Reklama

Reklama

Komary są prawdziwą zmorą latem. Jak się przed nimi ochronić?

Chyba nikt z nas nie lubi komarów. Te uciążliwe owady potrafią sobie upodobać czyjąś krew i stale gryźć swoją ofiarę. Jak się przed nimi zabezpieczać oraz co stosować, jak już dojdzie do ukąszenia?

Wraz z latem i upałami w naszym otoczeniu pojawiają się niechciani goście w postaci komarów i innych owadów latających. Choć ukąszenia komarów z pewnością nie są niczym przyjemnym, to jednak nie stwarzają zagrożenia dla naszego zdrowia.

Ukąszenia komarów

W Polsce występuje wiele gatunków komarów - nie wszystkie z nich żywią się ludzką krwią, natomiast żaden nie przenosi chorób zakaźnych. Samce spożywają soki roślinne, z kolei to samice piją krew, której składniki są im potrzebne do składania jaj.

Komarzyce uaktywniają się w nocy i wtedy atakują. Na swoje ofiary wybierają osoby o odpowiedniej temperaturze ciała, zapachu skóry, a także grupie krwi. Ślina tych owadów wywołuje reakcję uczuleniową, dlatego ukąszenie swędzi i jest zaczerwienione. Szczególnie cierpią osoby uczulone na ślinę komarzyc.

Reklama

Sprawdź: Oto powody, dlaczego komary częściej gryzą niektórych ludzi

Preparaty na ukąszenia

Ukąszenia nie są groźne, ale z pewnością dokuczliwe, zatem wiele z nas stosuje odpowiednie preparaty, aby jak najszybciej pozbyć się uczucia świądu. Najczęściej są to żele lub spraye chłodzące, zawierające pantenol, alantoinę, aloes czy mentol. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe.

Istnieją również domowe sposoby na powstrzymanie swędzenia. Można stosować okłady z lodu, co hamuje wydzielanie histaminy, smarować skórę aloesem, który likwiduje stany zapalne czy przemywać miejsce ukąszenia octem. Pomóc może też roztwór węgla aktywnego z wodą.

Przeczytaj również:  Siedem chorób przenoszonych przez komary  

Zapobieganie ukąszeniom

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też warto wychodząc w lecie na świeże powietrze, szczególnie wieczorami, zabezpieczyć się odpowiednimi preparatami. W sklepach można nabyć specjalne spraye do psikania ciała.

Komary wlatują nam także do domów. Podstawową formą ochrony są oczywiście w takim przypadku moskitiery, jednak nie zawsze można je zamontować. Pomóc mogą również specjalne zapachy lub olejki eteryczne jak lawendowy i eukaliptusowy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komary | ukąszenia komarów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy