Komu szkodzi jedzenie jabłek?
Jabłka to zdecydowanie najpopularniejszy owoc w naszym kraju. Cenione są za smak, łatwą dostępność, ale i właściwości zdrowotne. I choć zalet jedzenia jabłek jest mnóstwo, to jednak nie każdy powinien je spożywać.
Jedno jabłko pokrywa 12 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy i 18 proc. zapotrzebowania na witaminę C. Ponadto owoc zawiera w sobie potas oraz witaminy z grupy A i B. Jabłka to również źródło kwasu foliowego, dlatego szczególnie polecane są kobietom w ciąży.
- Spożywanie tego owocu poprawia kondycję serca i reguluje ciśnienie krwi.
- Występujące w jabłkach pektyny oczyszczają organizm z toksyn oraz pomagają w prawidłowym rozroście flory bakteryjnej.
- Jedzenie jabłek korzystanie wpływa także na pracę mózgu. Chronią go przed uszkodzeniem komórek odpowiadających za pamięć.
Czytaj także: Jabłka - które odmiany są najzdrowsze?
Niestety osoby borykające się z pewnymi dolegliwościami, nie powinny sięgać po ten pyszny owoc. Wśród nich są m.in. ludzie cierpiący na zespół jelita drażliwego. Zawarte w jabłkach cukry mogą przyczynić się do podrażnienia ściany żołądka, czego pokłosiem mogą być spore problemy gastryczne w postaci biegunki i zaparć.
Warto wiedzieć: Jedno jabłko zawiera 100 mln bakterii. I nie da się ich zmyć
Należy również pamiętać, że nadmierne jedzenie jabłek może doprowadzić do bólu brzucha i wzdęć. Dzieje się tak za sprawą fermentacji, do której dochodzi po zjedzeniu jabłka. W takim przypadku najlepiej jest ograniczyć spożywanie jabłek do 3 na dobę.
Ponadto osoby borykające się z różnego problemami związanymi z nadwrażliwością trzustki, również nie powinny przesadzać z objadaniem się tymi owocami.