Reklama

Jelitówka: objawy, ile trwa i domowe sposoby na grypę żołądkową

Jelitówka, zwana też grypą jelitową, a powszechniej grypą żołądkową, to wirusowa choroba układu pokarmowego objawiająca się nudnościami, wymiotami, silną biegunką, osłabieniem i gorączką. Jak można się nią zarazić, jak długo trwa jelitówka i jak leczyć ją domowymi sposobami?

Nieżyt jelitowo-żołądkowy nosi wiele potocznych nazw, oznaczających to samo schorzenie. Grypa żołądkowa, grypa jelitowa czy jelitówka to określenia stosowane do nazwania wysoce zakaźnej choroby wywołanej przez wirusy z grupy rotawirusów, adenowirusów bądź norowirusów.

Jako iż jest to choroba zakaźna, jej występowanie charakteryzuje się dużą liczbą zachorowań w obrębie jednej lokalizacji. Mówi się nawet czasami o "epidemii" grypy żołądkowej, choć oczywiście to tylko nieformalne określenie wielu przypadków jelitówki w jednym miejscu, niekoniecznie oznaczające prawdziwą epidemię.

Reklama

Jak można się zarazić jelitówką?

Jak w przypadku każdej choroby zakaźnej, grypą jelitową można zarazić się od chorego poprzez transmisję wirusów wywołujących schorzenie. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą fekalno-oralną, poprzez dotknięcie zabrudzonej powierzchni, a następnie miejsca wrażliwego na wniknięcie drobnoustrojów, znajdujących się na przykład na naszej twarzy. 

Wirusy dostają się wtedy do naszego organizmu za pośrednictwem dłoni. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dezynfekować i myć ręce.

Jelitówką można zarazić się także drogą kropelkową, przebywając w pobliżu chorego. Szanse na zarażenie się rosną w zamkniętych pomieszczeniach oraz wtedy, gdy przebywamy z chorym przez dłuższy czas.

Czytaj także: Jelitówka u dziecka. Jak radzić sobie z biegunką wirusową?

Jelitówka - objawy

Do nieżytu żołądkowo-jelitowego dochodzi, gdy wirusy przedostają się do ludzkiego organizmu i namnażają w jelitach, doprowadzając do uszkodzenia jego błony śluzowej.

Do głównych objawów jelitówki należą przede wszystkim:

  • bardzo silna biegunka
  • zwracanie treści pokarmowej, czyli wymioty.

Do tego dochodzą takie dolegliwości jak gorączka, ogólne osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, kurczowe bóle w okolicach brzucha.

Objawy te mogą być szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci i osób starszych. Biegunki i wymioty prowadzą bowiem do szybkiego odwodnienia organizmu. Zdarza się tak, że jelitówka wymaga leczenie szpitalnego i podawania kroplówki.

Bardzo rzadko zdarza się, że choroba przybiera naprawdę niebezpieczną postać. Wysoka gorączka, krew w stolcu, utrata przytomności i objawy wyraźnego odwodnienia jak zapadnięte czy podsychające gałki oczne bądź płacz bez łez u dzieci to sygnał, że trzeba natychmiast udać się do szpitala.

Czytaj także: Grypa żołądkowa? Unikaj błonnika, postaw na probiotyki

Ile trwa jelitówka? Jak długo chory zaraża?

Grypa żołądkowa w większości przypadków ma łagodny przebieg, przez co ustalenie dokładnego czasu trwania choroby jest trudne. Zgodnie z tym, co podaje literatura, jelitówka trwa od 10 do nawet 14 dni, choć objawy mogą ustąpić po niecałym tygodniu. Najcięższe są pierwsze dwa dni, kiedy występują wymioty. Potem przeważnie przychodzi poprawa.

Zakażenie, czyli transmisja wirusa, może nastąpić przez cały czas trwania choroby, a nawet do dwóch tygodni po wyzdrowieniu. Z tego powodu nawet jeżeli objawy już ustąpiły, należy mieć na uwadze to, że chory czy ozdrowieniec mogą wciąż zarażać.

Jak szybko wyleczyć się z jelitówki?

Niestety, nie ma jednego, konkretnego leku na nieżyt żołądkowo-jelitowy. Naszym głównym sprzymierzeńcem w przypadku zachorowania jest czas. Lekarze zalecają także przede wszystkim dostarczanie do organizmu dużych ilości wody, albowiem biegunka i wymioty prowadzą do jej utraty. Choremu warto podawać elektrolity i probiotyki.

Oprócz letniej bądź lekko schłodzonej wody poleca się także picie niezbyt mocnych naparów. Pomoże na pewno mięta, dziurawiec oraz szałwia.  

Wbrew temu, co jeszcze do niedawna uważano za powszechnie dostępną metodę leczenia, cola nie pomaga w przypadku jelitówki. Gazowany napój może tylko nasilić biegunkę.

Istotnym jest także, aby regularnie wietrzyć i wentylować pomieszczenie, w którym przebywa chora osoba tak, aby nie powodować namnażania się wirusów w powietrzu.

Czytaj także: Co jeść przy grypie żołądkowej?

Jelitówka - domowe sposoby

Aby przyspieszyć proces regeneracji organizmu i pozbyć się objawów grypy żołądkowej można spróbować kilku domowych sposobów.

Gorączkę, szczególnie u dzieci, możemy nieco zmniejszyć, stosując zimne okłady, zarówno na czoło jak i w okolicach pachwin. Do wody, którą wykorzystujemy do zrobienia okładu, można także dodać nieco olejku eukaliptusowego, miętowego, rozmarynowego lub lawendowego. Mają one działanie bakteriobójcze.

W przypadku jelitówki pomóc może koktajl nawadniający, który przyrządzimy domowym sposobem. Do 750 ml przegotowanej wody należy dodać niepełną łyżeczkę soli kuchennej, kilka łyżeczek cukru, odrobinę sody oczyszczonej oraz sok pomarańczowy lub banana. Taką mieszankę należy dobrze zmiksować.

Jelitówka - co jeść 

Grypa żołądkowa powoduje utratę wielu cennych składników odżywczych, toteż ważne jest, aby podczas jej przebiegu systematycznie dostarczać ich do organizmu. Nie należy od razu zmuszać chorego do jedzenia na siłę, jednak długie przerwy w jedzeniu też nie są wskazane.

Jeżeli objawy nie są silne, można stosować dotychczasową dietę, pomijając oczywiście wszelkie ciężkostrawne dania i mocno przetworzone produkty. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z tłuszczy, które potrzebne są, aby organizm miał siłę do funkcjonowania.

Do dań polecanych podczas jelitówki należą:

  • marchwianka
  • kleik ryżowy
  • mus jabłkowy

Nie wpłyną one bezpośrednio na leczenie, ale są relatywnie lekkie i łatwo przyswajalne. Mogą także pomóc w przypadku biegunek. 

Chory może także jeść ugotowane ziemniaki, najlepiej w formie purée, ugotowany na miękko ryż, starte owoce, lekkie mięsa oraz pszenne pieczywo (poleca się jedzenie go w formie czerstwej).

Czytaj także: Trzustka: Jak ją oczyścić i zregenerować domowymi sposobami

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama