płynące z włączenia polifenoli do codziennej diety:
- zmniejszenie ryzyka chorób serca,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- obniżenie poziom złego cholesterolu LDL i podwyższenie stężenia dobrego cholesterolu HDL,
- poprawa pamięci i koncentracji,
- korzystny wpływ na trawienie,
- mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2,
- obniżenie stężenia cukru we krwi,
- ochrona przed rakiem - zawarte w polifenolach działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające jest pomocne w profilaktyce nowotworowej. Polifenole mogą też hamować rozwój komórek rakowych.
Zobacz również:
Przez miesiąc żywił się wyłącznie kebabami. Tak zareagowało jego ciało
Dlaczego nie możesz schudnąć? Dietetyk: Nie chodzi o to, by jeść mniej, ale inaczej
Związki fenolowe to najbardziej obszerna grupa naturalnie występujących polifenoli. Znajdziemy je głównie w liściach, nasionach, owocach, łodygach, korze czy tkankach kwiatowych.
Które produkty są źródłem polifenoli? Znajdziemy je w produktach takich jak:
- zielona herbata,
- winogrona,
- oliwa z oliwek,
- jagody,
- orzechy,
- kakao,
- yerba mate,
- warzywa (np. marchew, cebula, szpinak, ziemniaki, brokuły, karczochy, szparagi).
- owoce (np. jabłka, maliny, truskawki, gruszki, jagody, jeżyny, aronia, porzeczki, morele, brzoskwinie, nektarynki, wiśnie, śliwki, cytryny).
Największe stężenie polifenoli znajduje się w skórce owoców, np. jabłek. Ze względu na to, że dobrze rozpuszczają się w alkoholu, można je znaleźć też w winie czy piwie.
Polifenole znajdziemy również m.in. w szałwii, rozmarynie, kminku, gorzkiej czekoladzie, oleju rzepakowym, oregano, cynamonie i imbirze.
***